Alpejski szczyt Cervino. Historia pewnego biwaku z 1893 roku.

Alpejski szczyt Cervino przegląda się w jeziorze Bleu. Źródło www.wikipedia.it Autor

Alpejski szczyt Cervino przegląda się w jeziorze Bleu w miejscowości Valtournenche.  Źródło www.wikipedia.it Autor: Ventofreddo. Aby powiększyć zdjęcie kliknij.

Dzisiejszy wpis poświęcam Cervino (4478 m n.p.m.),  jednemu z najwyższych szczytów Europy, w Polsce znanemu bardziej pod nazwą Matterhorn. Poza kilkoma ciekawostkami dotyczącymi zdobycia Cervino przez włoską ekspedycję, dowiecie się również gdzie można zwiedzić oryginalną chatkę biwakową z 1893 roku, w której zatrzymywało się wielu alpinistów w drodze na ten niełatwy alpejski szczyt.

Każdy szczyt ma swój wielki dzień i dla Cervino tym dniem był 17 lipca 1865. Właśnie tego dnia szczyt został zdobyty po raz pierwszy przez włoską ekspedycję, która sześć dni wcześniej, na czele z Jean-Antoine Carrel z Valtournenche, wyruszyła na podbój Cervino z pastwiska Breuil. Trzy dni wcześniej młody Anglik Whymper, który konkurował z J.A Carrel, zdobył Cervino od strony Zermatt w Szwajcarii. W późniejszym czasie ksiądz i alpinista z Valtournenche, Abbé Gorret, który wziął udział we włoskiej ekspedycji, napisał:

Zdobycie Cervino zawsze będzie wielkim przedsięwzięciem, ale przy odrobinie pracy i pomocy, można sprawić, aby szczyt był dostepny  dla tych wszystkich, których pasją są góry”. W tym samym roku narodziło się Stowarzyszenie Przewodników Alpejskich, którzy rozpoczęli regularne wspinaczki oraz zdobywanie Cervino, które trwa po dzisiejszy dzień, gdyż towarzyszą na szczyt Cervino miłośnikom alpinizmu z różnych stron świata.

Schronisko J.A. Carrel. Żródłó www.wikipedia.it

Schronisko J.A. Carrel. Żródłó www.wikipedia.it

Jednym z miłośników alpinizmu ściśle powiązanym z Cervino, był Ludwik Amadeusz Sabaudzki, członek włoskiej, królewskiej dynastii Sabaudzkiej. Wychował się w Turynie oraz u stóp Monte Sasso, najwyższego pasma Apeninów w Abruzzo, co bez wątpienia miało ogromny wpływ na jego karierę alpinisty. W swoim życiu wspinał się na wiele alpejskich szczytów, ale najważniejszą ekspedycją była ta zorganizowana w sierpniu 1984 roku w celu zdobycia Cervino od strony Cresta di Zmutt.

To właśnie jego imieniem nazwano chatkę biwakową, która na polecenie C.A.I (Club Alpino Italiano, w tłumaczeniu Włoski Klub Alpejski) została wykonana w Turynie i w 1893 roku ręcznie przetransportowana na wysokość 3480 m n.p.m., a nastepnie zmontowana  wzdłuż Cresta del Leone, zwanej również włoską drogą na Cervino. Chatka biwakowa była bardzo ważnym przystankiem dla alpinistów, aż do 1968 roku, kiedy to ustąpiła miejsca obszerniejszemu schronisku im. Jean Antoine Carrel, wybudowanemu kilka metrów poniżej. W 1995 roku C.A.I, który był właścicielem chatki, oddał ją w ręce Stowarzyszenia Przewodników Alpejskich i w 2004 roku chatka została rozmontowana i przetransportowana do doliny.

Chatka biwakowa im. Ludwika Amadeusza Sabaudzkiego z 1893 roku.

Chatka biwakowa im. Ludwika Amadeusza Sabaudzkiego z 1893 roku.

Dziś chatka biwakowa z 1893 roku, mogąca pomieścić 10 alpinistów, znajduje się w nienaruszonym stanie tuż przed siedzibą Stowarzyszenia Przewodników Alpejskich w miejscowości Cervinia. Chatka, w której zaaranżowano stałą wystawę dotyczącą pierwszej włoskiej ekspedycji na Cervino w 1865 roku jest częścią Muzeum Przewodników Alpejskich, które zainaugurowano  w sierpniu 2012 roku na pierwszym piętrze budynku siedziby Stowarzyszenia.

W Muzeum Przewodników Alpejskich aktualnie możecie zwiedzić tymczasowe wystawy poświęcone ekspedycjom na Biegun Północny w 1969, 1970 i 1971 roku oraz na Everest (Himalaya, Nepal-Cina). Pierwsza włoska ekspedycja, która odbyła się w 1973 roku.

Kolejne zaplanowane wystawy do 2016 roku:

  • K2 (Karakorum, Pakistan). Pierwsza wyprawa ekspedycyjna w 1954 roku (na przełomie 2014/2015);

  • Cervino. 150 rocznica zdobycia szczytu w 1856 roku (na przełomie 2015/2016).

Muzeum Przewodników Alpejskich w Cervinii, na zdjęciu elementy wystawy Ekspedycje na Biegun Północny

Muzeum Przewodników Alpejskich w Cervinii, na zdjęciu elementy wystawy Ekspedycje na Biegun Północny

Zwiedzanie Muzeum Przewodników Alpejskich jest bezpłatne. Dla miłośników gór to naprawdę niepowtarzalna okazja, aby z bliska obejrzeć przedmioty, wyposażenie oraz ekwipunek towarzyszący wyprawom, o których często można przeczytać tylko w książkach lub zobaczyć na zdjęciach. Sama chatka biwakowa im. Ludwika Amadeusza Sabaudzkiego zrobiła na mnie spore wrażenie. Czas w tym miejscu jakby się zatrzymał, wszystkie akcesoria, elementy i ekwipunek pochodzą z XIX wieku i zachowały się w świetnym stanie.

Muzeum jest otwarte od 9:30 do 12:30 i od 14:30 do 18:30 (zimą zamknięte w czwartki).
Adres: Via Circonvallazione, 2 – 11021 Breuil Cervinia, Valtournenche (AO) – Italia

Więcej informacji o działalności Stowarzyszenia Przewodników Alpejskich możecie znaleźć na ich stronie internetowej Guide del Cervino (strona dostępna również w języku angielskim).

Kilka zdjęć chatki biwakowej oraz wystawy o ekspedycjach na Biegun Północny i Everest.

Bookmark the permalink.

2 Comments

  1. Alpy są piękne. Zresztą chyba każde góry mają w sobie coś magicznego. Ja bez nich żyć nie mogę.
    Z Alp wróciłam po Nowym Roku, a już za nimi tęsknię 🙂
    W pięknym miejscu mieszkacie 🙂
    O.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *