Noclegi w Dolinie Aosty

Taras hotelu Bellevue w Cogne. Hotel w 2013 roku wygrał nagrodę Prix Villegiature Awards na najlepsze hotel centrum SPA w Europie.

Taras hotelu Bellevue w Cogne z widokiem na Masyw Gran Paradiso. Hotel w 2013 roku wygrał nagrodę Prix Villegiature Awards na najlepszy hotel z centrum SPA w Europie.

Noclegi w Dolinie Aosty – jak szukać?

Dolina Aosty jest regionem typowo turystycznym i myślę, że każdy turysta wybierający się w te strony może znaleźć nocleg na własną rękę odpowiadający oczekiwaniom. Nie proponuje konkretnych rozwiązań, nie polecam noclegów, a daje jedynie wskazówki jak szukać by znaleźć i być zadowolonym. Strona powstała, ponieważ ostatnio często piszecie do mnie z prośbą o pomoc w znalezieniu noclegu, postanowiłam wieć opublikować kilka przydatnych wskazówek.

Kilka praktycznych informacji zanim zaczniecie szukać noclegu w Dolinie Aosty.

  • opłata klimatyczna

Większość typowo turystycznych gmin pobiera opłatę klimatyczną. Do noclegu należy doliczyć kwotę około 1 euro za noc i za osobę. W ramach pobieranej opłaty niektóre gminy oferują turystom dodatkowe usługi jak np. autobus dla narciarzy, który krąży do Dolinie Valtournenche.

  • podział sezonu na wysoki, średni i niski

Różnica w cenach pomiędzy wysokim, a niskim sezonem dochodzi do około 30 %.

Wysoki sezon latem: tydzień wypadający na 15 sierpnia

Wysoki sezon zimą: okres Świąt Bożego Narodzenia i Nowego roku, generalnie od 20 grudnia do 6 stycznia.

Średni sezon latem: koniec czerwca i lipiec

Średni sezon zimą: styczeń i luty

Niski sezon latem: czerwiec i po 10 wrzesień (po inauguracji roku szkolnego)

Niski sezon zimą: marzec

Terminy pomiędzy średnim, a niskim sezonem są ruchome i zależą od właścicieli noclegów.

Noclegi w Dolinie Aosty 

  • podział noclegów na: hotele, apartamenty, pokoje gościnne, gospodarstwa agroturystyczne, schroniska młodzieżowe, kempingi i schroniska górskie.

Jak w każdym regionie turystycznym również w Dolinie Aosty można znaleźć właściwie każdy rodzaj zakwaterowania, a niektóre z nich można zarezerwować bezpośrednio on-line bez płacenia prowizji, za pośrednictwem specjalnych aplikacji.

Rezerwacja on - ine hotelu w Dolinie Aosty poprzez stronę Regionalnego Ministerstwa Turystyki http://www.lovevda.it/turismo/dormire_e_mangiare/booking/default_e.asp

Rezerwacja on – ine hotelu w Dolinie Aosty poprzez stronę Booking Valle d’Aosta

HOTELE

Hotel można wyszukać i zarezerwować przez oficjalną stronę Regionalnego Ministerstwa Turystyki BookingValledAosta.it. Strona jest dostępna w czterech językach, w tym po angielsku i niemiecku i jest dosyć prosta w obsłudze. W opcji rezerwacji można wybrać tylko pokój lub pokój z połową wyżywienia (śniadanie i obiad lub kolacja) lub całym wyżywieniem (śniadanie, obiad i kolacja).
Wszystkie inne rodzaje zakwaterowań znajdziecie na oficjalnej stronie Regionalnego Ministerstwa Turystyki Lovevda.it

APARTAMENTY, POKOJE GOŚCINNE, REZYDENCJE

Z tym rodzajem zakwaterowania sprawa nie jest już taka prosta, gdyż po wyszukaniu apartamentu, pokoju gościnnego lub rezydencji należy napisać lub zadzwonić do właściciela, który używa strony regionu wyłącznie jako platformy promującej i zapytać o szczegóły (cena, dostępność). Może to być czasochłonne, ale z drugiej strony kontaktując się przez stronę regionu macie pewność, że taki nocleg na pewno istnieje, ponieważ wszystkie są weryfikowane.

GOSPODARSTWA AGROTURYSTYCZNE

Gospodarstwo agroturystyczne Le Reve (Marzenie :-) w Courmayeur.

Gospodarstwo agroturystyczne Le Reve (Marzenie 🙂 w Courmayeur.

Świetne miejsce do spędzenia urlopu latem. Zwykle serwują dania lokalnej kuchni na bazie własnych produktów (mleko, sery, konfitury, soki, wędliny, mięso, warzywa, owoce, miód, zioła i wiele innych) od śniadań, po obiady i kolacje, wina oraz desery. Gospodarstwa najczęściej są niewielkie i oferują tylko kilka pokoi, co zapewnia spokój i relaks. Listę gospodarstw znajdziecie TUTAJ. Wyszukując gospodarstwo agroturystyczne w Dolinie Aosty można zaznaczyć własne preferencje: zwierzęta akceptowane, plac zabaw dla dzieci, przystosowane dla osób niepełnosprawnych, basen, centrum SPA, usługi restauracyjne lub parking.

SCHRONISKA MŁODZIEŻOWE (HOSTELE)

Forma noclegu tylko dla młodych? W Dolinie Aosty niekoniecznie. Po pierwsze często znajdują się w miejscach, do których bez samochodu trudno się dostać, a po drugie oferują szereg usług dodatkowych dla turystów i często również pokoje dwuosobowe, których w tradycyjnych schroniskach raczej nie ma. Schroniska są rozlokowane w całej dolinie i mają przystępne ceny, ale niestety brakuje hostelu w samej Aoście. Gdzie się znajdują hostele:

Forte di Machaby w Arnad

La Batise w Bionaz

Auberge de la gare w Hone

Ostello Lignan w Saint – Barthelemy

Lou creton di lui w Pontboset

Lavesé w Saint Denis

Il castello di Verrès w Verrès

Lokalne produkty w gospodarstwie agroturystycznym Les Chariots w Dolinie Aosty.

Lokalne produkty w gospodarstwie agroturystycznym Les Chariots w Dolinie Aosty.

SCHRONISKA I BIWAKI W GÓRACH NA SZLAKU TOUR DU MONT BLANC

W ramach jednego z projektów transgranicznych zrealizowano platformę umożliwiającą rezerwację noclegów w schroniskach i biwakach na trasie szlaku Tour du Mont Blanc, trekkingu wokół najwyższej góry Europy, który obejmuje 200 km i zajmuje od 7 do 10 dni. Bardzo ciekawa inicjatywa, która z pewnością ułatwi turystom logistykę. Strona jest dostępna w pięciu językach, w tym po niemiecku i angielsku. Na stronie można zaplanować trasę trekkingu, biorąc pod uwagę dostępność noclegów. Zainteresowanych pieszymi wycieczkami w wysokich górach odsyłam na platformę  MonTourDuMontBlanc.com

Mój dom w Valle d’Aosta do wynajęcia

Od października 2018 roku możesz również wynająć mój dom w samym sercu Valle d’Aosta. Kliknij poniżej i zapoznaj się ze szczegółami.

Dom do wynajęcia

Comments are closed.