Reality show Monte Bianco. Kontrowersyjnie w Alpach

Prowadząca nowy reality show Monte Bianco Caterina Balvio. Źródło: Profilo di Balvio su Instagram.

Prowadząca nowy reality show Monte Bianco Caterina Balivo. Źródło: Profilo di Balvio su Instagram.

Mont Blanc ponownie znalazło się na językach. Tym razem z powodu nowego reality show, kręconego od 4 lipca w najwyższych górach Europy. Reality show Monte Bianco to pomysł włoskiej telewizji Rai Due, a program na pograniczu dokumentu i show poprowadzi Caterina Balivo.

O co w tym chodzi?

Uczestnicy programu, czyli znane osoby publiczne, które z górami jednak mają niewiele do czynienia, a już na pewno nie są alpinistami, zmierzą się w programie z żywiołem jakim są wysokie Alpy. Alpinizm, wspinaczka i inne górskie sporty, tego właśnie spróbują uczestnicy, celem jest zdobycie najwyższego szczytu Europy – Monte Bianco. Udział w reality show zapowiedzieli między innymi: dziennikarz Libero Quotidiano Filippo Facci, były piłkarz Milanu i Juventusu Gianluca Zambrotta oraz aktorka i prezenterka Jane Alexander. Oczywiście w całej przygodzie będą im towarzyszyć przewodnicy alpejscy, ale to i tak duże wyzwanie. Producet nowego programu przyznaje, że selekcja uczestników odbyła się w bardzo szczegółowy sposób, wybierając osoby, które już na starcie miały dobrą formę fizyczną. Góry to nie żarty!

Krytyka ze strony przewodników alpejskich

Krytykom reality show nie ma końca, szczególnie ze strony regionalnych przewodników alpejskich, którzy uważają, że taki program i sposób w jaki się promuje Alpy może przynieść więcej szkody niż pożytku. Na pewno nie pomogła wypowiedź Balivo, prowadzącej reality show, która powiedziała, że jest już gotowa na podbój gór w swoich butach do trekkingu. Chyba każdy laik wie, że w wysokie Alpy nie wyrusza się w butach do trekkingu. Ta wypowiedź poruszyła całe alpinistyczne środowisko skupione we Włoskim Klubie Alpejskim Piemont i Valle d’Aosta. Chodziły pogłoski, że przewodnicy alpejscy odmówili towarzyszenia uczestnikom, nie chcąc przykładać ręki do realizacji programu.

Widok na masyw Monte Biance z Courmayeur

Widok na masyw Monte Biance z Courmayeur

Reality show Monte Bianco w Rai Due od 16 listopada

Program przewiduje udział 14 lub 16 osób. Uczestników podzielono na dwuosobowe zespoły, a każdy z nich jest prowadzony przez przewodnika alpejskiego. Ich baza znajduje się w Val Ferret, u stóp Monte Bianco, gdzie uczestnicy żyją jak prawdziwi górale w spartańskich warunkach, integrując się również z okolicznymi mieszkańcami.

Nie oglądam włoskiej telewizji, przyznaję, że nic mi nie wiadomo na temat różnych programów rozrywkowych, publicystycznych, seriali itp. Ba! Ja nawet wiadomości nie oglądam. Kto wie jak wygląda włoska tv ten mnie zrozumie. Ale powiem wam, że skuszę się na pierwszy odcinek tego reality show. Z ciekawości :-), żeby zobaczyć jak przedstawili region i czy rzeczywiście protesty przewodników były uzasadnione. A może ten jeden jedyny raz, włoska telewizja stworzy program edukacyjny, opowiadając o górach, o tym, że wyruszenie w wysokie Alpy to nie żarty, a zdobywanie Mont Blanc może i jest marzeniem wielu, ale realizują je Ci, którzy wiedzą jak poruszać się w górach? Może zakończy się epoka Disneyland Mont Blanc (pamiętacie, pisałam o tym porównaniu jakiś czas temu tutaj). A może nie będę się rozpisywać i po prostu napiszę wam w listopadzie o wrażeniach. Kto z was również się skusi na oglądanie reality show Monte Bianco?

Jeśli w międzyczasie ciekawią was postępy w realizacji programu to zajrzyjcie na konto Instagram Cateriny Balivo. Praktycznie codziennie publikuje zdjęcia z Courmayeur.

 

Bookmark the permalink.

15 Comments

 1. Nie jestem za takimi pomysłami. Wspinaczka nie powinna być traktowana jako zabawa…

  • Agnieszka Stokowiecka

   Też tak uważam, bardzo mnie ciekawi jak ten program wyjdzie i czy będzie w nim coś wartościowego.. Zobaczymy w listopadzie.

 2. U mnie telewizor w salonie już od 5 lat wisi i robi tylko za gadżet. Nie nabiję im oglądalności 😉 A sądzę, że przewodnicy i tak się znajdą- to tylko kwestia wynagrodzenia 😉

 3. Jeśli promgram oprócz rozrywki spełni też funkcję ekukacyja i turyści np. odkryją, że w Alpy nie idzie się w tenisówkach to nie widzę w programie nic złego. I pod tym kątem przewodnicy właśnie powinni wziąć udział – żeby przemycić jak się chodzi po wysokich górach a przy okazji promować aktywny wypoczynek, na przykład z przewodnikiem górskim.

  We Włoszech TV to guru – można tym kanałem sporo treści przemycić.

 4. No nie wiem… Jakos nie jestem przekonana. No ale moze bedzie miła niespodzianka i w każdym odcinku beda przedstawiać jak profesjonalnie przygotować sie do takiej wyprawy?

 5. Dajmy im szansę ale obawiam się, że w reality show nie chodzi o profesjonalizm :/ … też nie będę oglądał ale liczą tutaj na relację 😉

 6. Czego to już nie wymyślą 🙁 Jestem ciekawa kto to będzie oglądał :/

 7. Oj tam – na pewno zadbają o ich bezpieczeństwo (bo gdyby komuś z uczestników coś się stało, poszliby z torbami), a jest to jakiś sposób promocji wspinaczki wysokogórskiej. I regionu także. Jeśli nie zrobią z tego cyrku, to może to być ciekawy program.

  • Agnieszka Stokowiecka

   Właśnie, szczególnie jakby taki Zambrotta sobie coś uszkodził, to by była afera :-D! Nie wiadomo czy to będzie promocja dla regionu, wszystko zalezy jak to zostanie przedstawione, chociaż ja myślę, że ewentualnie ja to się kiepska produkcja okaże to można głos wyłączyć i podziwiać widoki :-).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *