Teatr rzymski w miejscowości Aosta. Historia i współczesność.

Teatr rzymski w Aoście.

Teatr rzymski w Aoście. Kliknij na zdjęcie, aby je powiększyć.

Aosta, nazywana również Rzymem Alp, o czym pisałam przy okazji wpisu dotyczącego podboju przez Rzymian Doliny Aosty (przeczytaj o tym tutaj), należy do tych miejscowości w Europie, w których znajduje się największe skupisko zabytków z okresu Imperium rzymskiego.

Mam nadzieję, że uda mi się opisać na blogu całą rzymską spuściznę, która stanowi niezwykłe dziedzictwo kulturowe całego regionu. Serię wpisów o zabytkach rozpocznę od imponującej budowli jaką jest Teatr rzymski, położony w centrum stolicy regionu. 

Łuk teatru rzymskiego w Aoście

Łuk teatru rzymskiego w Aoście.
Kliknij na zdjęcie, aby je powiększyć.

Historia
Zakłada się, że Teatr został zbudowany na początku I w n.e. Położony tuż obok głównej bramy miejscowości Aosta Porta Praetoria, teatr miał klasyczną budowę i składał się z widowni (cavea), zbudowanej z kamiennych ław, sceny i fasady o wysokości 22 m. Widownia teatru w kształcie półkola była wpisana w rzut prostokąta o wymiarach 81 m szerokości, 64 m długości i mogła pomieścić do 4000 widzów.

Po upadku Imperium rzymskiego teatr odszedł w zapomnienie na kilkanaście wieków, a w okresie średniowiecza dodatkowo zabudowano część widowni, kompletnie ignorując walory kulturowe zabytku.

W 1833 roku, podczas wznoszenia budynku gminny Aosta, zaproponowano wykorzystanie teatru jako źródło surowca na budowę. Na szczęście pomysł się nie przyjął i w 1838 roku rozpoczęto pierwsze badania archeologiczne w obrębie teatru. Pierwsze prace restauracyjne miały miejsce w latach 20 XX wieku, ale poważniejsza interwencja miała miejsce w latach 1933-1941 i dotyczyła fasady oraz części południowo-zachodniej teatru. Prace konserwacyjne zakończyły się w 2009 roku i aktualnie imponujące pozostałości teatru są dostępne dla zwiedzających. Zachowała się piękna fasada wysoka na 22 metry oraz część widowni. Całość robi spore wrażenie.

Teatr rzymski w Aoście. Na zdjęciu fasada o wysokości 22 m.

Teatr rzymski w Aoście. Na zdjęciu fasada o wysokości 22 m. Kliknij na zdjęcie, aby je powiększyć.

W jaki sposób zwiedzić teatr rzymski w miejscowości Aosta?

Teatr znajduje się w centrum miasta, tuż obok Porta Preatoria. Wizyta teatru kosztuje około 7 euro, ale bilet mozna wykorzystać na zwiedzenie rónież innych rzymskich zabytków w Aoście. Orientacyjne godziny otwarcia:

 • w okresie zimowym od 9:00 do 17:00
 • w okresie letnim od 9:00 do 20:00

Théatre et lumière

Jeśli zdarzy się wam wizyta w Aoście to nie przegapcie pozostałości teatru rzymskiego, a jeśli odwiedzicie Aostę latem to może uda się wam obejrzeć spektakl „Théatre et lumière” czyli gra świateł na fasadzie teatru przy akompaniamencie muzyki, organizowany przez Regionalne Ministerstwo Kultury. Spektakl trwa około 30 minut i odbywa się zwykle dwa razy w tygodniu przez całe lato, wstęp jest bezpłatny. Już kilka razy brałam udział w spektaklu i przyznaje, że jest to piękne doświadczenie, także polecam.

Teatr rzymski w miejscowości Aosta. Spektakl Theatre et lumiere. Źródło: www.aostasera.it

Teatr rzymski w miejscowości Aosta. Spektakl Theatre et lumiere. Źródło: www.aostasera.it

Bookmark the permalink.

11 Comments

 1. Zgadzam się, spektakl „światło – dźwięk” niezapomniany. A pozostałości teatru imponujące. Chyba obowiązkowy punkt przy zwiedzaniu Aosty 🙂

  • Agnieszka Stokowiecka

   Z pewnościa w 2014 spektakl ponownie zagości na fasadzie teatru. Impreza stała się stałym punktem letniego programu kulturalnego w Aoście. A teatru rzeczywiście nie można ominąc podczas wizyty, szczególnie, że tuż obok (pod Porta Preatoria) znajduje się regionalne centrum turystyczne. Pozdrawiam.

 2. Pingback: Droga rzymska Gallów w Dolinie Aosty | CiekawAOSTA

 3. Pingback: Film The Avengers 2 będzie kręcony w Dolinie Aosty | CiekawAOSTA

 4. Pingback: Świątecznie w Aoście | CiekawAOSTA

 5. Pingback: Bolek i Lolek w Alpach | CiekawAOSTA

 6. Pingback: Dwa lata w wirtualnej przestrzeni. Dwa lata z wami i dla was! | CiekawAOSTA

 7. Pingback: stolica regionu Aosta w jeden dzień

 8. Pingback: Kalendarz polskich blogerek na 2017 rok. Spędź z Włochami cały rok! | CiekawAOSTA

 9. Pingback: Valle d'Aosta latem 2019 i wydarzenia warte zobaczenia | CiekawAOSTA

 10. Pingback: Valle d'Aosta oczami malarza akwarelisty Grzegorza Chudego | CiekawAOSTA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *