Muzeum Alp w Forte di Bard z dziećmi i nie tylko w deszcz

Forteca Bard i widok na dolinę

O Forte di Bard pisałam na blogu dawno temu, właściwie na samym początku opisując głównie historię powstania tejże twierdzy obronnej, jej zniszczenia przez wojska Napoleona i odbudowy, a następnie przekształcenia w najwiekszy w regionie i okolicy kompleks muzealny. W dzisiejszym wpisie skupię się na jednym z muzeów Forte di Bard, a mianowicie na Muzeum Alp!

Wizyta w Forte di Bard jest sama w sobie emocjonująca ze względu na sposób w jaki odrestaurowano fortecę mieszając historię z nowoczesnością i o tym też we wpisie będzie. 

Trochę praktycznych informacji (ale ważnych)

Wstęp do Forte di Bard jest bezpłatny, jak również korzystanie z wind, tarasów widokowych, pieszej trasy czy skałki wspinaczkowej dla dzieci. Płaci się za poszczególne muzea: Muzeum Alp, Alpy dla dzieci, Więzienia, Ferdynand – Muzeum fortyfikacji i Ferdynand – Muzeum Granic oraz wystawy tematyczne jak chociażby popularna wystawa fotograficzna Wildlife Photographer of the Year. W Forte di Bard są bardzo często organizowane wydarzenia kulturalno – enogastronomiczne, które również warto wziąć pod uwagę podczas wizyty jeśli akurat trafi się z terminem!

Forte di Bard nie tylko na kiepską pogodę

Kilka tygodni temu wybrałam się z córką do Forte di Bard ponieważ były to jej ferie od szkoły, a padał deszcz i zdawało mi się, że to będzie świetne miejsce na spędzenie kilku godzin razem. Moja córka zna już Forte di Bard, ale tym razem postanowiłysmy wybrać się do jednego z muzeów i wybrałyśmy Muzeum Alp (Muzeum Alpy dla dzieci jest otwarte tylko w weekend!).

Widok z twierdzy Bard podczas deszczowego poranka.

Była to świetna decyzja, chociaż w międzyczasie wyszło słońce odsłaniając błekitne niebo i górskie szczyty, co pozwoliło nam nie tylko na zwiedzenie muzeum, ale i na pobycie za zewnątrz, które również zasługuję na uwagę. Wizytę w Forte di Bard rozpoczyna się u jego stóp z możliwością wejścia na górę trasą pieszą lub wjechaniem czterema windami (oba rozwiązania są bezpłatne).

Jedna z wind prowadząca na szczyt twierdzy

Muzeum Alp

Cała wizyta w muzeum trwa bardzo długo ponieważ przygotowano dla zwiedzających 29 sal ekspozycyjnych, które są niezwykle ciekawe, mieszając również i tu historię (np. stare zdjęcia) z nowcześnościa (prezentacje multimedialne).

W pierwszej sali znajduje się historia Dahu, wyimaginowanego zwierzęcia, którego kończyny dolne są przystosowane do życia na pochyłych terenach górskich. O tym sympatycznym zwierzątku pisałam kiedyś na blogu i możecie przeczytać tu: Dahu – tajemnicze zwierzę w Alpach.

Dahu w Muzeum Alp

Muzeum przedstawia życie mieszkańców Alp tak jak wyglądało kiedyś: domostwo, obejście czy hodowla, ale i znajadziemy tam prawdziwą szkolną klasę z ławkami i mapami, których uzywano w XIX wieku. Poza tym muzeum skupia się bardzo na naturze, zwierzetach, klimacie, roślinach, kryształach oraz tradycjach. W jednej z sal mozna obejrzeć film z lotem orła z Mont Blanc, aż do Forte di Bard (około 70 km lotu).

Bardzo ciekawa jest sala z tradycjami karnawoływymi, w której można obejrzeć z bliska stroje, które notabene są również inspirowane mundurami żołnierzy Napolena z 1800 roku i włoskiej kampanii (pisałam o tym tutaj: Ostatki i karnawał we włoskich Alpach).

Sala ze strojami karnawołowymi z Wielkiej Doliny Świętego Bernarda

Po wyjściu z Muzeum można wybrać się do baru na kawę czy kanapkę, a potem zejść pieszą trasą podziwiając przepiękne widoki. Dzieciom na pewno spodoba się wspinaczka do górskiego biwaku (to jest prawdziwy biwak, który kiedyś stał na jakimś szlaku w Valle d’Aosta) oraz wspinaczka na skałkę.

Wspinaczka do biwaku

Skałka wspinaczkowa

Jeśli planujecie przyjazd do Valle d’Aosta to koniecznie wpiszcie na listę miejsc do zwiedzenia również Forte di Bard i w tym Muzeum Alp! To miejsce naprawdę zasługuje na wizytę, nie tylko kiedy pada deszcz :). Szczegóły odnośnie biletów, godzin otwarcia oraz aktualnych wystaw znajdziecie również w języku angielskim na stronie kompleksu muzealnego Forte di Bard.

Twierdza Bard – Muzeum Fernynanda.

Wskazówka odnośnie parkingu:

Parking pod samą fortecą jest płatny i kosztuje około 1 euro za godzinę. Można zaparkować samochód w centrum miejscowości Bard na białych miejscach bezpłatnie i dojść do fortecy pieszo. Parkując jednak bezpośrednio w Fortecy otrzymamy bon na degustację produktów lokalnych w Arnad w Maison Bertolin, także może jednak warto za ten parking zapłacić :).

Pozdrawiam was ciepło i wiosennie!

P.S. W tym wpisie znajdziecie historię Forte di Bard, zdjęcia, filmik oraz sporo informacji praktycznych.

Forte di Bard wita turystów przy wjeździe do Doliny Aosty

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *