Wenus, Księżyc i konstelacje gwiazd nad Saint-Barthelemy.

Bezchmurne niebo nad Obserwatorium astronomicznym w Saint-Barthelemy. Na niebie wyraźnie widać planetę Wenus.

Bezchmurne niebo nad Obserwatorium astronomicznym w Saint-Barthelemy. Na niebie wyraźnie widać planetę Wenus.

O tym, że w Saint-Barthelemy w Gminie Nus znajduje się planetarium oraz Obserwatorium astronomiczne, wspomniałam jakiś czas temu przy okazji wpisu o jeździe na biegówkach. Nie bez powodu wybrano to miejsce na siedzibę centrum badawczego bezkresnego nieba. Specjalne badania meteorologiczne przeprowadzone w Saint-Barthelemy wykazały, że w tej części Doliny Aosty można podziwiać rozgwieżdżone niebo przez ponad 250 dni w roku.

W ostatnia sobotę wybraliśmy się na popołudniowe oglądanie nieba połączone z lekcją o wszechświecie i późniejszym aperitivo. Jak się okazało początek grudnia jest idealnym momentem na obserwowanie planety Wenus. Wizyta rozpoczęła się o godzinie 17, tuż przed zachodem słońca, najlepsza ponoć pora na oglądanie Wenus. Nie rozczarowałam się, gdyż kolory na niebie, które towarzyszyły zachodzącemu słońcu, piękny widok na Alpy z naturalnego tarasu, na którym stoją teleskopy oraz gwieździste niebo stworzyły niepowtarzalną atmosferę. Dowiedziałam się, a raczej na własne oczy widziałam przez teleskop, że fazy Wenus są podobne do faz Księżyca. Taka ciekawostka.

Teleskop na naturalnym tarasie w Obserwatorium astronomicznym w Saint-Barthelemy.

Teleskop na naturalnym tarasie w Obserwatorium astronomicznym w Saint-Barthelemy. W tle Alpy i  góry Monte Emilius.

Poza wspomnianą planetą, obserwowaliśmy przez teleskop również Księżyc, jedną z najjaśniejszych gwiazd na niebie Wegę oraz konstelacje młodych gwiazd, które pięknie błyszczą rozświetlając niebo jak również konstelacje tych starszych, które są jakby zgaszone. Podczas całej wizyty towarzyszył nam profesjonalny instruktor, który z wielką pasją opowiadał o wszechświecie i o oglądanych przez teleskop obiektach. Wieczór bardzo sympatyczny, i dobrze, że emocje rozgrzewały atmosferę, bo przyznam, że na tarasie z teleskopami było trochę zimno. Dodam, że wizyta w Obserwatorium oraz aperitivo kosztowało 15 euro od osoby (dzieci gratis).

Tutaj możecie podejrzeć obserwatorium na internetowej kamerze.

Kościól z XIII wieku w Saint-Barthelemy.

Kościól z XIII wieku w Saint-Barthelemy.

Już za dwa tygodnie (od 26 do 31 grudnia 2013 roku), właśnie w Saint-Barthelemy odbędzie się pierwszy młodzieżowy obóz astronomiczny Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO), w którym weźmie udział również polska młodzież. Organizacja w Dolinie Aosty pierwszego tego typu obozu potwierdza tylko, że Obserwatorium astronomiczne jest centrum badawczym na najwyższym poziomie i przyrządy do obserwowania nieba, należą do najlepszych we Włoszech i Europie.

Teleskop na naturalnym tarasie w Obserwatorium astronomicznym w Saint-Barthelemy, w tle bezchmurne niebo i Księzyc.

Teleskop na naturalnym tarasie w Obserwatorium astronomicznym w Saint-Barthelemy, w tle bezchmurne niebo i Księzyc.

Obserwatorium astronomiczne znajduje się 15 km od Nus, na wysokości 1600 m n.p.m. Można się do niego dostać w łatwy sposób z głównej drogi narodowej nr. 26. W miejscowości Nus znajdziecie charakterystyczne brązowe znaki wskazujące drogę do obserwatorium w Saint-Barthelemy.

Na miejscu poza obserwatorium i planetarium znajduje się również edukacyjny szlak planet na wolnym powietrzu oraz kościół z XII wieku.

Jeśli jesteście zainteresowani działalnością obserwatorium i organizowanymi wizytami podaję link do strony: Obserwatorium astronomiczne w Saint-Barthelemy.

Bookmark the permalink.

3 Comments

  1. W niezwykle interesującym rejonie mieszkasz. Tyle ciekawych rzeczy się u Was dzieje

    • Agnieszka Stokowiecka

      Stąd właśnie pomysł na pisanie o tym, mam nadzieję, że chociaż trochę uda mi się przybliżyć czytelnikom ten region, jego atrakcje oraz tradycje. Dziękuję za odwiedziny i pozdrawiam serdecznie.

  2. Pingback: Dolina Aosty oczami jej mieszkańców #1 Alex... Z Aosty do Krakowa | CiekawAOSTA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *