Jak to możliwe, że tego lata najwyższy szczyt Europy Mont Blanc (4808 m n.p.m.) we francuskich i włoskich mediach został określony jako Disney Mont Blanc? Zacznijmy od początku. Dach Europy zdobyto po raz pierwszy 8 sierpnia 1786 roku i od tego momentu stał się symbolem alpinizmu przyciągając pasjonatów gór i wspinaczki przez właściwie cały rok. Po ponad dwustu latach od pierwszego wejścia na szczyt, szacuje się, że każdego roku na Mont Blanc, z różnym efektem, wspina się około trzydziestu tysięcy miłośników alpejskich szczytów. Sporo! Można powiedzieć prawdziwe tłumy, które ciągną na szczyt.
Masyw od jakiegoś czasu przyciągają jednak nie tylko wytrawnych alpinistów, którzy wiedzą co robią, ale również przypadkowych turystów, których głównym celem jest przeżycie bardzo silnych emocji czy wrzucenie tu i tam filmiku lub zdjęć z wyprawy.
Lato 2014 roku obfitowało w historie, które poruszały, dziwiły, ale i denerwowały mieszkańców obu stron masywu. Nie mam na myśli nieszczęśliwych wypadków, które w górach są nieuniknione i niestety czasami po prostu się zdarzają mimo najlepszego przygotowania.
Kiedyś wysokie góry były zarezerwowane dla alpinistów, dziś już takich ograniczeń nie ma. Właściwie każdy może spróbować szczęścia i wejść na Mont Blanc, ale czy to rozważne i odpowiedzialne?
Kilka historii z wypraw na Mont Blanc, o których tego lata było głośno w lokalnych mediach.
Ambicje na szczycie
Wytrawny amerykański alpinista zabrał na masyw Mont Blanc swoich dwóch synów (9 i 11 lat), podczas wspinaczki obsunęła się lawina, przed którą rodzeństwo cudem się uratowało? Po wszystkim film z wyprawy trafił do amerykańskiej telewizji. Po co to zrobił nasuwa się pytanie. Otóż pragnął pobić rekord świata, tak aby dziewięciolatek był najmłodszym „alpinistą”, który zdobył Dach Europy. Cała historia głęboko oburzyła Burmistrza francuskiej miejscowości u stóp Mont Blanc Saint-Gervais, który złożył na Amerykanina doniesienie o stworzeniu sytuacji zagrażającej życiu innych.
Pięciolatek na wysokości 3000 m n.p.m.
Francuska Żandarmeria zatrzymała na lodowcu Tête Rousse, na wysokości 3200 m n.p.m, austriackiego turystę – alpinistę, który próbował zdobyć Mont Blanc. Do zatrzymania pewnie by nie doszło, gdyby nie fakt, że towarzyszył mu jego pięcioletni syn i oboje nie byli przygotowani do takiej eskapady.
Gdzie są moje buty?
48 letni alpinista zaalarmował alpejskie pogotowie ratunkowe, ponieważ w nocy na wysokości 3835 m n.p.m. w górskim schronisku Goûter, ktoś mu ukradł buty. Alpinista zorientował się rano, kiedy ponownie chciał wyruszyć w góry. Do doliny wrócił helikopterem.
Biwak czy schronisko?
Dwóch alpinistów z Polski wykorzystując czekan włamało się do biwaku na masywie Mont Blanc, który był do wyłącznej dyspozycji przewodników alpejskich, chociaż 100 m dalej znajduje się górskie schronisko Tête Rousse, w którym można spokojnie przenocować (Hmm… może bali się, że im również ktoś ukradnie buty?)
Taxi SOS!
Halo alpejskie pogotowie ratunkowe? Udało mi się wejść na szczyt, ale nie mam siły zejść, proszę o wysłanie helikoptera! Takie „wołanie o pomoc” nie jest niczym niezwykłym zarówno dla władz włoskich jak i francuskich, ale omyłkowe postrzeganie alpejskiego pogotowania ratunkowego za taksówkę nie jest w porządku, a gwarantuję wam, że zdarza się dosyć często.
Wydarzenia i wypadki nasilające się od kilku lat są motorem sprawczym powstawania pomysłów na ograniczenie turystyki na masywie Mont Blanc: od płatnego biletu wstępu po reglamentacje ilości turystów, którzy mogą się wspinać. Pozostaje pytanie czy dostęp do gór można w jakikolwiek sposób ograniczyć?
Pozdrawiam.
Agnieszka
Pingback: Gdzie leży najwyższy szczyt Europy Mont Blanc? | CiekawAOSTA
Pingback: Reality show Monte Bianco. Kontrowersyjnie w Alpach | CiekawAOSTA