Auschwitz-Birkenau widziane oczami licealistów z Aosty

Wystawa Auschwitz – spojrzenia generacji post pamięci

Wystawa Auschwitz – spojrzenia generacji post pamięci

Dzisiejszego dnia przypada siedemdziesiąta rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.

W 2005 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych, ku pamięci nazistowskim ofiarom, ogłosiła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Ofiar Holokaustu.

Od pięciu lat w ramach inicjatywy Treno di memoria (tłum. Pociąg pamięci) licealiści z Doliny Aosty odbywają podróż do miejsc upamiętniających tragedię zagłady ludzkości i zwiedzają m.in. obóz w Auschwitz-Birkenau, getto krakowskie oraz Fabrykę Schindlera w Muzeum Historycznym w Krakowie. Pamięć o tym strasznym wydarzeniu nie powinna się zatrzeć i jak powiedział Piotr Cywiński o obozie Tego Miejsca, jako sumienia Europy i Świata, nie będzie już nigdy można ominąć, uciszyć, wymazać. Ta ziemia nosi w sobie krzyk ofiar. I go nie skryje.”

To bardzo ważna podróż, która z pewnością pozostawia ślad na duszach tak młodych ludzi i skłania do refleksji. Ja do tej pory wspominam z dużą dawką emocji wizytę w obozie zimą 2005 roku, mało które miejsce wywarło na mnie tak duże wrażenie. Zetknięcie się z historią w takim miejscu to najlepsza lekcja pokory jaką można sobie wyobrazić.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Ofiar Holokaustu Regionalne Ministerstwo Kultury i Edukacji zorganizowało w Głównej Bibliotece Regionu wystawę zatytułowaną Auschwitz – spojrzenia generacji post pamięci, która jest efektem doświadczonych wrażeń i emocji młodych ludzi podczas podróży do Polski w lutym 2014 roku. Zarówno zdjęcia jak i opisy są autorstwa licealistów. Ciekawy i pouczający projekt nowych generacji, które chcą pamiętać.

Błękitne niebo nie byłoby prawdziwe. Spojrzenie na Birkenau moglo być tylko szare.

Jedno ze zdjęć na wystawie z napisem „Błękitne niebo nie byłoby prawdziwe. Spojrzenie na Birkenau mogło być tylko szare”.

Bookmark the permalink.

6 Comments

  1. Ciekawy pomysł na wystawę. Czy składa się ona właśnie ze zdjęć opatrzonych komentarzami czy są jeszcze inne eksponaty?
    U mnie w liceum co roku organizowana była wymiana polsko-niemiecka. Jednym ze stałych punktów programu była wizyta w Muzeum Stutthof w Sztutowie. Chyba nigdy nie zapomnę, jakie wrażenie zrobiło na młodych Niemcach z mojej grupy zobaczenie byłego obozu koncentracyjnego. Byli zszokowani, niektórzy płakali… Co innego słyszeć i czytać, co innego widzieć na własne oczy.

  2. Popieram takie inicjatywy, sama organizuję i jeżdżę z młodzieżą do miejsc pamięci. Nie wolno nam tego zapomnieć.
    O.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *