Dahu – tajemnicze zwierzę w Alpach

Dahu - alpejskie zwierzę. Źródło TU

Dahu – alpejskie zwierzę. Źródło TU

Dahu to sympatyczny ssak, który jak głoszą legendy zamieszkiwał nie tylko Alpy, ale również Pireneje i był dobrze znany wszystkim mieszkańcom gór.

Co takiego ciekawego ma w sobie dahu, że nadal przyciąga uwagę mieszkańców i turystów, chociaż ponoć wyginął wraz z rozwojem masowej turystyki górskiej?

Dahu to sympatyczny ssak zamieszkujący góry (czy nadal zamieszkuje nie wiadomo, od dawna trudno go spotkać na górskich szlakach 😉 ), coś pomiędzy koziorożcem, a jeleniem.

Charakteryzuje się tym, że jego nogi z prawej lub lewej strony są krótsze, tak aby pozwolić mu łatwiej pokonywać górskie szczyty. Wyróżnia się dwie podstawowe odmiany dahu: prawostronny i lewostronny, chociaż nie brakuję również dahu z krótszymi nogami tylnymi. W praktyce dahu prawostronny krąży po górach wyłączenie w kierunku wskazówek zegara, a lewostronny w kierunku przeciwnym. Dzięki takiej budowie jest mu łatwiej żyć na stromych szczytach.

Do wyginięcia dahu przyczynił się rozwój turystyki górskiej w XX wieku. Coraz więcej turystów na szlakach sprawiło, że zwierzę trochę z ciekawości, a trochę ze strachu odwracało głowę i traciło równowagę spadając do doliny.

Rysunek przedstawiający dahu, legendarne zwierzę zamieszkujące Alpy.

Rysunek przedstawiający dahu, legendarne zwierzę zamieszkujące Alpy. Źródło TU

Dahu jest obecne w kompleksie muzealnym Forte di Bard, w muzeum przeznaczonym specjalnie dla dzieci i młodzieży (Alpi dei ragazzi), które szczerze polecam odwiedzić jeśli tylko wybieracie się z dziećmi do Doliny Aosty.

Czy dahu istniał naprawdę ;-)? Raczej nie, jest tylko legendą i symbolem idealnego przystosowania się do życia w warunkach wysokogórskich, rodzajem symbiozy pomiędzy istotą żywą, a otaczającą go naturą.

Ten krótki, dwuminutowy film w świetny sposób przedstawia dahu i sposób w jaki się dobiera w pary :-). Film jest zabawny i nie wymaga znajomości włoskiego, także polecam wszystkim.

O Muzeum Alp i o Dahu, któremu poświęcono jedną z sal pisałam tutaj: 

Muzeum Alp w Forte di Bard z dziećmi i nie tylko w deszcz

Bookmark the permalink.

2 Comments

  1. Pingback: Znaki szczególne Doliny Aosty | CiekawAOSTA

  2. Pingback: Muzeum Alp w Forte di Bard z dziećmi i nie tylko w deszcz | CiekawAOSTA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *