Muzeum karnawału w Allein

Ekspozycja Muzeum karnawału w Allein, wielkiej Dolinie Świętego Bernarda.

Ekspozycja Muzeum karnawału w Allein, Dolinie Wielkiego Świętego Bernarda.

Pamiętacie jak w tamtym roku opisałam wam tradycje karnawałowe praktykowane od stuleci w Dolinie Wielkiego Świętego Bernarda? Pisałam o Napoleonie, arlekinach, landzette, lusterkach, ogonach mułów, cekinach i wielu, wielu innych symbolach karnawału! Podczas naszej zeszłorocznej wizyty w Allein, która była inspiracją do napisania wam o karnawale udało mi się odwiedzić również Muzeum karnawału, a to jedno z tych miejsc, o których lokalne przewodniki milczą jak zaklęte! No dobrze, może nie miczą, ale nie promują w specjalny sposób, a szkoda!

Dziś opiszę wam trochę muzeum oraz zdradzę w jaki sposób zwiedzić miejsce, które na co dzień jest zamknięte dla zwiedzających.

Jako ciekawostkę dodam, że muzeum zrealizowano ze środków programu Europejskiej Współpracy Terytorialnej Włochy-Szwajcaria w okresie programacji 2007-2013.

"Karnawałowy przebieraniec", którzy oprowadził mnie po muzeum :-).

„Karnawałowy przebieraniec”, którzy oprowadził mnie po muzeum :-).

Muzeum karnawału

Muzeum, opowiadające o tradycjach karnawałowych Doliny Wielkiego Świętego Bernarda mieści się w Allein, małej miejscowości oddalonej około 20 km od Aosty. Żeby tam dojechać to trzeba zboczyć trochę z drogi narodowej nr 27 prowadzącej do Szwajcarii. Kręta droga zimą nie zachęca, ale nie ma się czego bać, jest odśnieżona i z dojazdem do Allein nie ma problemu. Latem za to warto się zapuścić w te rejony! Niejednokrotnie pisałam, że Dolina Wielkiego Świętego Bernarda jest dzika i najmniej odkryta w całym regionie Valle d’Aosta. Muzeum karnawału może być tylko wymówką, aby zwiedzić ją z bliska. W muzeum poznacie z bliska tradycje każdej z miejcowości doliny, kolekcję kostiumów wyszywanych cekinami i wykonanych ręcznie przez komitet karnawałowy, historię i tradycję obchodów.

Eksponaty w Muzeum karnawału.

Eksponaty w Muzeum karnawału.

Ekspozycja muzeum: szycie kostiumów karnawałowych.

Ekspozycja muzeum: szycie kostiumów karnawałowych.

Wszystkie kostiumy są wykonane ręcznie.

Wszystkie kostiumy są wykonane ręcznie.

Kostium krnawałowy: obowiązokowo czerwony i wyszywany mnóstwem cekinów.

Kostium karnawałowy: obowiązokowo czerwony i wyszywany mnóstwem cekinów.

Ciekawą tradycją nadal praktykowaną jest ta związana z wizytą przebierańców (zwanych Benda) w domach mieszkańców. Podczas wizyty na bendę czeka suto zastawiony stoł, z daniami typowymi dla regionu Valle d’Aosta oraz szczególnym napojem z Doliny Wielkiego Świętego Bernarda patchocada wykonanym na bazie jajek, cukru i wina. Bendę trzeba ugościć, rzucają dobre czary na domostwo i gwarantują szczęscie domownikom.

Co zrobić, żeby odwiedzić Muzeum karnawału?

Najprościej jest napisać e-mail (po włosku lub angielsku) na kilka dni przed planowaną wizytą na adres: meisoncarnaval.allein@gmail.com

Muzeum znajduje się w dawnym średniowiecznym budynku z kamienia, co dodatkowo dodaje charkateru całości.
Mèizoùn di Carnaval de la Coumba Frèida
Fraz. Ayez 8
11010 Allein
Wstęp do muzeum jest płatny i kosztuje 3 euro od osoby.

Muzeum karnawału w Allein.

Muzeum karnawału w Allein.

O karnawałowych symbolach z Doliny Wielkiego Świętego Bernarda już pisałam i chętnych do poznania znaczenia lusterek, ogonów mułów, niedzwiedzi czy czerwonego koloru zachęcam do przeczytania: Napoleon w Dolinie Zimna. Tutaj znajdziecie wpis o tradycjach karnawałowych w całej Valle d’Aosta: Karnawał we Włoszech i w Dolinie Aosty, a tutaj wpis o historycznym karnawale w Verres.

————–

Następny wpis to nie wiem o czym będzie :-), w niedzielę planuję narty, to może jakaś relacja się napisze? Pisałam już na fb, za zimą nie przepadam, ale skoro już jest to po pierwsze oswajam, po drugie korzystam 😉 . Miłego weekendu dla Was!

Bookmark the permalink.

5 Comments

  1. Bardzo przydatna wiadomość o Muzeum. Bardzo często zdarza mi się tak, że zastaję zamknięte drzwi. Fakt, wina jest i po mojej stronie bo nim wyruszy się w drogę to powinno się przygotować ale nie zawsze da się tak… Szczególnie, gdy robisz spontaniczny wypad

    • Agnieszka Stokowiecka

      Przy spontanicznych wypadach to niestety czasami tak może być, że nie wszystko będzie otwarte, szczególnie w takich miejscach, gdzieś zagubionych na wsi i u mnie i u Ciebie :-). Za to pozostaje przyjemność przygody i odkrywania. I co tu wybrać?

  2. Pingback: Karnawał we Włoszech i w Dolinie Aosty – część 1 | CiekawAOSTA

  3. Pingback: Maison Bruil - muzeum i tradycje w Introd

  4. Pingback: Napoleon w Dolinie Zimna: karnawałowe tradycje regionu | CiekawAOSTA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *