Barefoot w Alpach, czyli boso w Morgex

chodzenie boso w MorgexChodzenie boso (z ang. barefoot) ma dobroczynny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie i stanowi naturalny masaż dla naszych stóp, rozluźnia napięte mięśnie i sprawia, że całe ciało się relaksuje. Sama jak tylko mogę to ściągam buty i czuję się tak, jakbym znów powróciła do dzieciństwa, kiedy to chodzenie na bosaka, szczególnie podczas wakacji spędzanych na wsi, było czymś naturalnym i przeze mnie uwielbianym.

Mamy co prawda jeszcze zimę i nic nie wskazuje, żeby miało się to zmienić w najbliższym czasie, ale postanowiłam napisać wam o chodzeniu boso. Może uda mi się przywołać trochę wiosny?

W ostatnie lato odkryłam, że w 2012 roku w gminie Morgex otwarto specjalną ścieżkę do chodzenia boso. Jest to pierwsza tego typu ścieżka w Dolinie Aosty. Trasa znajduje się w strefie piknikowej, korzystanie z niej jest bezpłatne i możliwe od maja do października.

Ścieżka barefoot w Morgex.

Ścieżka barefoot w Morgex.

Ścieżka o długości około 700 metrów znajduje się przy brzegu rzeki Dora Baltea, co samo w sobie jest bardzo relaksujące, ponieważ podczas spaceru wsłuchujemy się w szum rzeki. Jest tam w sumie około 20 nawierzchni do stąpania: piasek, błoto, woda, drobne kamyki, trawa, drewniane pale, kamienie, kostka brukowa czy trociny i siano (te dwa ostatnie to odcinki sezonowe), a każda z nich dostarcza innych doznań i emocji. Moja córka bawiła się świetnie i nie mogę się doczekać kiedy nadejdzie maj i ścieżka znów będzie dostępna. Przejście całej ścieżki zajmuje około godziny i jest świetną okazją do spędzenia udanego popołudnia, gdyż w parku można również zorganizwoać piknik. Miejsce znajduje się blisko rzeki i w zacienionym miejscu, a to sprawia, że nawet w najwiekszy upał można spędzić relaksujący dzień. Z tego miejsca można również podziwiać masyw Mont Blanc.

Masyw Mont Blanc. Ze ścieżki można podziwiać najwyższe szczyty Alp.

Masyw Mont Blanc. Ze ścieżki można podziwiać najwyższe szczyty Alp.

A oto zdjęcia z naszej czerwcowej wyprawy.

Jak dojechać do ścieżki barefoot w Morgex?
Z Aosty kierować się na miejscowość Courmayeur i w Morgex skręcić w lewo, kierując się na Campo Sportivo (stadion sportowy).

Kto z was również lubi chodzić boso? Wybieracie miejsca specjalnie do tego przeznaczone czy idziecie na żywioł?

Bookmark the permalink.

2 Comments

  1. W Niemczech jest wiele takich ścieżynek dla bosonogich 😉 Tyle, że są o wiele krótsze od tej opisanej przez Ciebie.
    I ja z nich korzystam od czasu do czasu 😉
    O.

    • Agnieszka Stokowiecka

      Tutaj jest to nowością, ale może z czasem powstaną nowe. Jak dla mnie to świetna inicjatywa, bo też uwielbiam chodzić boso 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *