Forte di Bard wita turystów przy wjeździe do Doliny Aosty

Twierdza Forte di Bard w Dolinie Aosty.

Twierdza Forte di Bard w Dolinie Aosty.

Wracając po świątecznych wojażach do włoskiego domu przejechaliśmy tuż obok słynnego Forte di Bard. Od razu pomyślałam, że mój następny wpis, aby przełamać trochę świąteczny nastrój, będzie właśnie o tej potężnej fortecy.

Twierdza Bard leży na skalistym wzgórzu w miejscu, w którym dolina zwęża się tworząc naturalną granicę pomiędzy Dolina Aosty i Piemontem. Wjeżdżając do Doliny Aosty od strony regionu Piemont, nie można nie zauważyć Forte di Bard. Ta imponująca budowla została wybudowana w VI wieku i początkowo należała do Rodziny Bard, a w późniejszym okresie do dynastii sabaudzkiej (wł. Casa di Savoia). Już w średniowieczu położenie Forte di Bard było strategiczne i pozwalało na kontrolowanie dostępu do Półwyspu Apenińskiego.

W maju 1800 roku odegrała bardzo ważną rolę podczas najazdu na Półwysep Apeniński wojsk Napoleona Bonaparte. Jako, że zdobycie twierdzy nie wchodziło w grę, wojsko było zmuszone stacjonować w jej okolicach przez ponad dwa tygodnie i dopiero sprytny fortel jednego z dowodzących pozwolił na jej obejście, przedostanie się na Półwysep i kontynuację walk. Napoleon wycofując się do Francji, po wygranej bitwie pod Magenta, zdecydował o zniszczeniu twierdzy tak, aby w przyszłości uniknąć podobnych niespodzianek.

Twierdza została praktycznie zrównana z ziemia i odbudowana w latach 1830-1838 na podstawie projektu słynnego inżyniera Francesco Antonio Olivero. Kompleks składał się z kilku odrębnych twierdz, które były w stanie zagwarantować silniejszą obronę na wypadek ataku.

Pod koniec XVIII wieku twierdza zaczęła tracić na strategicznym znaczeniu, co było związane z wydarzeniami historycznymi epoki o czym napisze oddzielny post i została, początkowo przeznaczona na więzienie wojskowe, a w późniejszym okresie na skład broni.

Renowacja Forte di Bard

Pierwsze oficjalne wzmianki dotyczące zainteresowania twierdzą jako zabytkiem sięgają 1973 roku. W Regionalnym planie zagospodarowania i ochrony terenu, napisano, że odrestaurowanie twierdzy i średniowiecznej części miasteczka Bard byłoby ważnym elementem w rozwoju gospodarczym regionu. Pomimo tych zapisów twierdza przez długi czas była zapomnianą ruiną, która bardziej straszyła niż przyciągała turystów, a jej odbudowanie było tylko pobożnym życzeniem. Taki stan rzeczy był poniekąd związany z bardzo dobrą sytuacją ekonomiczną Doliny Aosty. W latach siedemdziesiątych XX wieku w regionie praktycznie nie istniał problem bezrobocia. Dopiero w latach osiemdziesiątych, kiedy gospodarka zaczęła zwalniać, a główne ośrodki przemysłowe zaczęły mieć spore kłopoty, zaczęto myśleć o alternatywnych sposobach na rozwój regionu i zwiększenie potencjału gospodarczego za pomocą promocji dziedzictwa kulturowego, a w tym również twierdzy.

Kompleks twierdz do 1975 roku należał do Ministerstwa Obrony, które następnie przekazało je Ministerstwu Finansów, a te w 1990 ostatecznie przekazało je regionowi Doliny Aosty. Już w 1992 roku przeprowadzono studium wykonalności oraz plan odbudowy twierdzy i średniowiecznej części miasteczka Bard. Prace ruszyły pełna parą i dzięki środkom z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) twierdza została odrestaurowana i w 2006 roku otwarta dla zwiedzających. W tym samym roku powstało Stowarzyszenie Forte di Bard, które zarządza kompleksem muzealnym, organizuje wystawy, imprezy kulturalne czy zajęcia dydaktyczne dla dzieci i młodzieży. 

Jedna z trzech wind, którą wjeżdza się na poszczególne kondygnacje fortecy

Widok z fortecy Bard na dolinę

Aktualnie w kompleksie znajdują się:

Muzeum Alp. Za pośrednictwem nowych technologii prezentuje historię, geografię, geologię i antropologię Alp.

Muzeum twierdz i alpejskich granic. Historia wojskowości oraz alpejskich twierdz.

Alpy dla młodzieży. Muzeum, którego celem jest zainteresowanie młodych ludzi alpinizmem i szlakami górskimi. Również ta część jest wyposażona w prezentacje multimedialne.

Więzienie. W podziemiach twierdzy można zwiedzić 24 cele żywcem wyjęte z XVIII wieku. W atrium została zorganizowana stała wystawa o historii fortecy, jej strategicznej roli w dawnych czasach. Wśród eksponatów znajdziemy dokumenty, reprodukcje obrazów i grafik, rekonstrukcje w formacie 3D historii tego fascynującego miejsca, w tym również słynne oblężenie napoleońskie z 1800 roku.

Co roku Forte di Bard gości również wystawę World Press Photo 13, prezentując zdjęcia, które są rezultatem jednego z najważniejszych na świecie konkursów fotograficznych organizowanych przez World Press Photo Foundation z siedzibą w Amsterdamie.

Widok z góry Forte di Bard na doline i rzekę Dora Baltea

Widok z góry Forte di Bard na doline i rzekę Dora Baltea

Muzea i wystawy są rozmieszczone na trzech poziomach, a dostęp do nich jest możliwy za pośrednictwem kamiennej drogi lub bezpłatnych wind panoramicznych, które polecam, z uwagi na wygodę oraz widoki. Generalnie wstęp do Forte di Bard jest bezpłatny, płatne są poszczególne muzea oraz wystawy (cena za bilet na jedną wystawę lub do jednego muzeum wynosi 8 euro, ale można kupić od razu bilet zbiorowy na kilka wystaw i otrzymać zniżkę). Jeśli macie mało czasu, lub nie jesteście zainteresowani tego rodzaju wystawami, to myślę, że i tak warto wejść lub wjechać windą na samą górę fortecy, aby zobaczyć rozciągającą się dolinę z góry. Dodatkowo na stronie Stowarzyszenia, za pośrednictwem kamery internetowej można podziwiać piękny widok na dolinę i miasteczko.

Kompleks muzealny stanowi jedną z największych atrakcji regionu i szacuje się, że rocznie odwiedza go około 270 tyś turystów. Odrestaurowana twierdza Bard zwiększyła napływ turystów, na czym skorzystały również sąsiadujące gminy: Donnas, Arnad, Hône czy Point- Saint-Martin, oferując turystom atrakcje, które łączą się z ofertą fortecy.

Wystawa Avengers 2. Film był również kręcony w Dolinie Aosty, między innymi w Fortecy Bard.

Informacje o filmie Avengers 2 i scenach kręconych w Dolinie Aosty znajdziecie tutaj: Film The Avengers 2 będzie kręcony w Dolinie Aosty.

Więcej informacji o aktualnej ofercie kulturalnej znajdziecie na stronie Stowarzyszenia Forte di Bard.

Zdjęcia do dzisiejszego wpisu zostały zrobione w 2006 i 2022 roku (ciekawe czy zgadniecie, które kiedy :-D)  i co tu dużo mówić nie oddają uroku twierdzy i właśnie dlatego zachęcam was do obejrzenia minutowego filmiku o Forte di Bard.

Jak dojechać do Forte di Bard i gdzie zaparkować, aby w spokoju zwiedzać?
Odsyłam was do zakładki w języku angielskim Jak się dostać na stronie Stowarzyszenia.

A presto.

Agnieszka

W poniższym wpisie znajdziecie opis Muzeum Alp, które znajduje się w kompleksie Forte di Bard.

Muzeum Alp w Forte di Bard z dziećmi i nie tylko w deszcz

Bookmark the permalink.

7 Comments

  1. Pingback: Film The Avengers 2 będzie kręcony w Dolinie Aosty | CiekawAOSTA

  2. Pingback: Dahu – tajemnicze zwierzę w Alpach | CiekawAOSTA

  3. Pingback: Zamek w Champorcher i kilka przemyśleń o małych wioskach w Alpach | CiekawAOSTA

  4. Pingback: Polscy blogerzy we Włoszech - Agnieszka z Doliny Aosty - Włochy by obserwatore

  5. Pingback: Ruiny zamku Châtel-Argent w Villeneuve | CiekawAOSTA

  6. Pingback: Co robić w Valle d'Aosta kiedy pada deszcz | CiekawAOSTA

  7. Pingback: Pierwszy wyjazd w Alpy w wieku 71 lat? Dlaczego nie! Relacja z pobytu | CiekawAOSTA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *