Rowerem elektrycznym po Alpach

Centrum miasteczka w Cogne.

Centrum miasteczka w Cogne.

Ha! Kto powiedział, że rowerem po Alpach mogą jeździć tylko wybrani 😉 ? Tylko ci, którzy mają świetną kondycję, na którą pracują praktycznie bez ustanku? Wraz z rozwojem nowych technologii i zastosowaniem ich w turystyce jazda rowerem po wysokich górach jest dziś w zasięgu każdego! Zwiększenie mobilności zapewniają oczywiście rowery elektryczne, które jakiś czas temu zagościły również w Valle d’Aosta i to w kilku miejscach, pozwalając na cieszenie się tą formą sportu przez osoby, które z różnych względów nie dałyby rady jeździć po górach normalnym rowerem.

Na razie znam trzy takie miejsca w regionie, w których znajdują się rowery elektryczne: Producent wina Onze Communes w Aymavilles, Park Narodowy Gran Paradiso i Chamois, mała miejscowość u stóp Matterhorn, do której nie prowadzi żadna droga asfaltowa, a mieszkańcy żyją częściwo odcięci od cywilizacji.

Jeśli wybieracie się do Valle d’Aosta to koniecznie spróbujcie tej formy sportu, przecież nie ma nic wspanialszego niż podziwianie widoków jadąc rowerem, a ponieważ to rower elektryczny to tym bardziej relaks jest zapewniony. Dziś opisze wam w jaki sposób wypożyczyć elektryczny rower na terenie Parku Narodowego Gran Paradiso, jaki jest koszt (zaskoczę was!) i co dokładnie można zwiedzić w okolicy.

Zaczynamy!

Punkt rowerów elektrycznych w Cogne.

Punkt rowerów elektrycznych w Cogne.

Na terenie Parku Narodowego Gran Paradiso już jakiś czas temu zrealizowano projekt ze środków Unii Europeskiej pt. Rê.V.E (un rêve w języku francuskim znaczy sen lub marzenie 😉 ). Rê.V.E to nic innego jak skrót od Rete Veicoli Elettrici Gran Paradiso, czyli Sieć Pojazdów Elektrycznych Gran Paradiso, mowa oczywiście o rowerach. W ramach projektu zrealizowano kilkanaście wesepek z rowerami elektrycznymi, które pozwalają na swobodne zwiedzanie parku i okolic.

Gdzie znajdziecie wysepki z rowerami elektrycznymi na terenie Parku Narodowego Gran Paradiso?

Do dyspozycji jest 66 rowerów elektrycznych w 11 punktach, w sumie w 5 gminach:
Cogne
Villaggio Cogne
località Revettaz
Introd
località Villes Dessus
frazione Plan d’Introd
Rhêmes-Saint-Georges
frazione La Palud
Rhêmes-Notre-Dame
località Chanavey
Valsavarenche
località Pont
località Dégioz

Dokładna mapa TUTAJ

Punkt rowerów elektrycznych w Cogne, obok entrum dla zwiedzających.

Punkt rowerów elektrycznych w Cogne obok entrum dla zwiedzających.

W jaki sposób wypożyczyć rower elektryczny na terenie Parku Narodowego Gran Paradiso?

Jeśli chcecie wypożyczyć rower elektryczny w ramach usługi bike sharing musicie udać się do jednego z punktów, które wydają specjalną kartę. Karta jest rodzajem akredytacji i umożliwia wypożyczenie roweru.

Gdzie znajdują się punkty, w których można się akredytować i otrzymać kartę upoważniającą do wzięcia roweru?

W Cogne taką kartę wyrobicie w samym centrum miejscowości, w Consorzio operatori turistici na placu Chanoux.
W Rhêmes-Notre-Dame w centrum dla zwiedzających (centro visitatori) w Località Chanavey.
W Valsavarenche w centrum dla zwiedzajcych w Località Dégioz.
W Introd i Rhêmes-Saint-Georges w budynku gminy (obok zamku).

Rower można wziąć z danego puntu w każdej chwili, ale na koniec dnia należy go odstawić na to samo miejsce.

Centrum miejscowości Cogne.

Centrum miejscowości Cogne.

Jaki jest koszt wypożyczenia roweru elektrycznego w Alpach?

Usługa bike sharing jest bezpłatna, tak samo jak wypożyczenie roweru. Za kartę trzeba zapłacić kaucję w wysokości 10,00 euro, kwotę tę można odzyskać po oddaniu karty. Nie ma limitu na używanie rowerów, można każdego dnia zwiedzić inną miejscwość!

Co można zwiedzić rowerem elektrycznym?

Wszystkie okoliczne miasteczka i zabytki. Cogne, Introd, Rhemes-Notre-Dames czy Valsavarenche na terenie Parku Narodowego Gran Paradiso to niezwykle urocze i bogate w zasoby naturalne i kulturalne miejscowości, także na pewno każdy znajdzie coś dla siebie! Możecie zajrzeć do moich wpisów o tych miejscowościach, wystarczy, że na dole strony klikniecie w odpowiedni tag. Ja na pewno polecam w Cogne wycieczkę do Valnontey!

Przed wybraniem miejsca, z którego chcemy wziąć rower warto sprawdzić na stronie usługi Mobility Parc (tutaj) dyspozycyjność rowerów dla każdego z 11 punktów – wysepek oraz poziom załadowania baterii.

Rowery elektryczne są dostępne również z fotelikami dla dzieci.

Rowery elektryczne są dostępne również z fotelikami dla dzieci.

Czy można wypożyczyć również fotelik rowerowy i zwiedzać z dzieckiem?

Niektóre rowery są już wyposażone w fotelik rowerowy. Jednak nigdy nie wiadomo czy akurat wybrane przez was miejsce będzie dysponowało rowerami z fotelikiem. Obowiązuje zasada kto pierwszy ten lepszy! Podczas naszej ostatniej wizyty w Cogne, w centrum – wysepka Vilaggio, widziałam sporo rowerów z fotelikiem, a na przykład wyżej w Revettaz żadnego.

Centrum Cogne.

Centrum Cogne.

Czy zainsirowałam was do jazdy rowerem po Alpach? Mam nadzieję, że tak! Wiem, że coraz więcej osób przyjeżdza do regionu Valle d’Aosta, także mam nadzieję, że wpis okaże się przydatny i pozwoli przeżyć wam ciekawą i relaksującą przygodę w samym sercu natury Alp.

Opublikowanie tego wpisu okazało się bardziej skomplikowane niż myślałam, głównie ze względu na małą dostępność informacji, również po włosku, na temat usługi i możliwości korzystania z rowerów. Na szczęście po zadzwonieniu do Fundacji Grand Paradis, poszczególnych gmin i centrum dla zwiedzających dowiedziałam się wszystkiego co trzeba i dzielę się tymi informacjami z wami. Jeśli dzięki temu wpisowi uda się wam skorzystać z rowerów to będę bardzo wdzięczna za podzielenie się ze mną wrażeniami i zdjęciami oczywiście 🙂 .

Bookmark the permalink.

2 Comments

  1. Jak obiecywalas, podalas niezbędne informacje po posku. Teraz juz kondycja nie będzie wymówką by nie skorzystać. Choć nigdy na takim nie jechalam, to domyslam się, ze jak się zmęczysz to mozesz jechać dalej na dodatek pod górkę. Z ceną rowerów, rzeczywiscie zaskoczylas, bo rower elektryczny kojarzyl mi się z wysoką ceną. Uzytkownicy chyba dbają o ich dobry stan?

    • Agnieszka Stokowiecka

      Kondycja w tym wypadku nie jest wymówką 🙂 . Te rowery są wspomagane, więc nie odczuwa się przewyższenia. Oczywiście do pewnych granic 😉 . Jednak warto spróbować, bo to świetne doświadczenie. Rowery są bezpłatne, chyba lepiej być nie może 😀 ? Rowerami w tym momencie zarządzają poszczególne gminy i to one dbają o ich stan techniczny, ale oczywiście użytkownicy musza oddać rower w takim samym stanie w jakim wzięli. Pozdrawiam Doroto!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *