Giro d’Italia 2019, 131 km przez malownicze włoskie Alpy

Zdjęcie promujące Giro d'Italia 2019 w Valle d'Aosta, w oddali widać kolejkę Skyway mont Blanc. Źródło lovevda.it

Zdjęcie promujące Giro d’Italia 2019 w Valle d’Aosta, w oddali widać kolejkę Skyway Mont Blanc. Źródło lovevda.it

Jakie będzie Giro d’Italia 2019? Miłośnicy wyścigów kolarskich czekają z niecierpliwością na start. W tym roku i ja mam dla was niespodziankę, ponieważ wyścig przejeżdza również przez Valle d’Aosta!

Giro d’Italia to obok Tour de France najbardziej prestiżowa kolarska rywalizacja, o której słyszał chyba każdy nawet jesli nie interesuje się kolarstwem. Stworzono go ponad sto lat temu, głównie po to by sprzedawało się więcej gazet i przerywano wyłącznie podczas wojen światowych. Obrósł w legendy i mity, wykreował wielu kolarskich bohaterów, ale i złamał wiele obiecujących karier. Giro d’Italia zawdzięcza swój różowy kolor Gazzetta dello Sport, która to jest głównym sponsorem wyścigu i od swojego powstania wydaje gazetę na różowym papierze. O tej ciekawostce i relacji z Giro d’Italia, które w 2015 roku przejeżdzało przez miejscowość Saint-Vincent pisałam tutaj: Ciekawostki o Giro d’Italia – różowy wyścig również w Dolinie Aosty.

Giro d’Italia 2019 w Valle d’Aosta

W tym roku Valle d’Aosta wynegocjowała z organizatorami przepiekny odcinek w Valle d’Aosta o numerze 14 z Saint-Vincent do Courmayeur, położonym u stóp Mont Blanc. To będzie z pewnością jeden z trudniejszych odcinków gdyż zakłada przejechanie 131 km i pokonanie 4000 m przewyższenia!

Po wyjeździe z miejscowości Saint-Vincent, znanego kurortu termalnego, kolarze pojadą wzdłuż doliny pomiedzy trasą zamkową z przepięknymi widokami, przez przełęcz San Carlo, aż do samego Courmayeur! Koniec odcinka przewidziano przy stacji Skyway, która w kilkanaście minut zabiera turystów w serce Alp, na wysokość 3.466 m na Punta Helbronner. O tej kolejce, którą niektórzy definiują  ósmym cudem świata pisałam wiolokrotnie i moje wpisy znajdziecie tu: SkyWay Mont Blanc.

Ten trudny, ale jakże malowniczy odcinek wybrano nieprzypadkowo, jest świetną reklamą dla regionu Valle d’Aosta, a że kolarze będą mieli bardzo trudne zadanie do pokonania go, to przecież wchodzi w zasady rywalizacji i całości dodaje tylko emocji.

Mapa Giro d'Italia 2019

Mapa Giro d’Italia 2019

Sam organizator na stronie Giro d’Italia pisze, że “Il Giro d’Italia non è solo corsa sportiva ma anche un viaggio nei paesaggi, nel territorio e nelle comunità regionali di un paese fantastico”, czyli Giro d’Italia jest nie tylko wyścigiem kolarskim, ale również podróżą w głąb terytorium regionów, krajobrazów i mieszkańców fantastycznego kraju.

Miejscowości regionu Valle d’Aosta przez które bedzie przejeżdzac Giro d’Italia to: Courmayeur, Aosta, Arvier,Chambave, Châtillon, Introd, La Salle,La Thuile, Morgex, Nus, Pré-Saint-Didier, Quart, Saint-Pierre, Saint-Vincent, Sarre, Verrayes, Villeneuve.

25 maja mam nadzieję złapać kolarzy na trasie i móc przygotować dla was relację fotograficzną!

Z okazji Giro d’Italia powstał plakat ścienny promujący odcinek w Valle d’Aosta, który publikuję poniżej i mam nadzieję, że uda mi się go wkrótce zakupić.

Link do mojej relacji z Giro d’Italia w Valle d’Aosta w 2015 roku znajdziecie tu:

Ciekawostki o Giro d’Italia: różowy wyścig również w Dolinie Aosty

A presto.
Agnieszka

 

Bookmark the permalink.

2 Comments

  1. Witam. Można powiedzieć, że w tym roku Giro przejedzie przez Twoje podwórko. Może uda Ci się zrobić zdjęcie naszego kolarza, startują Rafał Majka i Sebastian Kwiatkowski. Zawsze śledzę górskie etapy Giro i tego też nie odpuszczę. Pozdrawiam

  2. Plakat bardzo interesujący, przypomina mi mój wypad na Sky Way i przejazd przez całą dolinę z widokiem na górujący nad okolicą szczyt Monte Bianco.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *