Risotto z kasztanami – danie na jesienne chłody

Jadalne kasztany są już dostępne w sklepach, ale ja czekam na te, które sama zbiorę w lesie :-)

Jadalne kasztany są już dostępne w sklepach, ale ja czekam na te, które sama zbiorę w lesie 🙂

Zainspirowana jesienią i owocami kasztana, które już niedługo zagoszczą w lasach Doliniy Aosty postanowiłam podzielić się z wami ciekawym przepisem na risotto z kasztanami. Początkowo planowałam opublikować przepis na regionalną zupę z kasztanów, ale przyznaję, że risotto bardziej do mnie przemawia.

Danie risotto z kasztanami pochodzi z pobliskiego regionu Piemont, jest bardzo łatwe w przygotowaniu i na pewno zachwyci nie jedno podniebienie.

Porcja dla 4 osób – czas przygotowania 40 minut (bez obierania kasztanów)

Co jest potrzebne do przygotowania risotto z kasztanami

400 g ryżu (ja zawsze używam odmiany carnaroli, która jest idealna do risotto)
20 świeżych kasztanów jadalnych
1 liść laurowy
1 biała cebula
1 szklanki białego wina
20 g masła
2 litry bulionu
4 łyżki oliwy z oliwek

Jadalne kasztany

Jadalne kasztany w lesie w Dolinie Aosty

Jak przygotować risotto?

Uzbroić się w cierpliwość i obrać ze skorupki kasztany. Przyznam, że to dosyć żmudne zajęcie, ale po kilku kasztanach dochodzi się do jako takiej wprawy i idzie dosyć szybko.

Zagotować wodę w garnku, posolić, dodać liść laurowy i wrzucić kasztany, dzięki temu bez problemu odejdzie brązowa skórka. Kasztany gotować przez 10 minut, odcedzić, zdjąć skórkę i pokroić na kawałki. Można zostawić kilka całych kasztanów i później wykorzystać je do dekoracji dania.

Pokroić drobno cebulę i zeszklić na oliwie, następnie dodać przygotowane wcześniej kasztany i ryż. Wszystko wymieszać i dodać wino. Pozostawić na wolnym ogniu.

Risotto z kasztanów. Źródło TU

Risotto z kasztanami. Źródło TU

Kiedy wino wyparuje dodać łyżką wazową tyle bulionu, aby zakrył ryż. Pozostawić całość na wolnym ogniu, mieszając od czasu do czasu i pilnując, aby ryż nie zrobił się zbyt gęsty i się nie przypalił. Stopniowo dodawać bulion, jednak należy dodawać go tylko tyle, ile ryż jest w stanie wchłonąć, czyli z umiarem.

Idealna konsystencja risotto jest lekko „papkowata”, jeśli zauważycie, że ryż już powoli dochodzi to nie dodawajcie więcej bulionu (chyba, że ryż jest suchy), a poczekajcie, aż odparuje ten na patelni. Ryż nie powinien się rozgotować, ziarenka wewnątrz muszą pozostać jędrne i oblepione powstałym sosem. Pod koniec gotowania dodać masło oraz parmezan, wszystko wymieszać, odstawić na 2 minuty i gotowe. Można podawać!

Przyznacie, że jest to idealne danie na chłodne jesienne wieczory?

Więcej o jadalnych kasztanach w Dolinie Aosty i ich najpopularniejszej formie przyrządzania w okresie jesiennym, czyli caldarroste (pieczone) przeczytacie tutaj:
Kasztany. Tradycja w Święto Zmarłych

Tutaj znajdziecie rady jak przygotować kasztany w domowym zaciszu:
Jak przygotować gorące kasztany

Bookmark the permalink.

2 Comments

  1. Kocham kasztany, ale oglądać, dotykać i zbierać 😉 Jadać niekoniecznie. Jadłam kilka razy i mi nie przypadły do gustu. Ale spróbuję sama przyrządzić coś, Twój przepis Agnieszko brzmi ciekawie.
    Pozdrawiam,
    O.

    • Agnieszka Stokowiecka

      Jeśli nie na obiad, to może w formie deseru? Ja bardzo lubię lody śmietankowe polane gorącymi kasztanami w polewie z miodu (miód z kasztanami trzeba tylko wczesniej skarmelizować na patelni). Pycha 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *