Widoki jak ze snu… To właśnie oferują wysokie Alpy

Valle Aosta Mont Blanc (10)

Widok na biwak Pascal, 2920 m n.p.m.

Dzisiejszy wpis nie byłby możliwy gdyby nie Alex, który wysokie Alpy wzdłuż wysokogórskich szlaków Doliny Aosty Alta Via 1 i 2 przemierza w każdej wolnej chwili.

Alex! Tak, ten sam, który tak niedawno opowiadał wam o Valle d’Aosta. Powraca ponownie na łamy CiekawAOSTA i tym razem zabiera was na trekking w wysokie Alpy, a dokładnie do biwaku Pascal i malowniczego jeziora Licony, miejsca z którego rozpościera się wspaniały widok na Mont Blanc.

Do biwaku Pascal, który leży a wysokości 2920 m n.p.m. można dotrzeć z trzech gmin: Morgex (Dailley), La Salle (Morge) i Courmayeur (Villair). Czas dojścia, w zależności od miejsca, z którego wyruszycie, waha się od 4 do 6 h, także warto ocenić własne siły przed rozpoczęciem wyprawy.

Najszybciej można dotrzeć z Courmayeur 3:30 h, a najdłużej z La Salle, ponad 6 h. Po drodze mija się jedno z wielu alpejskich jezior, które są rozsiane w całej dolinie, lago Licony. Co za widoki!

Alpejskie jezioro Licony, w drodze do biwaku Pascal

Alpejskie jezioro Licony, w drodze do biwaku Pascal

Alpejskie jezioro Licony

Widoki w drodze do biwaku Pascal, wyruszając z Morgex.

Nocowanie w biwaku. Jak to działa?

Biwaki w Alpach, nie tylko w Alpach, ale w ogóle w górach, myślę wszędzie, to małe chatki, pomieszczenia większe lub mniejsze, nowsze lub starsze, lepiej lub gorzej utrzymane w zależności od pory roku. Są przeznaczone dla alpinistów, którzy przemierzają Alpy wzdłuż, bądź wspinają się, aby zdobyć jakiś szczyt. Są miejscem przystanku, noclegu i odpoczynku przed dalszą wyprawą. Nie oferują nic poza spaniem, a czasami kuchenką, tak by podgrzać posiłek, rzadko dysponują sanitariatami. Są oczywiście darmowe, nie można ich zarezerwować i działają zasada kto pierwszy ten lepszy.

Widok na Mont Blnc z okna biwaku.

Widok na Mont Blnc z okna biwaku.

Wnętrze biwaku Pascal.

Wnętrze biwaku Pascal.

Biwak Pascal na wysokości 2920 m n.p.m

Biwak Pascal na wysokości 2920 m n.p.m

Piwak Pascal jest jednym z lepszych miejsc w wysokich Alpach w Dolinie Aosty do obserwowania Mont Blanc, może dlatego na dachu biwaku zamontowano kamerę internetową :-). Dysponuje 12 miejscami noclegowymi, kocami, kuchenką gazową i przyborami kuchennymi oraz toaletą. Biwak jest dostępny przez cały rok, oczywiście latem, w lipcu czy siepniu miejsca noclegowe są rozchwytywane. W biwaku zatrzymują się nie tylko alpiniści, których wyprawa trwa kilkanaście dni, ale również spragnieni przygody turyści, traktujący nocleg w biwaku jako altrakcję, dlatego nocowanie latem jest dosyć trudne. 

Kto chętny na trekking w wysokich Alpach, a do tego nocleg w bardzo spartańskich warunkach?

Valle Aosta Mont Blanc (11)

W drodze do biwaku

Valle Aosta Mont Blanc (2)

W drodze do biwaku

Valle Aosta Mont Blanc (1)

Widok na dolinę z trasy.

Valle Aosta Mont Blanc (5)

Widok na Mont Blanc z biwaku Pascal.

Alexowi dziękuję za zdjęcia. 

Tagi , , , , .Dodaj do zakładek Link.

20 odpowiedzi na „Widoki jak ze snu… To właśnie oferują wysokie Alpy

 1. Miejsce malownicze. Widok z okna będzie chodził za mną aż osobiście go nie doświadczę. 🙂

 2. Wojtek S. mówi:

  Fantastyczne zdjęcia.Dzięki. Takich widoków nigdy za dużo Bywałem w górach z namiotem także w Alpach, Pirenejach i w Norwegii (oczywiście nie tak wysoko) ale w takich biwakach nie nocowałem. Chociaż…tak, przypominam sobie w Norwegii są podobne (zdaje się,że nazywają się hutte) z podobnym wyposażeniem. Może i wybrałbym się na podobne trasy jak Pan Alex ale już „o włos” mam za dużo lat. Pozostaje – jeśli chodzi o takie wysokości – oglądanie pięknych zdjęć. To także dzięki Twojej, Agnieszko operatywności. Jeszcze raz dzięki. A jak sprawa pensjonatu?
  Pozdrawiam serdecznie i podziwiam Twoje zorganizowanie czasowe Wojtek S.

  • Agnieszka Stokowiecka mówi:

   O tak, operatywna to ja jestem, ale wszystko dzięki Alexowi i jego chęci podzielenia się wrażeniami i zdjęciami z tak pięknych miejsc. Pensjonat się myśli póki co, hehe :-D. Pozdrawiam ciepło.

 3. Zapiera dech w piersiach. Jednym z moich największych marzeń jest zdobycie Mont Blanc. Może kiedyś…

 4. Koralina mówi:

  Ach, na zdjęciach Alpy wyglądają cudownie, a co dopiero na żywo! Zazdroszczę trekkingu! 🙂

 5. Tomek mówi:

  Byłoby absolutnie cudownie gdybyście zrobili listę i opis takich biwaków żeby można było zaplanować dłuższą trasę 🙂
  Pozdrawiam,
  Tomek

 6. Agnieszka mówi:

  Fajny opis, przepiękne zdjęcia, które zachęcają do odbycia podroży w te urokliwe miejsce 🙂

  • Agnieszka Stokowiecka mówi:

   Dziękuję i pozdrawiam. A Ciebie również czytam :-). Chorwacja to prawie mój trzeci dom (po Włoszech i Polsce), byłam już kilkakrotnie, za każdnym razem w innym miejscu i zawsze wracam bardziej zauroczona Cro.

 7. Ollie mówi:

  O, ciekawe te biwaki, czy stoją tylko po stronie włoskiej? Lista na pewno się przyda. Widoki ładne, choć przyznaję, że na żywo działają na mnie takie wysokie góry o wiele mocniej niż na fotach, nie wiem czemu 🙂

  • Agnieszka Stokowiecka mówi:

   Na żywo wiadomo lepej, człowiek chłonie też atmosferę :-). Biwaki są chyba wszędzie: również po stronie szwajcarskiej czy francuskiej, trzeba tylko poszperać czy jakieś gotowe trasy są jak te w Dolinie Aosty Alte Vie 1 i 2. Jak coś to mogę poszperać :-).

 8. Dawno nie chodziłam po górach ale dla takich widokow warto chyba popracować nad kondycją. Nie miałabym nic przeciwko spaniu w takim schronisku też, wcale nie wygląda źle 😉

  • Agnieszka Stokowiecka mówi:

   Moim zdaniem również wygląda nieźle ten biwak :-), tylko własnie, nad kondycją to i ja muszę popracować :-D. Pozdrawiam.

 9. Wojtek mówi:

  Raz nas znajomi „przeciągnęli” po Tatrach wysokich, lekko nie było, zwłaszcza, że my bez większego przygotowania a znajomi spod Zakopca:)
  Podejrzewam, że z Alpami byłoby „trochę” trudniej 🙂 Aczkolwiek ciągną jak cholera, zwłaszcza kiedy się przejeżdża w ich pobliżu. Na tą chwilę Bieszczady, Wetlina i nic więcej 🙂
  Mam wielki szacunek do ludzi, którzy spędzają większą część swojego życia na górskich wędrówkach.
  Pozdrawiam
  Wojtek

 10. Pingback:Tete Blanche – stąd widać alpejskie czterotysięczniki | CiekawAOSTA

 11. Pingback:Czy Alpy we wrześniu są dla was? | CiekawAOSTA

 12. Pingback:Schroniska górskie w Alpach - część I

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *