Mont Blanc z bliska dzięki projektowi Google Street View

Projekt Google Street View dzięki któremu można oglądać mont Blanc z naprawdę bliska.

Projekt Mont Blanc Google Street View dzięki któremu można oglądać  masyw z naprawdę bliska.

Mont Blanc, najwyższy szczyt Europy, najbardziej harmonijny, najczęściej “atakowany” przez alpinistów jest nie lada wyzwaniem i bez odpowiedniego przygotowania nie ma co ryzykować. Dla tych, dla których z wielu względów Dach Europy pozostanie na zawsze poza zasięgiem możliwości lub po prostu nie interesuje ich wspinaczka, ale nie pozostają obojętni na niesamowite widoki Google zrealizował wirtualny projekt.

Jest to projekt w ramach Street View, który pozwala na bliskie podglądanie masywu Mont Blanc. W realizacji maxi przedsięwzięcia pomogły takie słynne nazwiska alpinistów i wspinaczy jak: Kilian Jornet Burgada, Catherine Destivelle, Patrick Gabarrou, Corrado Korra Pesce, Laetitia Roux, Ueli Steck, Candide Thovex. Całość była możliwa dzięki zaangażowaniu fotografów międzynarodowej sławy: Jonathan Griffith, Renan Ozturk oraz Sender Films.

Jest to najwieksze takie przedsięwzięcie Googla zrealizowane do tej pory. Dodatkowo nigdy nikomu nie udało się sfotografować z tak bliska narciarzy i alpinistów w akcji na masywie Mont Blanc.

Najwyższy szczyt Europy uwieczniony na Street View zdobył alpinista Corrado Korra Pesce, pokonując normalną drogę na szczyt od schroniska Goutier we Francji. Alpinista przez całą drogę, aż na szczyt Mont Blanc leżący na wysokości 4.810, miał ze sobą Street View Trekker. Pozostali alpiniści uwiecznili wspaniałe widoki panoramiczne.

Zobaczcie sami jak niesamowite widoki można podziwiać dzięki Mont Blanc Google Street View. W prawym górnym rogu rozwiniecie zdjęcie na cały ekran, a później eksplorujcie strzałkami, plusem można powiększyć zdjęcie.

Ueli Steck – Tacul Triangle serac

Catherine Destivelle – Aiguille du Midi

Cały projekt mapy z wszystkimi zdjęciami jest dostępny tutaj: Google Street View. Projekt to nie tylko zdjęcia ze zdobycia Mont Blanc i seria zdjęć panoramicznych masywu, ale również filmy z alpinistami (po francusku i angielsku), opowieść o życiu w dolinie, u stóp masywu po stronie francuskiej, zdjęcia lodowców, które z powodu zmian klimatycznych powoli znikają oraz przygotowania atletów do zdobycia Mont Blanc. Projekt obejmuje cztery sekcje, w każdej z nich zdjęcia i krótki filmik. Jeśli góry są waszą pasją to ten projekt na pewno was zainteresuje.

Na zakończenie zachęcam was do obejrzenia dwóch filmików. Oba są niesamowie, chociaż ten drugi z Francuzką zachwycił mnie bardziej, pewnie ze względu na widoki. Pierwszy filmik jest po angielsku, drugi po francusku. Oba udostępniam ze strony projektu Google Street View.

Szwajcarski alpinista Ueli Steck.

Francuska alpinistka Catherine Destivelle.

Przekornie przypomnę, że Mont Blanc nie leży wyłącznie we Francji: Gdzie leży najwyższy szczyt Europy Mont Blanc?
Nie dziwcie się, że o tym piszę, codziennie kilkanaście osób trafia do mnie właśnie przez ten wpis, wpisując w google „gdzie leży Mont Blanc”.

Podczas gdy wy eksplorujecie wirtualnie Dach Europy, ja zabieram się za pisanie kolejnego wpisu. Jeszcze nie wiem dokładnie co to będzie, bo tematów mam w głowie kilka. Najprawdopodobniej opublikuję przegląd artystów – rękodzielników z Valle d’Aosta. W końcu w ten weekend a Aoście odbywają się targi rękodzieła Fiera di Sant’Orso.

Bookmark the permalink.

5 Comments

    • Agnieszka Stokowiecka

      Dzięki, też mi się zdawało, że to dosyć ciekawe, również dla nie alpinistów, a może właśnie głównie dla nie alpinistów :-).

  1. To już kąsek dla specjalistów 🙂

  2. Bardzo ciekawe. Super widoki i taka sama jakość filmów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *