Dolina Aosty lub Valle d’Aosta, to najmniejszy włoski region, właściwie to jeden z najmniejszych regionów w całej Europie! Najmniejszy, najmniej zaludniony, położony wśród najwyższych alpejskich szczytów, co sprawia, że to również najbardziej górzysty region całych Włoch, około 60% terytorium leży na wysokości powyżej 2000 m n.p.m. Region od zachodu graniczy z Francją, od północy ze Szwajcaria, a od południa i wschodu z włoskim Regionem Piemont.
Dolina Aosty jako region administracyjny posiada specjalny status autonomii, uchwalony prawem konstytucyjnym z 1948 roku. Status gwarantuje regionowi kompetencje ustawodawcze w dodatkowych dziedzinach w porównaniu do innych regionów np. w szkolnictwie czy w organizacji samorządu.
Obszar regionu jest bardzo różnorodny, od doliny i zielonych paswisk, po surowe lodowce Alp. Najwyższe góry i szczyty Europy są właśnie tutaj: Mont Blanc, Matternhorn (Cervino) i Mont Rose. Nie bez powodu Dolina Aosty nazywa się regionem czterotysięczników, na jej obszarze znajduje się ponad 40 szczytów, których wysokość n.p.m. przekracza 4000 m. Inne słynne szczyty to Grivola (3969), Piccolo Paradiso (3926) czy Monte Emilius (3559).
Przez region przepływa rzeka Dora Baltea, która stanowi lewy dopływ Padu i wykorzystywana jest głównie w rolnictwie do nawadniania, w przemyśle do wytwarzania energii hydroelektrycznej, a w turystyce do sportów wodnych.
Region charakteryzuje się pięknym alpejskim krajobrazem, świetnie utrzymanymi trasami narciarskimi o rożnych stopniach trudności (w sumie 800 km tras narciarskich), naturą, której przykładem jest Narodowy Park Grand Paradiso i zabytkami, które sięgają epoki rzymskiej. Za czasów Cesarstwa Rzymskiego, przez Dolinę Aosty przebiegały dwa szlaki łączące Półwysep Apeniński z Europą północną: Alpis Peonia i Alpis Graia. Szlaki częściowo zachowały się do dnia dzisiejszego i są dostępne dla zwiedzających w postaci drogi rzymskiej Strada delle Gallie.
Nie można zapomnieć o licznych zamkach i fortyfikacjach, rozsianych po całym regionie, wiele z nich zachowało się do dnia dzisiejszego, jak np. Zamek w Fénis, Issogne czy Gressoney. Rowniez forteca Forte di Bard, znajdująca się na granicy pomiędzy Regionem Doliny Aosty i Piemontem, stanowi jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych. Również świetna kuchnia, wyborne wino i sery są nieodzownym elementem kultury regionu.
Jeśli mowa o atrakcjach turystycznych to nowa kolejka SkyWay Monte Bianco z miejscowości Courmayeur na Punta Helbronner (3466 m n.p.m.) masywu Mont Blanc na pewno jest jedną z nich! Przyznaję, że wszystko to co dotyczy SkyWay i Monte Bianco jest najchętniej czytane na blogu. Jeśli i was ciekawi ta tematyka to zajrzyjcie tutaj: Kolejka SKYWAY Monte Bianco. Znajdziecie tam między innymi relację z mojej wyprawy kolejką na dzień po jej inauguracji, 31 maja 2015 roku.
Dolina Aosty to prawdziwa mieszanka językowa. Kultura i tradycje tego włoskiego regionu są silnie związane z panowaniem w czasach od XV do XIX wieku (do zjednoczenia Włoch) dynastii sabaudzkiej (Duchi di Savoia). Jest to jeden z powodów popularności języka francuskiego, który w regionie jest prawnie zrównany z językiem włoskim. Poza dwoma obowiązującymi językami urzędowymi: włoskim i francuskim, rdzenni mieszkańcy posługują się w życiu codziennym franko-prowansalskim, nazywanym również patois, który często bezpodstawnie jest uznawany za dialekt języka francuskiego, będąc w efekcie mieszanką języka prowansalskiego i francuskiego. W 1999 roku Włochy oficjalnie uznały patois za język mniejszościowy zagrożony wyginięciem i podlegający ochronie.
Mapy
Mapa Google maps
Regionalne Ministerstwo Turystyki udostępniło na swojej stronie interaktywne mapy (WebGIS) wszystkich gmin w Dolinie Aosty. Przystępne menu, dostępne w 5 jezykach (włoskim, francuskim, angielskim, niemieckim i hiszpańskim), jest podzielone na 5 części:
- co zobaczyć,
- co zwiedzić,
- gdzie spać,
- gdzie zjeść,
- dostępne usługi (parkingi, sklepy, piwnice wina, biblioteki, place zabaw, producenci lokalnych produktów itp). Mapa WebGIS Doliny Aosty.
Jeśli ciekawi was kim jestem i dlaczego piszę o tym najmniejszym włoskim regionie to zapraszam na stronę „O nas„.