Sporo ostatnio do mnie piszecie. Przyznaję, że cieszy mnie to niezmiernie i chętnie odpowiadam na wasze e-maile z zapytaniami o różne informacje. Rok temu nie otrzymywałam ani tylu e-maili, ani tylu komentarzy na blogu i dziękuję wam za to! Nawet nie macie pojęcia jakie to budujące otrzymać wiadomość z podziękowaniami za świetnie prowadzoną merytorycznie stronę, która przyczyniła się do organizacji wyjazdu :-).
Postanowiłam pomóc wam trochę w planowaniu letnich (w sumie nie tylko letnich) wakacji w Dolinie Aosty. Mam już zakładki jak dojechać (jeśli macie sprawdzone trasy z różnych miejsc Polski to będę wdzięczna jeśli się podzielicie, ja mogę pisać tylko o moich doświadczeniach na trasie Aosta – Koszalin) oraz jak i gdzie szukać noclegów w regionie. Jeśli macie sprawdzone miejsca noclegowe to podzielcie się również, chętnie opublikuje wasze subiektywne wrażenia.
Dziś polecę wam 10 wirtualnych miejsc, które przed wyjazdem powinniście koniecznie odwiedzić, napiszę wam również dlaczego.
Ciekawe i polecane miejsca w sieci, które pomogą wam zorganizować pobyt w Alpach
Każda polecana strona jest wartościowa i w zależności od tego na jakie wakacje do Valle d’Aosta przyjeżdzacie, pomoże wam w organizacji urlopu. Wiem, że niektórzy z was odwiedzając region ułożyli sobie program zwiedzania na podstawie mojego bloga i powiem szczerze, że czytając takie wiadomości rozpiera mnie radość, ale wiadomo, że ja o wszystkim nie piszę, dlatego polecę wam co i gdzie szukać.
Zaczynamy!
Wszystkie proponowane strony są również po angielsku, nie wahajcie się klikać i odkrywać nowe zakątki regionu.
1. Oficjalna strona Ministerstwa Turystyki Regionu Valle d’Aosta LOVEVDA.IT. Na tej stronie znajdziecie wszystkie niezbędne informacje o tym co o każdej porze roku można robić w regionie: sporty, szlaki, restauracje, kalendarz imprez tzw. sagre. Obowiązkowy punkt przed przyjazdem i w trakcie trwania urlopu.
2. Fondazione Montagna Sicura. Na stronie tej fundacji znajdziecie sporo informacji o warunkach jakie panują w wysokich Alpach: warunki pogodowe, lodowce, schroniska górskie czy kursy i szkolenia lub wycieczki, a wszystko w okolicach Courmayeur i Mont Blanc. Zajrzyjcie szczególnie do kategorii Mountain info.
3. Żeby nie stać w kolejce po bilet na zwiedzanie zamków i być pewnym wejścia, możecie zaopatrzyć się w bilet online za pośrednictwem strony Biglietterie castelli.
4. Planujecie urlop w Valle d’Aosta z rowerem czy to freeride, downhill, kolarstwo czy crosscountry lub szukacie informacji o bike parks? Ta strona na pewno pomoże wam w ogranizacji: trasy, relacje, hotele i instruktorzy. Wszystko w jednym na Bike Valle d’Aosta.
5. Lato w pełni, ale nic nie stoi na przeszkodzie rzucenia okiem na stronę SKIPASS Valle d’Aosta, czyli miejsca gdzie zaplanujecie zimowy urlop na nartach w jednym z ośrodków narciarskich doliny. Poza cenami skipassów, ofertami skipass + nocleg znajdziecie również wszystko o wyciągach, zdjęcia, kamerki on line, zimą raporty śnieżne i warunki pogodowe na stokach.
6. Valle d’Aosta jest oazą zieleni i jeśli szukacie atrakcji na łonie natury: parki, rezerwaty, bagna, jeziora to koniecznie sprawdzcie stronę ViVa VdA. Na stronie znajdziecie dużo informacji o tym co i gdzie można robić w regionie w zgodzie z naturą: jazda konna, trekkingi, rowery. Wszystko podzielone na kategorie trudności i odbiorców: rodziny, sportowcy, amatorzy.
7. Droga win, a raczej Route des Vins. Tej strony nie możecie ominąc, wszak Dolina Aosty słynie również z win i warto wiedzieć gdzie są tzw. cantine, gdzie się znajdują szlaki winne, a poza tym gdzie dobrze zjeść i spać.
8. Geonawigacja szlaków. Już o tym pisałam, ale przypominam i polecam. To baza danych wszystkich oznakowanych szlaków górskich w regionie Valle d’Aosta i na jej podstawie można sobie ułożyć plan wyprawy: obliczy ilość km do przejścia, czas przejścia, przewyższenie, określić rodzaj i trudność szlaku. Szlaki można szukać poprzez ich nazwę bądź gminę w której się znajdują. Alte Vie to szlaki wysokogórskie.
9. Internetowy dziennik Aostasera. Wyłącznie po włosku, ale… każdego dnia rano pojawia się artykuł z kategorii „Succede in Valle” (dzieje się w Dolinie), pt. Gli appuntamenti di… i tutaj dzień tygodnia z datą (niestety rzadko pojawia się w niedzielę). A w artykule w kolejności alfabetycznej miejscowości i wydarzenia warte uwagi: wystawy, ryneczki, koncerty, spotkania itp. Jeśli wasz włoski nie jest na tyle dobry, aby zrozumieć o co kaman to polecam google translate i wszystko będzie jasne, w sensie czy warto.
10. Strony konsorcji turystycznych lub jak kto woli stowarzyszeń skupiających operatorów turystycznych danego obszaru Doliny Aosty: przewodników alpejskich, natury, turystycznych, hotelarzy czy restauratorów. Warto tam zajrzeć po: lokalne wydarzenia, promocje pobytów, spotkania, trekkingi latem lub atrakcje na wolnym powietrzu jak yoga czy nordic walking itp.
Courmayeur
Gressoney
Cervinia
Gran Paradiso
Pila
Saint-Vincent
La Thuile
Jedyne konsorcjum, które jakiś czas temu się rozpadło i na miejscu którego nie powstało nic nowego to to w Wielkiej Dolinie Świętego Bernarda (Valle Gran San Bernardo). Co nie znaczy, że tam nic się nie dzieje! Wręcz przeciwnie, ale żeby mieć informacje z pierwszej ręki to najlepiej wybrać się do Regionalnego Punktu Informacji Turystycznej w Etroubles. Ta dolina jest najbardziej dzika i najmniej odkryta przez turystów, także warto się zapuścić na jej szlakach (nie mylić ze zgubić ;-).
A wy jakich informacji szukacie o miejscu docelowym przed podróżą jeśli wakacje organizujecie sami? Może już byliście w Valle d’Aosta i macie ciekawe linki, którymi chcielibyście się podzielić? Jesli tak to zostawcie w komentarzu, a ja uzupełnię listę :-).
A jeśli szukacie noclegu w Valle d’Aosta to pamiętajcie, że od niedawna mogę zaproponować wam moje mieszkanie :).
Takie praktyczne wpisy są the best! Na własnym blogu widzę, jak teraz takie wpisy cieszą się popularnością. Dobrze też, że odwołujesz się do innych stron zajmujących się konkretną tematyką związaną z regionem Aosty 🙂
Nie o wszystkim pisze, a czytelnicy często się pytają w mailach o mapy, trasy rowerowe, imprezy itp. Pomyślałam, że się przyda :-).
Przed podróżą gdziekolwiek zawsze staram się poznać historię i kulturę danego regionu, czyli po prostu ryję po bibliotekach i czytam. (Po powrocie robię to samo, tylko bogatszy jestem o doświadczenia z podróży i wiem, czego szukam). Druga rzecz, którą staram się poznać przed wyjazdem – to mapy okolicy. I na tym w zasadzie kończą się moje przygotowania. 🙂
Chwali się, że po powrocie z podróży wracasz do biblioteki i czytasz jeszcze raz o miejscach, które już widziałeś. To jest piękne, mi nie starcza już czasu. Delektuję się zdjęciami i żałuję, że tak krótko było, że nie wszystko zobaczyłam lub niedokładnie i chcę wrócić :-).
Świetny, praktyczny post! Bardzo lubię kiedy najważniejsze linki są skondensowane do jednego posta, niezwykle ułatwia to wszelkie przygotowania do wyjazdu. Przed wyjazdem zawsze sprawdzam oficjalną turystyczną stronę regionu/miasta/kraju, staram się też wyszukiwać ciekawe blogi, nie tylko po polsku 🙂
Takiego wpisu u mnie brakowało, takie „virtual must check” przed wyjazdem :-). Pozdrawiam.
Ja najczęściej przeglądam blogi innych w poszukiwaniu cennych i nieprzewodnikowych informacji. Typowy przewodnik i miejsca „must have”również przejrzę, ale zazwyczaj w każdym miejscu szukam czegoś co jest mniej znane. Znany TripAdvisor bywa pomocny:)
Dziękuję :-), czyli mój blog się może nadać dla osób chcących przyjechać do Valle d’Aosta. Często piszę o miejscach mniej znanych. Pozdrawiam.
Świetne zestawienie. Zorganizowanie w logiczną całość turystyki tematycznej, jak np. Droga Win to to co lubię – łatwiej ogarnąć przygotowania do wyjazdu.
Ale najbardziej zaciekawiła mnie ta geonawigacja – fantastyczne narzędzie! Wrzucam w ulubione, muszę się tym pobawić choć na razie się nie wybieram do Ciebie! 🙂
Geonawigacja jest po prostu świetna, właśnie zgłębiam jej tajniki i chociaż wiedziałam o jej istnieniu, to nie wiedziałam, że ma TAKIE możliwości. A z zestawieniem to się starałam :-). Pewnie sporo mozna jeszcze dodać, ale chciałam krótko i na temat.
Świetnie – zawsze mnie martwi, gdzie znajdę górskie szlaki i skąd mam wiedzieć, który najciekawszy. A tu wszystko jak na dłoni. Wielkie dzięki!