Fontanny w Dolinie Aosty

Drewniana fontanna zimą

Drewniana fontanna zimą w miejscowości Vétan

Fontany w górskim regionie Doliny Aosty są obecne właściwie wszędzie. Każda nawet najmniejsza miejscowość posiada ich kilka, są naturalnym elementem górskiego krajobrazu i waldotańskiej architektury. Dlaczego tak zachwycają? Przede wszystkim przypominają o historii, o tym jak ważną rolę odgrywa woda w życiu człowieka. Dawniej fontanna była miejscem spotkań okolicznej ludności, z fontanny czerpało się wodę pitną, poiło bydło na pastwiskach czy robiło pranie. Jednym słowem w górskim, a do tego rolniczym regionie były one niezbędne.

Jak ważne były fontanny w kulturze Doliny Aosty świadczy fakt, że pierwszy dokument opisujący powstanie akweduktu i pierwszych fontann pochodzi z 1469 roku, a najstarsza fontanna, która zachowała się do dziś z 1598 roku.

Fontanna w miejscowości Etroubles zamieniła się w pralnię podczas festunu dawnych zawodów (sierpień 2014)

Fontanna w miejscowości Etroubles zamieniła się w pralnię podczas festunu dawnych zawodów (sierpień 2014)

Odrobina historii

Fontanny budowano początkowo z drewna, potem z kamienia, a na końcu wylewano z cementu. Drewniane fontanny są najbardziej proste i rustykalne w swojej budowie, głównie dlatego, że służyły wyłącznie do zaspokojenia podstawowych potrzeb mieszkańców i bydła na pastwiskach. Wybierając się na alpejskie pastwiska można jeszcze spotkać takie drewniane fontanny, chociaż część z nich zastąpiono tymi z cementu lub z blachy. Tym ostatnim niestety daleko do urokliwych kamiennych i drewnianych.

Kamienne fontanny powstawały w małych miasteczkach, a budowano je z kamienia wydobytego jak najbliżej wioski tak, aby jak najbardziej ułatwić transport. Najtrudniej było przetransportować fontanny wydrążone z jednego bloku kamienia. To dlatego nie ma dwóch takich samych fontann w całym regionie, każda jest na swój sposób charakterystyczna i jedyna w swoim rodzaju.

Fontanna w miejscowości Aymavilles

Fontanna w miejscowości Aymavilles. Czy ktoś jeszcze takrobi pranie? Wychodzi na to, że tak!

Większość fontann, które dziś spotykamy w miasteczkach Doliny Aosty pochodzi z okresu pomiędzy 1753 i 1920. Po tym okresie budowano głównie z cementu. Po 1945 roku część fontann została zniszczona, niefortunnie stały w miejscach, przez które miały przebiegać nowe drogi. Nikt wtedy nie myślał o dziedzictwie kulturowym jakim były te urocze fontanny! Część po prostu zniszczono, a część przeniesiono, na szczęście sporo się zachowało i podróżując po regionie można je spotkać właściwie na każdym kroku. Doceniam to szczególnie latem, kiedy w torebce mam zwykle pustą butelkę, bo wiem, że gdzieś na pewno uda mi się ją wypełnić świeżą i rześką wodą prosto z fontanny.

Fontanna w małej górskiej miejscowości Visey

Fontanna w małej górskiej miejscowości Visey

Na zakończenie ciekawostka

Fontanny w Dolinie Aosty należą do gmin, na terenie których się znajdują, mieszkańcy mogą swobodnie korzystać z wody w celu zaspokojenia swoich potrzeb (np. podlania ogródka) lub potrzeb zwierząt. Jeśli fontanna składa się z tylko jednej komory to woda w niej musi być zawsze krystalicznie czysta, jeśli natomiast fontanna posiada dwie, to pierwsza jest zarezerwowana dla zwierząt hodowlanych i nie można w niej myć czy prać.

Fontanna zimą

Fontanna zimą

Inspiracje…

Inspiracją do dzisiejszego wpisu była to oto fontanna znajdująca się niedaleko mojego domu. Przyznacie, że to dosyć ciekawe miejsce na hodowlę rybek 🙂

Ryby w fontannie

Ryby w fontannie

Informacje o fontannach zaczerpnęłam z książki „Les fontaines de la Vallée d’Aoste” autorstwa Raymonda Vautherina.

Bookmark the permalink.

One Comment

  1. Pingback: Croux, gdzie kozy jedzą z ręki! | CiekawAOSTA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *