Miejscowość Pila, szybki wypad w góry z Aosty

Kolejska linowa Aosta - Pila

Kolejka linowa Aosta – Pila

Miejscowość Pila narciarzom przyjeżdżającym do Doliny Aosty jest dobrze znana, gdyż łączy w sobie urok wysokich gór (leży na wysokości 1800 m n.p.m.) z wygodą. Z Aosty do Pila można dostać się kolejką linową w ciągu niecałych 20 minut (ta sama trasa samochodem zajmuje około 40 minut), co doceniają zarówno mieszkańcy Aosty jak i turyści, którzy zimą traktują stolicę regionu jako bazę wypadową.

Do Pila można wybrać się również latem, aby szybko uciec od upałów jakie panują w Aoście. My wybraliśmy się w ostani weekend, a był to pierwszy dzień działania kolejki linowej po zimowej przerwie. Ku naszemu zaskoczeniu spotkaliśmy sporo osób, które wjeżdzając do Pila zabrały ze sobą rower, dopiero na miejscu odkryłam, że od kilku sezonów zimowe nartostrady, latem zamieniają się w terenowe trasy rowerowe przyciągając amatorów tego sportu.

Piła, park przygód

Piła, park przygód

Miejscowość Pila latem

W porównianiu do zimowego zgiełku (Pila jest jednym z większych ośrodków narciarskich w Dolinie Aosty), latem panuje tam spokój. Turyści albo wypoczywają na leżakach i wygrzewają się na słońcu, albo decydują się na liczne piesze wycieczki. Z miejscowości Pila można podziwiać masyw Mont Blanc, ale nam niestety pogoda średnio dopisała, ponieważ niebo było dosyć zachmurzone. Chociaż jak na 24° C i chmury to słońce i tak grzało mocno, ale efekty zauważyłam dopiero następnego dnia. Pamiętajcie, że wybierając się w góry, nawet kiedy słońce nie świeci mocno, należy zawsze mieć ze sobą taki zestaw: woda niegazowana lub butelka, gdyż jakaś fontanna zawsze się znajdzie, krem przeciwsłoneczny, coś na głowę i okulary.

Pila Valle Aosta 1

Letnie atrakcje jakie znajdują się w miejscowości Pila to:

– kolejka z Aosty, a następnie wyciągiem krzesełkowym do stacji Chamolé (zarówno na kolejkę jak i na wyciąg można zapakować rower)

– wypożyczalnia rowerów i kasków oraz dostęp do przygotowanych tras rowerowych

– lodowisko z lodem syntetycznym otwarte cały rok

park linowy dla dzieci o różnych stopniach trudności (od 6 lat)

– basen odkryty należący do baru Yeti (należy mieć czepek na basenie, jeśli zapomnieliście to można kupić na miejscu, ale uwaga czasami się kończą, w końcu to basen przy barze, a nie odwrotnie)

wyciąg krzesełkowy, który zabierze was do alpejskiego jeziora Chamolé

Oraz oczywiście liczne trasy górskie.

 

Basen odkryty przy barze Yeti. Relak na wysokości 1800 m n.p.m.

Basen odkryty przy barze Yeti. Relaks na wysokości 1800 m n.p.m.

Kolejka na Pila z Aosty, podróż trwa 18 minut i mozna podziwiać piękne widoki.

Kolejka na Pila z Aosty, podróż trwa 18 minut i mozna podziwiać piękne widoki.

Chwila relaksu z widokiem na Mont Blan

Chwila relaksu z widokiem na Mont Blanc. Szkoda, że niebo zachmurzone.

Pila

Pila

Miejscowość Pila latem

Jeśli latem zatrzymacie się w Aoście, to myślę, że warto wybrać się kolejką do miejscowości Pila, chociażby po odrobinę wytchnienia od upału. Bilet na kolejkę linową w dwie strony dla dorosłej osoby kosztuje 6 euro, dzieci do lat 8 gratis. Uważajcie tylko na godziny otwarcia kolejki: od 8:00 do 17:30 z przerwą pomiędzy 12:45, a 14:15.

Więcej informacji o Pila na stronie www.pila.it (strona dostępna również w języku angielskim).

Na koniec jeszcze krótki filmik ze jazdu kolejką z Pila do Aosty, w tle słychać moją córkę.

Na zakończenie zostawiam wam relację Oli, która była w Valle d’Aosta latem 2019 z rodziną i opisała również swoje wrażenia z pobytu oraz jego koszta.

Ile kosztuje urlop w Alpach latem. Plan pobytu na 10 dni!

Alla prossima.

Agnieszka

Bookmark the permalink.