Koń na kółkach Tatà, czyli tradycyjna zabawka z Alp.

Koń na kółkach Tatà, jeden z symboli lokalnego rzemiosła artystycznego w Dolinie Aosty.

Koń na kółkach Tatà, jeden z symboli lokalnego rzemiosła artystycznego w Dolinie Aosty. Koń na zdjęciu to efekt połączenie drewna i ceramiki.

Tatà, czyli drewniany koń na kółkach, zanim stał się jednym z symboli rzemieślnictwa w Dolinie Aosty, był po prostu uwielbianą przez dzieci zabawką. Tatà pochodzi z okresu starożytności i jeszcze w latach 50 XX wieku, na górskich pastwiskach Doliny Aosty, podczas letniego okresu wypasania bydła, był nieodłącznym kompanem zabaw. Nazwę zawdzięcza prawdopodobnie samym dzieciom, które w swoim dziecięcym języku tak właśnie wołały na dźwięk jaki wydawały drewniane koła konia podczas zabawy „taa-ta”.

Drewniany koń na kółkach, pomimo iż nie jest już ulubioną zabawką podczas długich miesięcy na pastwiskach, to nie odszedł w zapomnienie. Stał się jednym z elementów lokalnej tradycji i rzemiosła.

Tatà z pewnością spotkacie na tradycyjnych jarmarkach, które z różnych okazji odbywają się właściwie przez cały rok i przyciągają lokalnych rzemieślników, chętnie wystawiających swoje wyroby lub podczas najważniejszej rzemieślniczych targów organizowanych w Dolinie Aosty od ponad 1000 lat Fiera di Sant’Orso, które odbywają się 30 i 31 stycznia w Aoście. Ewentualnie możecie się wybrać do Muzeum Rzemieślnictwa Doliny Aosty w Fènis, które jest prawdziwą skarbnicą lokalnych wyrobów rzemieślniczych. Strona muzeum dostępna jest również w języku angielskim.

Tradycyjny koń na kółkach Tatà z Doliny Aosty

Tradycyjny koń na kółkach Tatà z Doliny Aosty

Tatà zmienił również swoje oblicze, już nie tylko drewniany, ale realizowany również w połączeniu z innymi materiałami, np. ceramiki lub jako bohater książek.

Jakiś czas temu w lokalnych księgarniach pojawiła się seria książeczek dla dzieci w języku franko-prowansalskim, której bohaterem jest właśnie Tatà, narysowany przez słynnego we Włoszech Francesco Tullio Altan. Książeczki w ciekawy sposób, za pomocą dawnych rymowanek, opowiadają o przygodach drewnianego konika. Biorąc pod uwagę, że mój mąż jest rodowitym waldostańczykiem, a córka uwielbia książki, przygody Tatà goszczą na półce w naszym domu.

Seria książeczek dla dzieci w języku franko - prowansalskim, której bohaterem jest sympatyczny Tatà.

Seria książeczek dla dzieci w języku franko – prowansalskim, której bohaterem jest sympatyczny Tatà.

Ciekawostką jest to, że we włoskiej miejscowości Grandate (Prowincja Como w regionie Lombardia) działa Muzeum Konia Zabawki (wstęp wolny), w którym znajduje się również niewielka kolekcja (16 sztuk) drewnianych koni na kółkach autorstwa rzemieślników z Doliny Aosty. Zainteresowane osoby odsyłam na stronę Muzeum: http://www.museodelcavallogiocattolo.it/it/collezione

Pisząc o zabawkach i książkach, przypomniały mi się moje ulubione z dzieciństwa :-). Czy wy również pamiętacie wasze ulubione zabawki lub książki?

Bookmark the permalink.

5 Comments

  1. A mnie się ten konik kojarzy ze szwedzkim konikiem z Nusnäs – Dalahäst.
    O tak, ja pamiętam. Przechowuję moje pierwsze książeczki do dzisiaj 🙂
    O.
    PS. Bardzo ciekawy blog. Z ciekawością będę do Was zaglądać.

  2. Agnieszka Stokowiecka

    Dziękuję za tak miły komentarz.
    Może ma Pani link do konika Nusnäs – Dalahäst? Chętnie zobaczę.
    Zapraszamy, zapraszamy 🙂

  3. Agnieszko, tylko nie pani 😉
    Wklejam link do mojego wpisu o koniku http://www.obiezyswiatka.eu/konik-z-nusnas-dalahast/
    Za każdym razem jak jestem w pobliżu zaglądam do nich.
    Pozdrawiam!
    O.

  4. Agnieszka Stokowiecka

    Oczywiście 🙂
    A konik rzeczywiście podobny. Dzięki za link.

  5. Pingback: Fiera di Sant'Orso – Targi rękodzieła w Aoście | CiekawAOSTA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *