Rezerwat przyrody Les lles Saint-Marcel

Les lles Saint-Marcel. Tereny podmokłe, które od 1995 roku mają status rezerwatu przyrody

Les Iles Saint-Marcel. Tereny podmokłe, które od 1995 roku mają status rezerwatu przyrody

Rezerwat przyrody Les lles Saint-Marcel znajdujący się na terenie gmin Brissogne, Saint-Marcel, Nus i Quart jest powszechnie znany w Dolinie Aosty jako „obszar jezior”. Dwa zbiorniki wodne leżące obok siebie nie są jednak naturalnym tworem natury. Historia powstania terenów podmokłych łączy się z budową autostrady w latach 60-tych, podczas której z obszaru dzisiejszych mokradeł wybierano żwir tak potrzebny do budowy drogi. Po zakończeniu prac opuszczono dwa potężne wykopy, które z czasem wypełniły się wodami gruntownymi i zarosły zaroślami tworząc idealne miejsce lęgowe dla niektórych gatunków ptaków. Obszar, ze względu na swoją charakterystykę oraz unikalność, uzyskał w 1995 roku status rezerwatu przyrody, stanowiąc najważniejsze w całym regionie miejsce żerowania ptaków wędrownych i gniazdowania.

Brzegi jezior są porośnięte trzciną pospolitą, pałką szerokolistną oraz różnymi rodzajami Sitowca i turzycy. W wodach jezior dom znalazły liny, szczupaki, pstrągi i wzdręga. Mokradła są najważniejszym punktem przystankowym dla czapli białej, purpurowej i nadobnej oraz wielu ptaków wodnych z rodziny kaczkowatych. Wśród gatunków zamieszkujących na stałe mokradła wyróżniają się: kaczka krzyżówka, fulica, trzcinniczek zwyczajny, kokoszka zwyczajna, zwana również kurką wodną, czyli te, które lubują się w roślinności typowo bagiennej.

Mapa rezerwatu przyrody

Mapa rezerwatu przyrody

Mokradła Les lles Saint-Marcel są niezwykłą atrakcją dla miłośników natury, którzy mogą obserwować z bliska gatunki ptaków ze specjalnie przygotowanego do tego stanowiska. Wystarczy bardzo dużo cierpliwości, dobra lornetka i można dojrzeć np. czaplę białą. Jednak obszar terenów podmokłych uczęszczają nie tylko pasjonaci natury, ale również mieszkańcy regionu oraz turyści, gdyż znajduje się on na trasie ścieżki rowerowej łączącej Sarre i Fénis.

Do rezerwatu przyrody można się dostać wygodną i łatwą ścieżką rowerową lub samochodem. Jeśli wybieracie się samochodem, to z Aosty należy kierować się na Turyn, a następnie na miejscowość Brissogne. Po dojechaniu do miejscowości Brissogne można zostawić samochód na parkingu przez mostem i następnie spacerkiem dotrzeć do rezerwatu (około 45 minut). Jeśli macie mało czasu to samochodem można również podjechać bliżej i wtedy spacer ograniczy się do maksymalnie 10 minut. My tak właśnie zrobiliśmy. W tym wypadku spacer nie jest jednak szczególnie przyjemny, gdyż częściowo odbywa się wzdłuż autostrady. Po dojściu do rezerwatu hałas jednak ustaje i można cieszyć się naturą.

Trasa rowerowa biegnąca obok mokradeł

Trasa rowerowa biegnąca obok mokradeł

Niestety dostęp do rezerwatu przyrody Les Iles Saint-Marcel jest aktualnie częściowo ograniczony ze względu na trwające prace waloryzacyjne, po ukończeniu których obszar jezior zaoferuje turystom nowe stanowiska do obserwacji fauny i flory oraz ścieżkę dydaktyczną dla najmłodszych. Całość będzie dostępna również dla osób niepełnosprawnych. Na to wszystko jednak poczekamy do wiosny 2015 roku.

Dodam, że miejsce jest niezwykle spokojne i idealnie nadaje się na niedzielny spacer, wycieczkę rowerową lub konną (istnieje również taka mozliwość). Na szczegółowe zwiedzanie rezerwatu w celu obserowania fauny i flory polecam jednak poczekać do zakończenia prac waloryzacyjnych.

Więcej informacji o rezerwacie Les lles Saint-Marcel  na stronie projektu VIVA VDA – Dolina Aosty natura jedyna w swoim rodzaju.

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *