Gdzie leży najwyższy szczyt Europy Mont Blanc?

Widok na szczyt Dente del Gigante (4014 m n.p.m.) ze szczytu Punta Helbronner. Masyw Mont Blanc.

Widok na szczyt Dente del Gigante (4014 m n.p.m.) ze szczytu Punta Helbronner. Masyw Mont Blanc.

Nie wiem jak was, ale mnie w szkole uczono, że najwyższy szczyt Europy mierzy 4810 m n.p.m i leży we Francji. Sama osobiście nie zgłębiałam tematu położenia szczytu, aż do przyjazdu do Doliny Aosty. Aby zrozumieć ten graniczny galimatias, należy cofnąć się do XIX wieku, kiedy to dzisiejsza włoska Dolina Aosty i francuska Sabaudia, które dzieli masyw Mont Blanc, należały do Królestwa Sardynii i problem granicy nie istniał. W 1823 roku, mapa masywu nakreślona przez Felice Muletti jasno wskazuje przebieg granicy wzdłuż grzbietu Mont Blanc. Identyczna sytuacja ma miejsce w marcu 1861 roku, podczas podpisania konwencji turyńskiej dotyczącej wyznaczenia granicy pomiędzy Francją, a Królestwem Sardynii (które w ciągu kilku dni stało się Królestwem Włoch). Mapy historyczne bezspornie wskazują, że granica pomiędzy Francją, a Królestwem Włoch przebiegała wzdłuż grzbietu masywu Mont Blanc. Plotki donoszą, że znaczną rolę w negocjacjach dotyczących oddania Francji Sabaudii, odegrała słynna włoska kurtyzana Hrabina de Castiglione, szpieg króla Sardynii Wiktora Emanuela II i kochanka Napoleona III.

Dopiero w 1865 roku następuje nieoczekiwany zwrot akcji.

Na polecenie francuskiego Sztabu Generalnego, kapitan Jean-Joseph Mieulet, pasjonat gór i kartografii, sporządza nową mapę masywu Mont Blanc, z której wynika, że najwyższy szczyt leży w całości we Francji. Ta wersja przyjmie się na dobre, również na arenie międzynarodowej i na nic zdadzą się włoskie protesty i publikacja atlasów geograficznych, które wskazują, że granica pomiędzy państwami przebiega wzdłuż grzbietu. Cóż, francuski marketing i migi dyplomatyczne okażą się nie do przebicia.

Konwencja turyńska podpisana pomiędzy Francją, a Królestwem Sardynii w 1861 roku.

Konwencja turyńska podpisana pomiędzy Francją, a Królestwem Sardynii w 1861 roku. Źródło www.esteri.it (Ministerstwo Spraw Zagranicznych)

Dziś oficjalne mapy opublikowane we Francji przez Institut national de l’information géographique et forestière (Narodowy Instytut Informacji Geograficznej i Leśnej) bazują się na mapach Mieulet i wyraźnie wskazują, że najwyższy szczyt Europy Mont Blanc leży we francuskiej gminie St-Gervais. I tak wskazują również internetowe mapy google czy yahoo.

Prawie 150 lat później kwestia wyznaczonej przez Mieulet granicy na Mont Blanc pozostaje nieuregulowana i nadal jest przyczyną sporów dyplomatycznych na poziomie ministerialnym. Tuż przy samej granicy, którą dzieli masyw Mont Blanc, problemy są jednak dużo bardziej przyziemne i nie tylko o prestiż się rozchodzi, ale również o ochronę środowiska. Wraz z postępującymi zmianami klimatycznymi, monitorowanie lodowca, który aktualnie znajduje się w granicach Francji, ale którego wody spływają do dorzecza rzeki Dora Baltea w Dolinie Aosty, może okazać się ważniejsze od sławy.

Referendum w Courmayeur.

Gdyby granica przebiegała zgodnie z ustaleniami z 1861 roku, to połowa szczytu Mont Blanc należałaby do Włoch i leżałaby w granicach administracyjnych gminy Courmayeur. Nazwa Courmayeur-Mont-Blanc na razie nie istnieje. Dopiero wiosną 2014 roku mieszkańcy Courmayeur wezmą udział w referendum i odpowiedzą na pytanie „Czy chcesz aby nazwa gminy uległa zmianie z Courmayeur na Courmayeur-Mont-Blanc?”. Jeśli głosowanie zakończy się pomyślnie to z pewnością wzrośnie marketingowa siła Doliny Aosty. Swoją drogą podobną „operację” francuskie Chamonix-Mont-Blanc przeprowadziło prawie 100 lat temu :-).

Kolejka linowa Mont Blanc.

Pomiędzy Courmayeur i Chamonix-Mont-Blanc kursuje turystyczna kolejka linowa Mont-Blanc. Od strony włoskiej, z miejscowości La Paloud w Courmayeur można się dostać na dwa tarasy widokowe: Pavillon (2200 m n.p.m.), schronisko Torino (3300 m n.p.m.) oraz na jeden ze szczytów masywu Mont Blanc Punta Helbronner (3462 m n.p.m). Kontynuując podróż kolejką dojeżdża się do Chamonix-Mont-Blanc. Aktualnie połączenie pomiędzy Punta Helbronner i Chamonix-Mont-Blanc jest zawieszone, ze względu na prace modernizacyjne kolejki po włoskiej stronie, które potrwają do 2015 roku. Z Paloud nadal można dojechać do tarasów widokowych Pavillon i do schroniska Torino. Cennik zimowy oraz godziny odjazdów na stronie Funivie Monte Bianco.

EDIT – Nowa Kolejka SKYWAY Monte Bianco z Courmayeur do Punta Helbronner. 
Kolejka na Punta Helbronner działa ponownie od się 30 maja 2015 roku. Wybrałam się na podziwianie Dachu Europy już 31 maja, czyli na drugi dzień po inauguracji. Przeczytajcie o moich pierwszych wrażeniach z wyprawy kolejką SKYWAY MONTE BIANCO oraz obejrzyjcie filmik nagrany podczas zjazdu ze stacji Punta Helbronner do stacji Pavillon: Z Courmayeur do Punta Helbronner: pierwsze wrażenia.

Idealnymi miejscami do podziwiania włoskiej części szczytu Mont Blanc są dwie miejscowości w Dolinie Aosty: La Salle i Pré-Saint-Didier. Wystarczy udać się do jednej z nich i podczas słonecznego dnia można zobaczyć Dach Europy.

W 2013 roku w miejscowoci Pré-Saint-Didier inaugurowano taras widokowy, z którego można podziwiać masyw Mont Blanc. Piękne Widoki gwarantowane! O tarasie pisałam tutaj:

Masyw Mont Blanc z tarasu widokowego w Pré-Saint-Didier

Przeczytajcie również dlaczego najwyższy szczyt Europy latem 2014 roku otrzymał przydomek Disney Mont Blanc:
Najwyższy szczyt Europy Mont Blanc jak Disneyland

Kolejka linowa z Punta Helbronner do francuskiego Chamoix-Mont-Blanc.

Kolejka linowa z Punta Helbronner do francuskiego Chamoix-Mont-Blanc.

Punta Helbronner 2 2008 roku, przed zamknięciem kolejski linowej, w celu prac modernizacyjnych.

Punta Helbronner we wrześniu 2008 roku, przed zamknięciem kolejki linowej, w celu prac modernizacyjnych.

Bookmark the permalink.

12 Comments

 1. Agnieszka Stokowiecka

  Już wiadomo, że referendum odbędzie się 1 czerwca 2014. W tym dniu mieszkańcy miejscowości Courmayeur zdecydują czy miejscowość ma zmienić nazwę na Courmayeur-Mont-Blanc.

 2. Ciekawe, bo na str. Facebook już funkcjonuje nazwa
  “Courmayeur Mont Blanc” … czyżby ktoś przewidział przyszłość ? Osobiście życzę mieszkańcom Courmayeur tyle samo splendoru co mają ci w Chamonix. Pozdrawiam P

  • Agnieszka Stokowiecka

   To dlatego, że spółka zarządzająca wyciągami w Courmayeur nosi nazwę Courmayeur Mont Blanc i cały ośrodek narciarski również. Z pewnością chcą być kojarzeni z najwyższą górą Europy i stąd nazwa. Referendum już wkrótce i istnieje spore prawdopodobieństwo, że zwykłe, mało znane poza Włochami, chociaż bardzo prestiżowe Courmayeur zamieni się w Courmaueur Mont Blanc. Zobaczymy.

 3. Pingback: Kolejka w sercu Mont Blanc łącząca Włochy i Francję | CiekawAOSTA

 4. Pingback: Courmayeur czy Courmayeur-Mont-Blanc? | CiekawAOSTA

 5. Agnieszka Stokowiecka

  O referendum w Courmayeur i wynikach możecie przeczytać tutaj:
  https://ciekawaosta.pl/courmayeur-courmayeur-mont-blanc/

 6. Pingback: Nowa kolejka na Mont Blanc: ósmy cud świata | CiekawAOSTA

 7. Pingback: 5 najwyższych ciekawostek z Doliny Aosty | CiekawAOSTA

 8. Po zobaczeniu tytułu myślałem, że to kolejna odsłona wojny między Elbrusem i Mont Blanc

  • Agnieszka Stokowiecka

   Mam nadzieję, że się nie rozczarowałeś :-). Elbrusa nie wzięłam nawet pod uwagę, chciałam przedstawić nowe fakty, które są raczej mało znane..

 9. Pingback: Medialna wojna o granicę włosko-francuską na Mont Blanc | CiekawAOSTA

 10. Pingback: Mont Blanc z bliska dzięki projektowi Google Street View | CiekawAOSTA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *