Włoski trzykołowy pojazd Ape Piaggio – historia i współczesność

Dziś zabieram was w podróż z Ape Piaggio! Małym trzykołowym pojazdem, który stał jednym z włoskich symboli! Produkowany od końca lat 40 XX wieku dziś ma wersję elektryczną produkowaną w Indiach.

Produkcję trzykołowego pojazdu Ape Piaggio rozpoczęto w 1948 roku. W powojennych włoszech brakowało środków transportu, dodatkowo sporo osób nie mogło sobie pozwolić na cztery kółka. Firma Piaggio, znana z produkcji motoru Vespa, wpadła na pomysł produkowania pojazdów dostawczych o trzech kołach przeznaczonych dla małych firm usługowo – handlowych. 

Pierwszy model Ape powstał inspirując się słynnym motorem Vespa. Piaggio promowała ten model pod nazwą Vespacar lub TriVespa, a zaprojektował go ten sam inżynier, który projektował Vespę – Corradino d’Ascanio. I fakt, patrząc na pierwszy model Ape podobieństwo do Vespa jest ogromne!  

Historia trzykołowego pojazdu Ape Piaggio

Ape miało na celu pokryć lukę na rynku produkując dla małych firm pojazd funkcjonalny, o niewielkim silniku, niskich kosztach utrzymania, łatwym do prowadzenia w miejskim ruchu, który jednocześnie mógł przetransportować zakupione towary.

Tak własnie Piaggio reklamował swój model: „Ape, pojazd, który pomaga wam zarabiać pieniądze„.

Czy też „Ape, kto go kupuje nie wydaje, a zarabia

Już pierwsze Ape spełniało te wymagania i trzykołowy pojazd okazał się strzałem w dziesiątkę! Silnik o mocy 125 ccm był w stanie przewieźć do 200 kg towarów. Na przestrzeni lat Ape ulepszano (już w 1952 roku zwiększono moc silnika do 150 ccm), wypuszczając na rynek różne modele.

Pojazd Ape Piaggio i gwiazdy Hollywood

W 2007 roku  pojawił się limitowany model Ape Calessino, wersja z elementami chromu i drewna inspirowana latami 50 XX wieku. W tamtych czasach gwiazdy Hollywood, które przyjeżdzały na wakacje, nad włoskie Morze śródziemne, fotografowały się często z Ape w tle.

Również dzięki temu Ape powoli stawał się symbolem włoskiego designu i chyba najsłynniejszym pojazdem na świecie! Dziś jest używany nie tylko jako samochód dostawczy, a również w rolnictwie czy wśród nastolatków jako środek transportu! Modele z mniejszym silnikiem nie wymagają prawa jazdy, więc niech was nie zaskoczy jak zobaczycie czternastolatka, który prowadzi Ape 50 wspinające się zwinnie po górskich drogach. 

Piaggio w Indiach

Ape jest produkowane również na licencji w Indiach i co ciekawe pod koniec 2019 roku zaprezentowano nowy model Ape E-City. Jest to wersja Ape całkowicie elektryczna i przeznaczona na indyjski rynek, na którym jest aktualnie ogromne zapotrzebowanie na takie pojazdy.

 

Więcej archiwialnych zdjęć Ape możecie zobaczyć tu: Ape Piaggio. Grande storia di un piccolo veicolo.

Przyznaję, że w Valle d’Aosta jest bardzo dużo Ape Piaggio. Młodzi, którzy jeszcze nie mają prawa jazdy dojeżdzają nim nawet do szkoły. Ape świetnie radzi sobie w górach i często można spotkać pojazdy latem na szlakach jak dowożą towary do schronisk górskich (oczywiście do tych, do których prowadzą drogi gruntowe). 

Na koniec zostawiam wam zdjęcie Ape zrobione kilka dni temu na szlaku górskim tuż obok mojego domu z Grand Combin w tle! 

Bookmark the permalink.

One Comment

  1. Bardzo sympatyczny , a zarazem praktyczny pojazd . Gdyby coś takiego było w Polsce w latach 60 i 70 to byłoby HITEM !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *