Federico Pellegrino – mistrz świata w biegach narciarskich z Doliny Aosty

Dzisiejszy wpis będzie nieco inny niż zwykle, ponieważ przedstawię wam sylwetkę Federico Pellegrino, mieszkańca Doliny Aosty, który w 2017 roku został złotym medalistą Mistrzostw Świata w biegach narciarskich w sprincie w Lathi!

Sam o sobie na Facebooku pisze „Rispetto per tutti. Paura di nessuno” (szanuję wszystkich. Nie boję się nikogo).

Jest o nim głośno od dawna ponieważ wygrana w 2017 roku nie była ani pierwszą, ani  jedyną na jego koncie! Federico pochodzi z Nus, małej alepjskiej wioski niedaleko Aosty i karierę narciarską rozpoczął w wieku 9 lat w klubie Saint-Barthelemy. Ośrodek narciarstwa biegowego w którym Pellegrino zaczynał swoją karierę do dziś jest jednym z lepiej przygotowanych dla narciarzy. Trasa liczy 30 km i jest bardzo zróżnicowana, także każdy narciarz znajdzie coś dla siebie.

Czy w takich warunkach każdy zostaje mistrzem? Absolutnie nie! W Dolinie Aosty bardzo dużo dzieci trenuje w klubach narciarstwa biegowego, ale dojść do profesjonalnego poziomu zdarza się mało komu, a już tylko garstce waldotańczyków w całej historii wygrywać medale na Igrzyskach! Pellegrino zaczął przygodę z nartami w wieku czterech lat, ale tak naprawdę prawdziwa pasja przyszła później.

Szlak narciarski w Saint-Barthélemy

Szlak narciarski w Saint-Barthélemy

Od perkusji do mistrzostwa świata w narciarstwie

Co nie zmienia faktu, że chyba każdy kto urodził się w Valle d’Aosta i rozpoczął szybko jazdę na nartach i trenuje w klubie marzy o karierze! Federico pierwsze sukcesy odnotował w 2010 roku, w wieku 20 lat, kiedy to zdobył drugie miejsce w zawodach juniorów w sprincie w Liberec. Po tym wydarzeniu stał się prawdziwą obietnicą dla włoskiego narciarstwa!  I nie zawiódł! Tak naprawdę to na biegach narciarskich skoncentrował się w wieku 14 lat, wczesniej dzielił czas pomiędzy szkołę, treningi narciarskie, grę na perkusji oraz piłkę nożną. W pewnym momencie postanoił postawić wszystko na jedną kartę: zrezygnował z perkusji i gry w nogę! W swojej narciarskiej grupie był najmniejszy, mierzył tylko 173 cm i ważył 70 kg, ale postanowił wykorzystać swoje słabe strony i postawić na sprint. To była bardzo dobra decyzja, który zaprowadziła go na szczyt!

Federico Pellegrino zwany Chicco!

Ponoć w walizce wozi swoją ulubioną poduszkę, a jego dziewczyna Greta Laurent udzielając wywiadu dla SportFair opisała go jako precyzyjnego, aż do bólu! Przed zawodami czyta dla relaksu historyczne powieści obyczajowe i przed zawodami w Lathi była to ksiazka włoskiego autora Valerio Massimo Manfredi.

Na Federico wołają zdrobniale Chicco, co można przetłumaczyć jako Ziarnko i tak własnie nazywa się również jego funclub!

Federico ma na koncie wiele zwycięstw, m.in. srebro zdobyte na Igrzyskach Olimpijskich w 2018 roku w PyeongChang oraz trzy medale wywalczone na Mistrzostwach Świata (brązowy w Fallun w 2015 roku, srebrny i złoty w 2017 roku w Lathi). Warto dodać, że Federico był pierwszym nie północnym narciarzem, który wygrał złoto w sprincie!

Ten filmik opowiada historię Federico, która wciąż się pisze, w końcu ma dopiero 28 lat: początki w Saint-Barthélemy do którego zawsze chętnie wraca, mówiąc o trasach, że są jego rajem, pierwsze sukcesy i trud treningów!

Uwaga, film w języku francuskim!

Dai, dai Federico!

Federico i Valle d’Aosta

Federico promuje również Region Doliny Aosty, jego wizerunek pojawił się w najnowszej broszurze o ośrodkach narciarskich. Jeśli wybierzecie się do Valle d’Aosta na narty biegowe to może się wam zdarzyć spotkać Federico na trasie, szczególnie jeśli wybierzecie Saint-Barthélemy :).

Jeśli śledzicie biegi narciarskie to przyznajcie się czy kojarzyliście Federico Pellegrino i czy wiedzieliście, że jest z Valle d’Aosta?

A presto.

Agnieszka


Strony, które wam polecam:

A poniżej również mój wpis o ośrodkach narciarskich w Valle d’Aosta, a dokładnie co, gdzie i za ile!

Narty biegowe w Dolinie Aosty. Gdzie i za ile.

 

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *