Narty biegowe w Dolinie Aosty. Gdzie i za ile.

Ośrodek narciarstwa biegowego w Cogne. Żródło http://www.marciagranparadiso.it

Ośrodek narciarstwa biegowego w Cogne. Na zdjęciu Zawody Marcia Gran Paradiso. Żródło http://www.marciagranparadiso.it

W Polsce narty biegowe, również dzięki Justynie Kowalczyk, stają się coraz bardziej popularne. Rośnie ilość miłośników biegówek, a wraz z nimi kilometry tras. A jak to wygląda w Dolinie Aosty, która słynie głównie z narciarstwa zjazdowego? Oczywiście biegówki nie zapewniają takich prędkości jak narciarstwo zjazdowe, ale możliwość spotkania na trasie lisa, kozicy czy jelenia dostarcza porównywalnie niezapomnianych emocji. Narty biegowe są sportem, który wymaga wysiłku i wytrzymałości, dostarczając jednocześnie niesamowitej ilości pozytywnej energii i satysfakcji.

Myślę, że nikt specjalnie nie przyjeżdża do Doliny Aosty, aby jeździć na biegówkach, ale warto wiedzieć, że istnieje taka alternatywa i jeśli już tu się znajdziecie w okresie zimowym to może warto spróbować, chociażby po to aby móc w spokoju podziwiać krajobraz i odetchnąć od typowych ośrodków narciarstwa zjazdowego.

W Dolinie Aosty, jest 11 ośrodków narciarstwa biegowego, a 13 miejscowości przygotowuje trasy biegowe dla miłośników tego sportu.

Ośrodek narciarstwa biegowego w miejscowości Flassin.

Trasy nart biegowych w miejscowości Flassin.

Jaka jest różnica pomiędzy typowym ośrodkiem narciarstwa biegowego, a przygotowanymi wyłączenie trasami?

Ośrodek, poza przygotowaniem tras, z których korzysta się uiszczając opłatę od 3 do 6 euro za cały dzień za dorosłą osobę, dysponuje również tzw. foyer, czyli miejscem w którym można się przebrać, wziąć prysznic, skorzystać z punktu smarowania nart, aby przygotować się do jazdy lub po prostu wypożyczyć narty uiszczając opłatę około 10 euro za dzień. W ośrodkach znajdziecie również bar oraz restaurację czy stołówkę. Miejscowości, które ubijają trasy dla narciarzy biegowych, nie dysponują specjalnym foyer, ale również nie pobierają opłaty za korzystanie z tras.

Warto wspomnieć, że trasy biegowe w Cogne i Brusson gościły Puchar Świata w Narciarstwie Klasycznym, a w dniach 21 i 22 grudnia 2013 roku w Gressoney-Saint-Jean odbędzie się FIS Continental Cup.

Sezon narciarski 2013/14 dopiero rusza, oto podstawowe informacje, które mogą się Wam przydać: ośrodek narciarski, długość tras, opłaty, mapy tras i dostęp do webcam.

  • Brusson, jedna z najsłynniejszych miejscowości w Dolinie Aosty jeśli chodzi o trasy biegowe. W sumie 12,5 km tras, posiadających certyfikat jakości tras na organizację Pucharu Świata w biegach narciarskich i w biathlonie. Opłata za korzystanie z tras to 6 euro za cały dzień, przewidziane zniżki dla dzieci.

  • Cogne, w sumie 80 km tras. Na trasach biegowych w Cogne odbywa się słynny bieg masowy o długości 45 km Marcia Gran Paradiso. Opłata za korzystanie z tras to 6 euro za cały dzień, dzieci do lat 8 gratis, dzieci do lat 13 płacą 3 euro.

  • Courmayeur / Val Ferret, ta miejscowość nie potrzebuje raczej słowa wstępu. 20 km tras biegowych położonych u stóp masywu Mont Blanc, mówi samo za siebie. Opłata za korzystanie z tras to 6 euro za cały dzień, zniżki dla dzieci.

  • Rheme-Notre-Dame, 13 km tras położonych na wysokości 1700 m n.p.m, na granicy Parku Narodowego Gran Paradiso. Opłata za korzystanie z tras to 4 euro za cały dzień (9 euro za 3 dni), dzieci do lat 6 gratis, dzieci 6/14 lat opłata 2 euro.

  • Valsavarenche, w sumie 12 km tras, opłata za korzystanie z tras to 3 euro za cały dzień, w wieku 7/14 lat opłata wynosi 1,50 euro. Trasy w Valsavarenche znajdują się na terenie Parku Narodowego Gran Paradiso i dojazd z Aosty zajmuje około 40 minut. Na miejscu znajdziecie bar oraz restaurację, która proponuje niewyszukane, ale smaczne i niedrogie dania. Trasy znajdują się na wysokości pomiędzy 1540 i 2000 m n.p.m., część z nich jest oświetlona i przygotowana na emocjonującą jazdę nocą.

  • Bionaz i la Valpelline, w sumie 10 km tras, podzielonych na trzy pierścienie o długości 2,3 i 5 km. Opłata za korzystanie z tras wynosi 3 euro za cały dzień, dzieci do lat 8 gratis, a w wieku 9/13 1,50 euro.

  • Saint-Barthelemy, tuż obok Regionalnego Obserwatorium Astronomicznego, znajduje się 30 km tras biegowych. Nie bez powodu w tej miejscowości ma swoją siedzibę Obserwatorium, bowiem słońce świeci tutaj przynajmniej 250 dni w roku. Opłata za korzystanie z tras to 5 euro za cały dzień, dzieci do lat 8 gratis.

  • Gran San Bernardo, trasa w miejscowości Etroubles o długości 18 km o różnym stopniu trudności, w tym również trasa nocna o długości 1 km. Opłata za korzystanie z tras to 5 euro za cały dzień, dzieci do lat 8 gratis, w wieku 9/12 lat opłata wynosi 2,50 euro.

  • Morgex / Arpy, kilka tras od 2 do 2,75 km, położonych w malowniczym miejscu. Miejsce szczególnie polecane dla rodzin z dziećmi. Dla maluchów przygotowano atrakcje zarówno wewnątrz foyer jak i na zewnątrz. Opłata za korzystanie z tras wynosi 5 euro za cały dzień.

  • Torgnon, trasa o długości około 11 km, na którą składają się dwa pierścienie. Część trasy przebiega przez las modrzewiowy. Opłata za korzystanie z tras to 5,50 euro za cały dzień, dzieci poniżej lat 8 gratis.

  • Gressoney-Saint-Jean pasjonatom biegówek oferuje pięć tras, połączonych pomiędzy sobą, o różnych stopniach trudności. W sumie 23 km, które pozwalają podziwiać typowe zabudowania stylu Walser. Opłata za korzystanie z tras to 6 euro za cały dzień, opłata zniżkowa 3 euro. Właśnie tutaj odbywa się słynny bieg narciarski techniką dowolną Monte Rosa Lauf o długości 30 km.

Trasy w ośrodku narciarskim Gressoney-Saint-Jean. Źródło: http://www.monterosalauf.it/

Trasa biegowa w ośrodku narciarskim Gressoney-Saint-Jean. Źródło: http://www.monterosalauf.it/

 

Webcam oraz mapy tras dla każdego ośrodka narciarstwa biegowego są dostępne na stronie Regionalnego Ministerstwa Turystyki.

Zanim wyruszycie w trasę, sprawdźcie aktualną prognozę pogody oraz stan tras biegowych w Internecie na stronie Raport Śniegowy.

Udanego szusowania 🙂

Bookmark the permalink.

4 Comments

  1. Pingback: Wenus, Księżyc i konstelacje gwiazd nad Saint-Barthelemy. | CiekawAOSTA

  2. Pingback: Dolina Aosty żegna Stary i wita Nowy Rok. | CiekawAOSTA

  3. Pingback: Tak wygląda zima w Alpach | CiekawAOSTA

  4. Pingback: Federico Pellegrino - mistrz świata w biegach narciarskich z Doliny Aosty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *