Jarmarki bożonarodzeniowe w Alpach – Vivere la Valle w grudniu

Jarmarki bożonarodzeniowe we włoskich Alpach

Jarmarki bożonarodzeniowe we włoskich Alpach

Chyba każdy kto śledzi mojego bloga marzy o tym, żeby choć raz spędzić okres świąteczny w górach. A jeśli są to Alpy to przed oczami roztacza się wizja, której najczęściej trudno się oprzeć. Mieszkając w Valle d’Aosta już 12 lat przyznaję, że wiekszość Świąt spędzam w Polsce, bo dla mnie jest to czas kiedy mogę ponownie spotkać się z rodziną i przyjaciółmi.

Tak wypadło, że ostatnie trzy lata spędziłam Boże Narodzenie i Nowy Rok nad Bałtykiem, ale w tym roku ze względu na przeprowadzkę zostajemy w Aoście i powiem wam, że moja córka zaraziła mnie świąteczną atmosferą i nawet się cieszę, że ponownie ten czas spędzę w górach.

Wielokrotnie pisałam, że Valle d’Aosta będąc regionem bardzo turystycznym w okresach tzw. wysokiego sezonu oferuje bardzo dużo atrakcji dla turystów i mieszkańców. Cały grudzień zapowiada się bardzo ciekawie jeśli chodzi o okoliczne jarmarki, koncerty, pochody z ogniem czy degustacje. Postanowiłam podzielić się z wami tymi ciekawymi imprezami, tak żebyście byli na bieżąco z tym co się dzieje na miejscu.

Zaczynam od jarmarków, bo są jednym z najciekawszych elementów świątecznych w górach, a jeśli planujecie grudzień lub początek stycznia spędzieć w Valle d’Aosta to polecam wam gazetę dostępną w lokalnych biurach informacji turystycznej lub w formie pdf klikając tu: Vivere la Valle Natale 2018.

Przyznaję, że uwielbiam atmosferę jarmarków bożonarodzeniowych, na których można znaleźć lokalne wyroby rękodzielnicze (na jarmarkach poza Aostą mozna znaleźć prawdziwe perełki hobbystów w naprawdę przystępnych cenach), dużo folkloru, grzane wino i animację dla dzieci.

Na jarmarkach można znaleźć ciekawe ręcznie wykonane wyroby

Na jarmarkach można znaleźć ciekawe ręcznie wykonane wyroby

Gdzie się wybrać na jarmark bożonarodzeniowy w Valle d’Aosta?

W Aoście odbywa się od 23 listopada do 6 stycznia u stóp Teatru rzymskiego i przyznaję, że z każdym rokiem jest coraz większy, coraz piękniejszy i coraz chętniej odwiedzany! Moją relację fotograficzną z Marché Vert Noel znajdziecie tutaj: Fotorelacja ze świątecznych jarmarków.

Poza Aostą w grudniu jarmarki odbędą się również w tych małych miejscowościach:

1 grudnia w Montjovet i Bionaz

2 grudnia w Bionaz, Chatillon, Gressoney-La-Trinite i Hone

7 grudnia w La Thuile

8 grudnia w Saint-Denis (Święto Jemioły), La Thuile

9 grudnia w Hone, Gressoney-La-Trinite, Bard i La Thuile

15 grudnia w Gignod

16 grudnia w Verres

23 grudnia w Gressoney-La-Trinité

6 stycznia w Gressoney-La-Trinité

Wyboru jest sporo i ja już planuję wrócić do Bionaz w najbliższy weekend oraz wybrać się 8 grudnia do Saint-Denis ponieważ będzie można odwiedzieć zamek Cly, będą tańce, lokalne jedzenie, fiaccolata (pochody z ogniem) oraz ryneczek jemioły! Takiej mieszanki lokalnych tradycji nie przepuszczę! 

Poza tym udało mi się już pojeździć na łyżwach na głównym placu w Aoście i było to bardzo fajne doświadczenie! Na głównym placu postawiono również choinkę, w tym roku nie wybrano tradycyjnego drzewa, a technologiczne, na które od środka można również wejść i wspiąć się na szczyt podziwiając główny plac z góry. Na razie choinka jest bardzo oblegana, także poczekam na spokojniejszą chwilę, żeby ją zwiedzić od środka.

 

 
 
 
 
 
Visualizza questo post su Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Un post condiviso da Agnieszka (@agnieszka_stokowiecka) in data:

Pozdrawiam was jeszcze listopadowo, ale już trochę świątecznie.

Agnieszka

P.S. Na zakończenie zostawiam Wam również przepis na grzane wino prosto z Alp!

Przepis na grzane wino prosto z Alp

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *