Wolontariat Europejski: współpraca i przygoda

Wolontariat. Taki plan na przyszły rok maja dwie dziewczyny z Doliny Aosty, które 1 października rozpoczęły projekt EVS w Olsztynie.

Logo programu Młodzież w Akcji, finansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Logo programu Młodzież w Akcji, finansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Minął już prawie miesiąc od wyjazdu Chiara i Francesca na roczny projekt do Olsztyna, w ramach europejskiego programu „Młodzież w Akcji”. Projekt złożony przez Autonomiczny Region Doliny Aosty i Fundację Borussia przewiduje roczny wolontariat w organizacjach goszczących w Olsztynie. Dwie organizacje, które przyjęły wolontariuszki na projekty to Fundacja Borussia i Przedszkole Miejskie „Pluszowy Miś”.

O tym co sprawiło, że zdecydowały się na udział w projekcie w Olsztynie, opowiedziały, tuż przed wyjazdem, podczas wywiadu dla Biuletynu Europejskiego nr 5/2013 Europe Direct Doliny Aosty, który ukazał się 18 października br.

Poniżej zamieszczam tłumaczenie wywiadu, a dla zainteresowanych wersja oryginalna w języku włoskim jest dostępna na oficjalnej stronie Regionu Doliny Aosty – sekcja Europa.

Zaczynamy od Chiara,

Witaj, mogłabyś opowiedzieć o sobie?

Mam na imię Chiara, mam 19 lat, w tym roku ukończyłam Liceum Językowe w Verrès. Mam już na swoim koncie dwutygodniowy wolontariat w Rumunii, w organizacji Casa Famiglia, która zajmuje się ochroną nieletnich. Znam dobrze język francuski, angielski oraz niemiecki. W wolnym czasie uczęszczam na zajęcia z teatru oraz piszę wiersze, które pozwoliły mi na zdobycie wyróżnień w konkursach literackich.

Jesteś bardzo młoda, ale widać twoją determinację do wzięcia udziału w projekcie. Dlaczego zdecydowałaś się na roczny wyjazd do Polski?

Zawsze chciałam poznać nowe miejsca oraz zdobyć doświadczenie poza regionem Doliny Aosty. Traktuje to jako wyzwanie rzucone sobie samej, które jestem pewna okaże się wspaniałym doświadczeniem. Zdaje sobie sprawę, że na początku mogą pojawić się problemy: nowe miejsce, nowi ludzie, nowy język i nowa kultura, ale to jest właśnie to czego chcę. Nowe doświadczenie w moim życiu, które pomoże mi dorosnąć. Myślę, że takie cechy jak umiejętność rozwiązywania problemów oraz umiejętność „brania byka za rogi” i przeżywania nowych doświadczeń są bardzo ważnymi cechami w dzisiejszych czasach.

Gdybyś nie została wybrana do projektu, wyjechałabyś mimo wszystko za granicę w poszukiwaniu nowych doświadczeń?

Myślę, że tak. Zaczęłam już szukać pracy jako fille au-pair, ale kiedy zobaczyłam ogłoszenie rekrutacyjne na projekt w Polsce, nie wahając się ani chwili zgłosiłam się. Jestem bardzo zadowolona z tej decyzji, ponieważ ten rok nie tylko pozwoli mi na spędzenie trochę czasu za granicą i na odbycie projektu społecznego, ale również na poznanie Polski, nawiązanie nowych przyjaźni i nauczenie się języka polskiego.

Po ukończeniu liceum nie chciałaś iść na studia?

Nie jestem jeszcze pewna co chciałabym robić w przyszłości i jaką drogę zawodową wybrać, więc dzięki projektowi EVS mogę sobie pozwolić na odłożenie decyzji o studiach na przyszły rok. Myślę, że po projekcie będę mogła bardziej precyzyjnie określić swoje plany na przyszłość.

Zaznaczyłaś, że z punktu widzenia osobistego, projekt EVS będzie na pewno bardzo pożytecznym doświadczeniem, czy tak samo to widzisz z punktu zawodowego?

Nigdy nie rozważałam udziału w projekcie pod względem przyszłych korzyści zawodowych, ale z pewnością, ten projekt to pewnego rodzaju inwestycja nie tylko w moje umiejętności osobiste, ale również zawodowe i jestem pewna, że w przyszłości to doświadczenie okaże się przydatne, również dla potencjalnych pracodawców.

Czy dlatego, że lubisz pracować z dziećmi wybrałaś projekt w przedszkolu?

Nie sądzę abym w przyszłości pracowała zawodowo z dziećmi. Wybrałam ten projekt, ponieważ spodobał mi się pomysł uczenia się od dzieci, szczególnie języka.

Co wiedziałaś o Polsce przed zgłoszeniem kandydatury na projekt?

Głównie podstawowe informacje, ale mój dziadek pracował w Polsce, więc trochę mi opowiedział.

Dziękuje Chiara

I kolej na Francesca.

Wolontariat Europejski. Program Młodzież w Akcji.

Wolontariat Europejski. Program Młodzież w Akcji.

Jesteś bardzo młoda, ale z twojego cv wynika, że nabyłaś już sporo ciekawych doświadczeń.

Ukończyłam Liceum Artystyczne w Aoście, a w 2012 roku obroniłam pracę licencjacką w kierunku Języki i Komunikacja w Firmie i w Turystyce na Uniwersytecie Doliny Aosty (Università della Valle d’Aosta). Mam za sobą roczny pobyt we Francji na Uniwersytecie Savoia, który pozwolił mi na uzyskanie włosko-francuskiego dyplomu studiów licencjackich. Zdobyłam już trochę doświadczenia zawodowego w komunikacji zarówno tej tradycyjnej, jak również za pośrednictwem nowych technologii.

W jaki sposób się dowiedziałaś o możliwości udziału w projekcie?

W tygodniku „Vallée Notizie” przeczytałam artykuł o inicjatywie Regionu i możliwości wyjazdu na rok do Polski w ramach EVS. Od razu zdecydowałam się na zgłoszenie swojej kandydatury.

Złożyłaś dwie kandydatury, jedną na projekt do Centrum Polsko – Francuskiego, a drugą do Fundacji Borussia. Co ostatecznie zdecydowało, że wybrałaś projekt w Fundacji?

Poza rokiem spędzonym w Chambéry, odbyłam również staż w Alliançe Française Doliny Aosty oraz dwukrotnie przez okres wakacji pracowałam w Biurze turystycznym w Eze na Południu Francji. Po tych kilku doświadczeniach z językiem francuskim, zdecydowałam się spróbować czegoś nowego. Fundacja Borussia w pełni spełnia moje oczekiwania pod tym względem.

Czy planujesz wrócić na studia i zdobyć tytuł magistra?

Myślę, że tak, ale zanim zdecyduje się na studia magisterskie chciałabym przetestować swoje umiejętności i wiedzę.

Uważasz, że rok spędzony za granicą wpłynie korzystnie na twój rozwój osobisty oraz kwalifikacje zawodowe?

Jestem tego pewna. Fundacja Borussia gości również innych wolontariuszy z Europy i będzie to dla mnie okazją do wzmocnienia moich zdolności do pracy w środowisku międzynarodowym. Ten projekt to inwestycja w moją zawodową przyszłość. Uważam, że dłuższe pobyty za granicą związane z pracą lub studiami mają dla pracodawców coraz większe znaczenie. Są konkretnym dowodem posiadania osobistych predyspozycji do umiejętnego dostosowania się do nowych i wymagających sytuacji. Nie bez znaczenia jest również możliwość nauczenia się języka polskiego, który sprawi, że moje curriculum vitae będzie się wyróżniać na tle innych.

Co wiedziałaś o Polsce przed zgłoszeniem kandydatury na projekt?

Przyznam się, że niewiele, ale w Eze, gdzie pracowałam w okresie wakacji, poznałam przewodnika z Polski, który nie tylko opowiedział mi dużo interesujących rzeczy o Polsce, ale razem z moim ówczesnym szefem, udało im się mnie ostatecznie przekonać do wyjazdu.

Dziękuje Francesca.

Jestem za mobilnością młodzieży i myślę tak samo jak Chiara i Francesca, że taki rok za granicą to świetna inwestycja w przyszłość. Trzymam kciuki za dziewczyny i kibicuje im w nauce języka polskiego.

Francesca założyła bloga blogpolonia.wordpress.com, na którym opowiada o swojej przygodzie w Olsztynie na projekcie EVS.

Bookmark the permalink.

2 Comments

  1. Agnieszko, gratuluje świetnej inicjatywy. Przesyłam link do Twojego bloga wszystkim znajomym w Olsztynie i na Warmii i Mazurach. Niech żyje współpraca polsko-włoska! Czekam z niecierpliwością na newsy from Aosta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *