Alpinistka i pionierka: historia o miłości i o odwadze. Będzie film!

Nini Pietrasanta. Żródło

Nini Pietrasanta. Żródło Film Nini

Cofamy się do początku lat trzydziestych XX wieku, gdyż właśnie wtedy Ninì Pietrasanta, jedna z pierwszych kobiet alpinistek oraz pionierka utrwalania na zdjęciach i filmach emocjonujących momentów przeżytych w wysokich górach, poznaje przyszłego męża, Gabriele Boccalatte, muzyka i miłośnika górskich wspinaczek. Nini, kobieta alpinistka wzbudzająca dużo emocji, wraz z Gabriele zdobyła wiele alpejskich szczytów, a te ważne momenty  sukcesywnie utrwalała  na jednej z pierwszych kamer. W 1938 roku wszystko się kończy:

Gabriele ginie podczas jednej z trudnych wypraw na Mont Blanc, a Ninì zaprzestaje wspinaczki, i całą swoją energię oraz miłość przelewa na syna Lorenzo, który urodził się rok wcześniej. Ale to nie wszystko. Ze strachu, że Lorenzo mógłby pokochać góry i wspinaczkę, ukrywa przed nim prawdę o sobie i o Gabriele. Przez całe życie nie wspomina o pasji do gór, matczyna miłość jest silniejsza niż cokolwiek innego. Syn dwojga słynnych alpinistów żyje w niewiedzy do 2000 roku, aż do momentu śmierci Ninì. Po jej śmierci podczas opróżniania strychu odnajduje filmy i zdjęcia. Ponad 2000 zdjęć pochodzących z lat 1930 – 1938 oraz wszystkie nakręcone przez nią filmy z wypraw na alpejskie szczyty w tym Mont Blanc, Cervino i Monte Rosa. Odnalezione materiały fotograficzne i filmowe zawierają również ciekawe informacje o codziennym życiu w schroniskach oraz o początkach turystyki alpejskiej.

Alpinistka Nini Pietrasanta podczas jednej z wypraw na alpejski szczyt.

Alpinistka Nini Pietrasanta podczas jednej z wypraw na alpejski szczyt. Żródło www.aostanews24.it

Zastanawiam się, jak musiał czuć się syn, który odkrył prawdę po śmierci obojga rodziców i jak silna musiała być matczyna miłość, aby przez cały ten czas ukrywać prawdę i pogrzebać marzenia o największej pasji, jaką były góry i wspinaczka wysokogórska.

O historii Ninì, Gabrielle i Lorenzo już niedługo powstanie film dokumentalny: o miłości, o odwadze, o alpinizmie oraz o odnalezionej po ponad 80 latach tożsamości Lorezno. Fundusze na realizację filmu zbiera stowarzyszenie La Fournaise z Doliny Aosty, które pragnie upamiętnić tę niezwykłą historię. Jeśli ciekawią was dalsze losy Ninì lub chcielibyście w jakikolwiek sposób wesprzeć realizację filmu, zajrzyjcie na stronę Film Ninì.

 

Bookmark the permalink.

3 Comments

  1. Świetnie, że będzie taki film. Na stronę zajrzałam, ale tym pięknym językiem nie władam 😉
    O.

  2. Agnieszka Stokowiecka

    Masz rację, podlinkowałam tylko włoską stronę, bo po angielsku opisali wszystko na stronie, na której zbierali fundusze. Zbiórka zakończona, ale opis po angielsku został: http://www.indiegogo.com/projects/nini-the-rediscovered-story-of-nini-pietrasanta-e-gabriele-boccalatte

  3. Pingback: Film o alpiniźmie: historia Nini i Gabriele

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *