Co słychać w grudniu w Valle d’Aosta? Narty, zamki i jarmarki

Wielkimi krokami zbliżamy się do końca roku. Pomyślałam, że warto napisać co w najbliższym czasie czeka na was w Dolinie Aosty. Pomimo sporego kryzysu, który odczuwa się również we Włoszech, turyści nie zawodzą i region mimo wszystko przygotowuje się na sezon zimowy. W tym roku zapewne nie tylko na turystów z pobliskich regionów jak to miało miejsce w zeszłym roku z powodu pandemii, ale również z zza granicy i bardziej odległych zakątków Europy (i nie tylko).

Zacznijmy od tego, że od 19 listopdata do 8 stycznia w centrum Aosty odbywa się jarmark bożonarodzeniowy. W tym roku ze względu na prace remontowe odbywające się na terenie Teatru rzymskiego został rozlokowany na trzech placach w centrum Aosty: Roncas, Giovanni XXIII (katedralnym) i Caveri. Atmosfera w centrum jest już bardzo świąteczna, na głównym Placu Aosty znajdziecie również lodowisko!

Na Placu Roncas znajdziecie również budkę Alpini, czyli włoskich żołnierzy piechoty strzelców alpejskich, którzy każdego roku rozdają za niewielkim datkiem grzane wino i ciepły sok jabłkowy przekazując zebrane środki na cele charytatywne. W tym roku zebrane środki przekażą na stowarzyszenie La casa di sabbia, które powstało w 2017 w celu wspierania rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi z wysokimi potrzebami medycznymi i którego jestem Prezydentem.

Trzy place w centrum Aosty, które goszczą budki z przysmakami, ręcznie wykonanymi produktami. Piazza Roncas, Piazza Giovanni XXIII (Catedrale) oraz Caveri.

Na zakończenie jeszcze zdjęcie lodowiska w centrum Aosty, na głównym placu Piazza Chanoux.

Sezon narciarki w Valle d’Aosta w 2022 i 2023 roku

Przejdzmy do tematu nart. To ważny temat w Dolinie Aosty, bo zimą region żyje dzięki turystyce narciarskiej. Poza dużymi ośrodkami narciarskimi, które mają międzynarodową renomę jak Cervinia, Courmayeur, La Thuile czy Pila w Valle d’Aosta jest sporo małych ośrodków, które przyciągają turystów spragnionych relaksu bardziej na uboczu. Mniejsze ośrodki mają swje zalety: są idealne dla rodzin z dziećmi, nie ma tłumów, są tańsze nie tylko jeśli chodzi o karnet, ale i o noclegi czy wyżywnienie.

W tym roku kilka mniejszych ośrodków zebrało wspólne siły i wypuściło promocyjny karnet w cenie 100 euro, który obejmuje 5 dni szusowania (tylko dwa dni w tym samym ośrodku) oraz godzinę instruktora narciarstwa (80 euro dla dzieci i młodziezy pomiędzy 8, a 14 rokiem życia i bezpłatnie dla dzieci poniżej 8 roku życia przy zakupie karnetu dla osoby dorosłej). Te 5 dni nie musi być jeden po drugim, także myslę, że ten karnet zainteresuje również lokalnych mieszkańców! Ośrodki, które obejmuje ta promocja to: Antagnod, Brusson, Chamois, Champorcher, Cogne, Crévacol Saint-Rhemy-en-Bosses, Gressoney-Saint-Jean, Ollomont, Rhemes-Notre-Dame, Valgrisenche e La Magdeleine.

Pod tym linkiem znajdziecie więcej informacji: promocja na karnety narciarskie w Valle d’Aosta. Informacje są w języku angielskim.

To zdecydowanie ciekawa promocja mająca na celu wsparcie mniejszych ośrodków narciarskich, jak możecie sobie wyobrazić te większe bronią się same!

Ostatnim ciekawym niusem z Doliny Aosty jest inauguracja zamku w Saint-Pierre, który otwiera swoje wrota po ponad 14 latach prac renowacyjnych. W zamku jest siedziba Muzeum Nauk Przyrodniczych, które zabiera dużych i małych w podróż po faunie i florze Alp. Z ciekawostek to można zobaczyć ostatniego upolowanego w Dolinie Aosty niedźwiedzia (w 1856 roku) czy orłosępa (1912). Niestety muzeum nie jest dostępne dla osób niepełnosprawnych czy dzieci w wózkach.

To na tyle z nowinek z Alp.

Mam nadzieję, do szybkiego napisania!

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *