Zwierzęta hodowlane w Alpach na wystawie w Aoście

Kozy z Doliny Aosty na wystawie Targ Alp w Aoście

Kozy z Doliny Aosty na wystawie Targ Alp w Aoście

W stolicy regionu, Aoście, jak na alpejskie miasteczko przystało, nie może zabraknąć typowych górskich imprez, a do takowych na pewno należy Targ Alp (Foire des Alpes). Spotkanie odbywa się co roku, na początku listopada i skupia hodowców kóz, owiec, osłów, koni, świń, kur oraz, to co je wyróżnia, lokalnego hodowcę reniferów.

Targi i wystawa rolnicza przyciągają nie tylko lokalnych hodowców zwierząt, ale również tych z pobliskiego regionu Piemont oraz Francji. Jest to świetna okazja do obejrzenia z bliska reniferów, a wiadomo, nie są to typowe alpejskie zwierzęta i wzbudzają spore zaciekawienie wśród zwiedzających, a szczególnie wśród dzieci.

Osiołek Gerry, hodowany w Alpach, w Dolinie Aosty.

Osiołek Gerry, hodowany w Alpach, w Dolinie Aosty.

Podczas targów obejrzeliśmy z naprawdę bliska kilka ras owiec i kóz, ale naszym ulubieńcem został bezapelacyjnie osiołek Gerry, który chętnie pozował do zdjęć i dawał się wszystkim głaskać. Poza oglądaniem zwierząt skosztowaliśmy również od lokalnych producentów koziego sera,  o charakterystycznym, intensywnym smaku i aromacie.

Z reniferami w Dolinie Aosty to było tak, że pewien rolnik sprowadził je ze Szwecji i rozpoczął ich hodowlę. Była to jedna z pierwszych hodowli tych zwierząt w całych Włoszech. Obecnie liczy ona osiem sztuk i znajduje się w Courmayeur, na wysokości 1300 m n.p.m.. Chyba rozwija się pomyślnie, gdyż pomiędzy 2011, a 2012 rokiem urodziło się siedem reniferów.

Na stronie o włoskich gminach możecie obejrzeć film i zdjęcia reniferów z Courmayeur.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć z wystawy zwierząt hodowlanych w Alpach.

Renifery już są, śnieg również spadł, brakuje tylko Świętego Mikołaja i będziemy w pełni przygotowani do Świątecznej gorączki 🙂

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *