Vasaloppet i Vuassaloppet – biegi narciarskie

Tak reklamują bieg narciarski Vuassaloppet w Cogne.

Tak reklamują bieg narciarski Vuassaloppet w Cogne.

Vasaloppet (bieg Wazów) to najstarszy i najdłuższy bieg narciarski na świecie, który jest wyzwaniem dla niejednego biegacza narciarskiego. Bieg odbywa się w szweckim regionie Dalarna. Ok, a co ma to wspólnego z Doliną Aosty, zapytacie? Oj ma 🙂 i zaraz wam to wyjaśnię!

Kreatywność, gra słów i tradycja grappy (włoskiej wódki) połączyły się w jedność i rok temu dały początek nowemu biegowi narciarskiemu techniką dowolną w słynnym ośrodku narciarstwa biegowego Cogne, a zawody przyjęły nazwę Vuassaloppet. Vuassa z franko – prowansalskiego z Cogne oznacza grappę, jednym słowem bieg narciarski z grappą w roli głównej.

Degustacja grappy i ... biegniemy dalej

Degustacja grappy i … biegniemy dalej

Długość biegu to 6,5 km, a organizatorzy zorganizowali wzdłuż trasy kilka punktów degustacyjnych i rozdają chętnym biegaczom różne gatunki grappy. Dodatkowo, żeby było wesoło, to cały bieg jest urozmaicony różnymi przeszkodami. Ponoć sztuką jest dobiec do mety i nie wszystkim się to udaje, no cóż grappa robi swoje. Uwaga w w biegu biorą udział również wytrawni biegacze.

Przeszkody na trasie biegu Voussaloppet. Kto da radę po kilku degustacjach grappy?

Przeszkody na trasie biegu Voussaloppet. Kto da radę po kilku degustacjach grappy?

W 2014 roku w dniu biegu była kiepska pogoda i śnieg sypał jak szalony, także zdjęcia nie oddają atmosfery.

Na biegówkach radzę sobie jako tako, chociaż przyznaję, że dawno nie jeździłam, ale tak z grappa? Oj, nie wiem czy dałabym radę. Jedno trzeba przyznać organizatorom, wykazali się niezłą dawką pomysłowości.

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *