Medytacyjne wino lodowe z Doliny Aosty

Typowe tarasy winnic w Dolinie Aosty. Okolice Chambave.

Winnice w Dolinie Aosty, okolice Chambave. W tle Zamek Cly.

Tradycja uprawy winorośli w Dolinie Aosty sięga V wieku p.n.e. Z uwagi na charakterystyczne dla obszarów górskich ukształtowanie terenu, zarówno uprawa jak i produkcja wina nie należą do łatwych wyzwań dla lokalnych producentów. Z tego względu produkuje się niewielką ilość butelek, co przekłada się na ich cenę.

Od początku XIX wieku w Dolinie Aosty, poza tradycyjnymi winoroślami, uprawia się również autochtoniczny szczep le prié blanc, który świetnie znosi wahania temperatur i nie obawia się mrozów.

Winnice Cave du Vin Blanc z Morgex i z La Salle (rodzaj spółdzielni) leżą najwyżej w Europie, bo aż na wysokości 1250 m n.p.m., u stóp masywu Mont Blanc. Spółdzielnia do winobrania przystępuje tuż po pierwszych przymrozkach, na początku grudnia, kiedy temperatura spada poniżej 6°C. Z tak zebranych ręcznie winogron produkuje białe wino lodowe Chaudelune (w wolnym tłumaczeniu oznacza Ciepły księżyc). Słodkawe i bardzo aromatyczne wino o jasnym żółtym odcieniu.

Wino lodowe Chaudelune, produkowane przez Cave du Vin Blanc w Dolinie Aosty. Żródło: http://www.caveduvinblanc.com/

Wino lodowe Chaudelune, produkowane przez Cave du Vin Blanc w Dolinie Aosty. Żródło: http://www.caveduvinblanc.com/

Wino lodowe Chaudelune należy do win medytacyjnych. Ta dziwna nazwa wymyślona we Włoszech wskazuje, że idealne się nadaje do głębszych przemyśleń i rozważań. Podaje się je poza głównymi posiłkami, ewentualnie z tradycyjnymi ciastkami tegole z Doliny Aosty lub serami o średnim okresie dojrzewania, jak ser Bleu d’Aoste.

Ta niszowa produkcja obejmuje niewielką ilość butelek i co ważne nie zawsze winobranie kończy się sukcesem z uwagi na warunki atmosferyczne. Cena za 0,5 l butelkę wina Chaudelune to około 10 euro.

Na zdrowie!

Bookmark the permalink.

2 Comments

  1. Spróbuję przy następnej wizycie w Aoście. Ciekawe czy można to wino kupić gdzieś przez Internet?

  2. Agnieszka Stokowiecka

    Myślę, że nie nikt w Polsce nie sprowadza tego wina, także pozostaje degustacja i zakup na miejscu. Jeśli będzie miała Pani okazję odwiedzieć Dolinę Aosty, to w siedzibie spółdzielni Cave du Vin Blanc, tutejszych enotekach lub lokalnym centrum handlowym Cidac mozna zakupić Chaudelune.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *