Między zimą, a wiosną – szlak tunelem w Doues

Pomiędzy marcem, a kwietniem w niektórych, a wręcz w więkoszości miejsc we Włoszech można cieszczyć się już wiosną. Dolina Aosty należy do tych miejsc, w których owszem mamy już zaczątki wiosny, ale głównie jeszcze jest zimowo! Pamiętajmy, że to region rozciągający się na wysokości od 300 m n.p.m. do ponad 4.000 m. n.p.m. Bardzo dużo miejscowości leży na wysokości pomiędzy 1000, a 2000 m. n.p.m. i wiosna chociaż w marcu czasami już jest widoczna, to jednak sporo jeszcze zimowych widoków.

W marcu wybrałam się na zwiedzenie szlaku Ru du Mont w miejscowości Doues, bocznej dolinie Gran San Bernanrdo i właśnie o tym ciekawym szlaku wam opowiem.

Doues to mała miejscowość niedaleko Aostym w której rozciąga się sporo kilometrów szlaków. Sam dojazd do Doues gwarantuje już przepiękne widoki na górskie szczyty, które wiosną są nadal pokryte śniegiem. 

Ru du Mont w Doues

Jest to bardzo charakterystyczny szlak wzdłuż kanału ponieważ prowadzi częściowo w zamkniętym, wąskim tunelu wykutym w skale. Zdecydowanie to nie jest szlak dla osób, które cierpią na klaustrofobię. Jeśli się zdecydujecie na przebycie go to pamiętajcie o latarkach! Długośc tunelu to ponad 800 m. i jest po prostu bardzo ciemno. Tunel nie jest wysoki, ale osoba poniżej 180 cm wzrosu przejdzie go spokojnie i bez konieczności schylania się. Wewnątrz jest sucho nawet jeśli padał deszcz, ponieważ wybudowano niewielki rów odprowadzający wodę.

Szlak prowadzący do tunelu wzdłuż Ru du Mont

Wejście do tunelu

Wewnątrz tunelu

Tunel wewnątrz oświetlony latarką

Po wyjściu z kanału szlak jest w miarę płaski i bez szczególnych wzniesień, ale miejscami jest dosyć wąski. Na zdjęciach możecie zobaczyć przymocowane do skały liny, aby pomóc przejść jeszcze bezpieczniej.

Wyjście z tunelu po drugiej stronie, w kierunku Ollomont

Tym szlakiem mozna dojść, aż do Ollomont! Na pewno nie polecam tego szlaku dla rodzin z małymi dziećmi, ale już takie trochę starsze, od 6 lat np. na pewno będą miały frajdę zarówno z przejścia w tunelu jak i przejścia szlakiem, który wymaga użycia liny. Nie jest to nic niebezpiecznego jednak. Po drodze jest również mały wodospad, przeszkoda, którą należy pokonać, wiosną nie ma za dużo wody, ale przyznaję, że nie wiem jak sytuacja wygląda na początku lata kiedy topnieją lodowce i we wszystkich rzekach i strumieniach jest więcej wody.

Widoki ze szlaku wiosną są naprawdę przepiękne, latem zapewne widać trochę mniej dolinę ze względu na spore zalesienie.

Szlak w Doues

Widok ze szlaku Ru du Mont

Mapa szlaku Ru du Mont

Na szlaku spotkacie również rzeźby lokalnych artystów! 

Co jeszcze ciekawego znajdziecie w Doues?

Ten szlak nie zajmie wam dużo czasu, polecam wam go połączyć z tym do schroniska Champillon, jest on na trasie samochodowej. Także np. wracając ze szlaku do schroniska możecie zatrzymać się po drodze i przejść również ten szlak. W tym wpisie (Szlak i schronisko Champillon) opisałam dokładnie szlak do Champillon, który jest również do przejścia z dziećmi.

W Doues polecam wam również dwa miejsca, w których znajdziecie dobre jedzenie:

– pierwsze to oczywiście bezpośrednio w schronisku Champillon

– drugie to Le Relais de La Grandze

 

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *