Narty w Pila – ośrodek narciarski prawie w Aoście

Narty w Pila

Narty w Pila

Na dziś zaplanowałam wpis o ośrodku narciarstwa Pila, który leży bardzo blisko Aosty. Cóż, zwykle ośrodek Pila gości u mnie na blogu latem, ale tym razem mam sporo ciekawostek i praktycznych informacji dla tych z was, którzy właśnie tu wybierają się na narty lub dopiero planują. O nartach w Pila pisał dawno temu Sławek w swojej zimowej relacji, którą opublikowałam na blogu! Łapcie ją tu: Narty i deska w Valle d’Aosta. Zanim jednak rozpiszę się o nartach w Pila to zostawię wam kilka informacji ogólnie o nartach w Valle d’Aosta. 

Wielokrotnie pisałam, że Region Valle d’Aosta jest idealny na narty! W kilku ośrodkach narciarstwa zjazdowego położonych na wysokości od około 1700 m do ponad 3500 m jest w sumie 700 km tras narsiarskich. To są jedne z najwyższych tras w Europie, bo i Valle d’Aosta ma to szczęście, że leży u stóp alpejskich czterotysięczników!

Ośrodki narciarskie międzynarodowe i snowfarm

Dwa ośrodki narciarskie w Valle d’Aosta są międzynarodowe: Cervinia, z możliwością zjazdu do szwajcarskiego Zermatt oraz La Thuile, bo połączona z francuską La Rosière tworząc wspólnie ośrodek Espace du Saint-Bernard! Ten ośrodek leży dokładnie na Małej Przełęczy Świętego Bernarda! Pisałam o tej przełęczy niedawno i przeczytacie więcej tu: Przełęcz Piccolo San Bernardo i zaspy śniegu w maju.

W sezonie zimowym 2019/2020 spadło w Valle d’Aosta sporo śniegu w listopadzie i na początku grudnia. Było to sporą niespodzianką, bo jak zapewne wiecie śniegu pada coraz mniej w Alpach. Niektóre włoskie regiony tworzą tzw. farmy śniegu (snowfarm) przechowując zimowy śnieg w specjalnych warunkach tak aby już pod koniec lata i jesienią móc z niego korzystać na stokach. Myślę, że napiszę o tym obszerniejszy wpis, bo w dzisiejszym chciałam się z wami podzielić po prostu ciekawostkami i informacjami o ośrodku narciarskim Pila. Dodam tylko, że Valle d’Aosta takich snowfarm nie ma, także trzeba czekać na sprzyjające warunki pogodowe, żeby móć się cieszyć nartami! 

Wyciąg krzesełkowy w Pila

Wyciąg krzesełkowy w Pila

Narty w Pila – ośrodek narciarstwa zjazdowego bardzo blisko Aosty

Jest to jeden z bardziej znanych ośrodków narciarstwa zjazdowego wśród biur podróży, zimą przyjeżdza do niego mnóstwo turystów właśnie dzięki wycieczkom zorganizowanym.

Pila to wspaniałe miejsce nie tylko zimą na narty, ale i latem i dlategona koniec wpisu zostawię wam link do wpisu letniego, może ktoś się skusi na przyjazd poza sezonem narciarskim. 

Narciarze na stoku w Pila

Narciarze na stoku w Pila

Pila nie należy do Aosty, a do miejscowości Gressan, ale bardzo często na folderach reklamowych można przeczytać, że w Aoście jeździ się na nartach. Ha! Zdecydowanie nie ma w tym stwierdzeniu za dużo przesady chociaż oba miejsca dzieli ponad 1000 m przewyższenia! Sama Aosta leży na wysokości 560 m, a Pila na ponad 1700 m, z tymże z Aosty odjeżdzają wagoniki kolejki górskiej, które zabierają narciarzy bezpośrednio na stok narciarski w ciągu 18 minut. Parking w Aoście gdzie zostawia się samochód i bierze kolejkę jest bezpłatny, ale w sezonie zimowym około godziny 10 czy 11 brakuje już miejsc do parkowania. 

Ośrodek narciarstwa zjazdowego w Pila

Ośrodek narciarstwa zjazdowego w Pila

Do Pila można dostać się również samochodem kierując się na Gressan. Podróż kolejką jest jednak o niebo ciekawsza i przyjemniejsza i jeśli tylko macie taką możliwość to wybierzcie kolejkę.

Narty w Pila w Valle d’Aosta

W Pila jest około 70 km tras narciarskich, w tym większość czerwonych, czyli trudnych, rozłożonych na wysokości od 1760 do ponad 2700 m, które tworzą prawie 30 tras narciarskich. Tygodnia nam nie wystarczy, żeby wszystkie dobrze zjeździć! Na miejscu jest też 15 wyciągów narciarskich oraz jeden snowpark.

Trasy narciarskie Pila Valle Aosta

Trasy narciarskie Pila Valle Aosta

Z ośrodka rozpościerają się przepiękne widoki na Mont Blanc i Matterhorn, a z wyższych tras można podziwiać dolinę Cogne! To jest niesamowity widok! Pewnie nie wiecie, że Pila i Cogne były kiedyś połączone małym pociągniem towarowym, którym przewożono stal wydobywaną w kopalni Cogne. Pociąg dojeżdzał do Pila, a potem wyciągiem transportowano stal do fabryki w Aoście, która notabene nazwya się Cogne i jest czynna do dziś. Dziś w miejscowości Cogne już się nie wydobywa stali, a kopalnie są aktualnie poddane waloryzacji i można je latem zwiedzać. Fabryka w Cogne sprowadza stal zza granicy, a pociąg oczywiście nie działa, ale o tym napisze wam innym razem, bo to jest również niesamowita i warta opowiedzenia historia.

Widok na dolinę Cogne z tras narciarskich w Pila

Widok na dolinę Cogne z tras narciarskich w Pila

W okresie karnawałowym na stokach w Pila (ale i nie tylko tu) można spotkać przebranych narciarzy! 

Ceny skipass w ośrodku narciarskim Pila

Wracając do ośrodka narciarskiego w Pila to napiszę wam jeszcze o cenach skipass!

Karnet można kupić na pół dnia, na cały dzień, na kilka dni lub na cały sezon narciarski, a ceny zależą również od tego sezonu (niski czy wysoki). Przykładowo skipass na cały dzień dla dorosłej osoby w lutym kosztuje 46 euro na wszystkie wyciągli lub 29 jeśli jesteśmy początkujący. Za to tygodniwoy pełny skipass w wysokim sezonie dla osoby dorosłej z ubezpieczeniem kosztuje 291 euro. 

Cena obejmuje już podróż kolejką z Aosty do Pila. Można wykupić też tylko podróż kolejką jesli nie planujecie jeździć na nartach, ale chcecie dostać się do Pila to karnet w dwie strony kosztuje 14 euro. Ubezpieczenie dla narciarzy kosztuje dodatkowo 3 euro i polecam je wykupić, bo nigdy nic nie wiadomo co się może wydarzyć. Skipass dla dziecka do lat ośmiu jest bezpłatny jeśli zakupi się skipass dla dorosłej osoby na ten sam okres.

Wszystkie ceny i zniżki najdziecie na stronie Pila i pamiętajcie, że skipass można zakupić również online: Pila skipass online.

Wyciąg krzesełkowy w Pila

Wyciąg krzesełkowy w Pila, a poniżej trasy dla freeride! 

Kurs jazdy na nartach w ośrodku Pila

W Pila organizowane są również kursy narciarstwa, ale można również zarezerwować lekcje indiwidualne z instruktorem. Na miejscu są dwie szkółki jazdy i ponad 130 instruktorów narciarstwa, wyspecjalizowanych w róznych technikach. Na nartach uczą się jeżdzić już takie trzy czy czterolenie maluchy. Dla  dzieci, które uczestniczą w kursach zorganizowano Baby Club na stoku, tak aby rodzice mogli chociaż na chwilę ruszyć na wyżej położone trasy narciarskie. 

Nauka jazdy na nartach w Pila

Nauka jazdy na nartach w Pila

Moja córka aktualnie uczęszcza na kurs narciarstwa zjazdowego w Pila, który trwa 8 tygodni i zakłada 32 godziny z instruktorem w małej grupie! Przyznaję, że nie bardzo chciała iść na ten kurs, bo nie przepada za zimnem, ale już po pierwszej lekcji przyznała, że bardzo się jej podoba!

Na miejscu w Pila znajdziecie bary i restauracje, w cieplejsze dni można opalać się na leżakach i zapewniam, że wcale nie jest zimno. Warto wspomnieć, że Pila ma na miejscu centrum traumatologiczne i jest bardzo dobrze przygotowane do udzielenia pierwszej pomocy przy wypadkach na stokach.

Pila latem

Przypominam, że Pila jest również piękna latem i wybierając się do Valle d’Aosta warto zarezerwować dzień czy dwa na tę miejscowość! Latem działa zarówno kolejka z wagonikami jak i wyciągi krzesełkowe. A na blogu znajdziecie wpis o wypadzie do Pila z Aosty. Wcale nie musi być szybko! 

Miejscowość Pila, szybki wypad w góry z Aosty

Dom w Valle d’Aosta

Na koniec jeszcze przypominam, że jeśli planujecie przyjazd do Valle d’Aosta to zajrzyjcie na stronę mojego domu w górach, ale blisko Aosty, który jest do dyspozycji turystów (leży 20 minut od kolejki górskiej do Pila 🙂 ). 

Dom do wynajęcia

Dziękuję, że dotarliście do końca, jeśli macie jakieś pytania to zostawcie komentarz i koniecznie napiszcie czy takie wpisy z poradami są dla was przydatne! Zabierają mi sporo czasu i chciałabym wiedzieć czy to co piszę jest dla was wartościowe.

Pozdrawiam was ciepło.

Agnieszka

Bookmark the permalink.

3 Comments

  1. Przepiękne miejsce 😉

  2. Dawno nie wchodziłem na twojego bloga , ale Agnieszka jak zwykle super.
    Mam prośbę jak wklejasz mapki to fajnie by było jakby je można było powiększać .
    Pozdrawiam Darek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *