Zupa valpellinense, w lokalnym języku franko – prowansalskim zwana seupa vapelenentse jest jedną z najbardziej znanych receptur lokalnej kuchi Doliny Aosty, a pochodzi z bocznej doliny Wielkiego Świętego Bernarda. Zupa jest typowym daniem chłopskim, przygotowywanym na bazie białego chleba, włoskiej kapusty i sera Fontina. W dawnych czasach biały chleb był drogim rarytasem, który kupowało się wyłącznie dla osób starszych oraz chorych. Gotując zupę valpellinense można było użyć również suchych kawałków białego chleba i w ten sposób nie marnować cennego jedzenia. Zupa jest szybka i prosta w przygotowaniu, a do tego doczekała się własnego festiwalu, który odbywa się co roku w lipcu, w miejscowości Valpelline. Podczas festiwalu można delektować się seupa vapelenentse przy akompaniamencie muzyki i tańców.
A oto przepis na tradycyjną zupę valpellinense.
Składniki (dla 4 osób):
1,5 litra wywaru mięsnego
1 główka włoskiej kapusty
40 dkg sera Fontina pokrojonego w plastry
pół kg białego chleba pokrojonego w kromki
mielony cynamon
150 g masła
Przygotowanie:
Wyczyścić liście kapusty i ugotować w wywarze mięsnym. Po ugotowaniu wyciągnąć liście kapusty i odłozyć, nie wylewać wywaru. W naczyniu do pieczenia układać na przemian: warstwę kromek białego chleba, warstwę plastrów sera Fontina i warstwę liści kapusty. Po ułożeniu wszystkich warstw zalać całość wywarem i poczekać, aż wsiągknie, a składniki zmiękną. W międzyczasie rozpuścić masło w rondelku i gorącym polać składniki ułożone w naczyniu. Całość posypać cynamonem i wstawić na 40 minut do nagrzanego (200-220 ° C) piekarnika na około 40 minut, do momentu, aż ser Fontina się zarumieni i utworzy na powierzchni skorupkę. Zupę serwować gorącą.
Smacznego!
Brzmi ciekawie 🙂 Trzeba spróbować 🙂
O.
Jeśli dobrze pamiętam to wybierasz się w moje strony, jeśli w lipcu, to w tym roku od 25 do 27 odbywa się festyn zupy w miejscowości Valpelline. Myślę, że to idealne miejsce, aby spróbować zupy. W przeciwnym razie restauracje, szczególnie w bocznej dolinie Wielkiego Świętego Bernarda, również ją serwują. Pozdrawiam!
Pingback: Fontina - ser PDO z alpejskich pastwisk | CiekawAOSTA