Szlak górski Aosta – Etroubles wzdłuż kanału Ru Neuf

Listopadowy spacer wzdłuż kanału Ru Neuf

Szlak górski wzdłuż kanału Ru Neuf.

Ten górski szlak uwielbiam z wielu powodów. Oprócz tego, że jest mało wymagający, chociaż znajduje się na wysokości około 1200 m n.p.m., dodatkowo jest bardzo relaksujący. Szlak ciągnie się przez kilka kilometrów od Aosty do Etroubles, wzdłuż kanału nawadniającego Ru Neuf. Można go pokonać bez większego wysiłku również z  wózkiem dziecięcym (testowane wielokrotnie) lub na rowerze (również testowane).

Podczas wędrówki zimą lub wczesną wiosną, kiedy na szlaku leży jeszcze śnieg, możecie zaobserwować ślady zwierząt: lisa, jelenia czy kozicy górskiej, a wiosną i latem spotkać typowego dla tej strefy ptaka pluszcza zwyczajnego. Takie obserwowanie natury to świetna zabawa szczególnie dla dzieci. Poza naturą, mogą Was również zaciekawić pozostałości wiejskich zabudowań połozonych na skałach, które aktualnie są opuszczone i właściwie zapomniane przez właścicieli, ale za to dodają uroku temu miejscu.

Dla zainteresowanych zamieszczam mapę szlaków w miejscowości Gignod. Szlak wzdłuż kanału Ru Neuf jest oznaczony numerem 1. Długość szlaku to około 8 km z 53 m. przewyższenia, także spokojnie do zrobienia bez większego wysiłku.

Mapa szlaków górskich w miejscowosci Gignod (AO).

Szlak górski wzdłuż kanału Ru Neuf zimą.

Szlak górski wzdłuż kanału Ru Neuf zimą.

O historii Ru Neuf

Historia kanału Ru Neuf sięga 1327 roku. Został zbudowany w celu nawadniania okolicznych pół i rolniczego wykorzystania terenów, zarówno pod uprawę jak i w celach hodowlanych. Realizacja systemu nawadniania była tym elementem, który wpłynął na rozwój rolnictwa zarówno ilościowego jak i jakościowego. Pomimo upływu wieków kanał zachował częściowo swój średniowieczny charakter oraz funkcję nawadnia. Akwedukt, wzdłuż którego ciągnie się szlak, częściowo przepływa przez las, zalesiony typowymi dla górskiego klimatu drzewami jak modrzew czy jodła pospolita, a częściowo na otwartej przestrzeni, dzięki czemu można podziwiać górskie szczyty. Niektóre odcinki kanału przepływają również pod ziemią.

Naturalna ścianka wspinaczkowa Palestra di roccia w miejscowości Gignod

Naturalna ścianka wspinaczkowa Palestra di roccia znajdująca się na szlaku górskim w Gignod.

Ścianka wspinaczkowa

W połowie szlaku, znajduje się naturalna ścianka wspinaczkowa Palestra di roccia, o różnych stopniach trudności. Ścianka była obiektem waloryzacji w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Rolnego i obecnie przyciąga wielu mieszkańców oraz turystów, którzy są pasjonatami mocnych wrażeń oraz wspinaczek.

Jak najszybciej dotrzeć do ścianki wspinaczkowej?

Palestra di roccia znajduje się około 15 minut marszu od Roisod w miejscowości Gignod (tam właśnie znajduje się dom, który wynajmuję). Aby dotrzeć do Roisod z miejscowości Aosta, niezbędny jest własny samochód. Odległość od Aosty to około 8 km.

Obiekty kultu religijnego

Tuż za ścianką wspinaczkową szlak się rozgałęzia i jeśli zdecydujecie się na krótką wspinaczkę to dotrzecie do malutkiej kapliczki poświęconej Świętemu Gratowi, patronowi Aosty. Zanim wrócicie na główny szlak, warto przycupnąć na ławce obok kapliczki i odpocząć, podziwiając otaczającą naturę. Kontynuując spacer głównym szlakiem, dojdziecie do miejsca kultu Matki Boskiej, która przed kaskadą górskiego strumienia schroniła się pod parasolem. Szlak prowadzi do miejscowości Etroubles i przejście całej trasy zajmuje około czterech godzin.

Poniżej zdjęcia ze szlaku z kanałem Ru Neuf w roli głównej.

Płaskie szlaki nie są dla was? Wystarczy ze szlaku Ru Neuf zboczyć trochę w górę i dojdziecie do pięknej i malowniczej wioski Croux, która leży na trasie do schroniska Chaligne! 

Croux, gdzie kozy jedzą z ręki!

Za to jeśli szukacie innego szlaku górskiego, równie prostego co ten wzdłuż Ru Neuf, to polecam mój wpis o prostych szlakach w Alpach:

Proste szlaki w Alpach, dokąd wybrać się z dziećmi

Bookmark the permalink.

8 Comments

 1. Pingback: Średniowieczny most – akwedukt w Porossan | CiekawAOSTA

 2. Pingback: Moje plany na wiosnę w Alpach | CiekawAOSTA

 3. Pingback: Szlaki dla niewymagających, czyli dzieci w Alpach | CiekawAOSTA

 4. Fajny szlak ! Trochę przypomina mi levady na Maderze – ale tam z wózkiem nie ma co się pchać 🙂
  Swoją drogą – jeżeli jest ok. 10 km „po równym” – to można tam robić „długie wybiegania”. Będą jak znalazł przed Tor des Géants 🙂

  Pozdrawiam z Krakowa.

  • Agnieszka Stokowiecka

   Dobry wieczór i witam na blogu. Szlak Ru Neuf jest naprawdę wspaniały i zawsze wszystkim go polecam, a kto przyjeżdza mnie odwiedzie, to niestety nie ma wyjścia i przynajmniej jeden trekking jest właśnie tu 😀 . Czyżby ktoś myślał o TdG? Ten szlak na trening do tego ultratrail raczej się nie nadaje, za mało przewyższeń niestety! Ale… wykorzystałam go przy przygotowywaniu się do maratonu w Londynie i dałam radę 😉 . Pozdrawiam.

 5. Pingback: Jak odpocząć w górach - moje sposoby na relaks | CiekawAOSTA

 6. Pingback: Jak zwiedzić region Valle d'Aosta bez samochodu. Czy to w ogóle możliwe? | CiekawAOSTA

 7. Pingback: Schronisko górskie Chaligne i wysokie Alpy w zasięgu ręki | CiekawAOSTA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *