Courmayeur czy Courmayeur-Mont-Blanc?

Courmayeur latem

Courmayeur latem

Dziś ostatecznie rozstrzygną się losy miejscowości Courmayeur, która leży u stóp najwyższego szczytu Europy, a o czym z pewnością nie wszyscy wiedzą. Turyści kojarzą Mont Blanc głównie z Francją i chyba nie wszyscy wiedzą, że po drugiej stronie Chamonix leży właśnie Courmayeur, a obie miejscowości dzieli najwyższy szczyt Europy.

Ponad pół roku temu Prezydent Regionu Doliny Aosty wyznaczył na 1 czerwca datę referendum, podczas którego mieszkańcy Courmayeur odpowiedzą na jedno pytanie: Czy chcesz, aby nazwa miejscowości z Courmayeur została zmieniona na Courmayeur-Mont-Blanc?

Zgodnie z obowiązującą ustawą, aby referendum można było uznać za ważne, musi w nim wziąć udział 50% + 1 uprawnionych do głosowania mieszkańców Courmayeur. Wyznaczenie daty referendum na dzień 1 czerwca z pewnością nie było przypadkowe, gdyż w tym roku 1 czerwca wypada w środku długiego weekendu (2 czerwca jest Świętem Narodowym) i sporo mieszkańców, szczególnie regionu Lombardii, którzy posiadają adres zameldowania właśnie w Courmayeur z pewnością się pojawi, a to może zwiększyć szanse powodzenia całego przedsięwzięcia.

Mont Blanc widziany z Doliny Aosty. Źródło:

Mont Blanc widziany z Doliny Aosty. Źródło: Wikipedia

Dlaczego ktoś wpadł na pomysł zmiany nazwy miejscowości z Courmayeur na Courmayeur-Mont-Blanc? Z pewnością z pobudek marketingowych i turystycznych, gdyż podobny fortel, leżące po drugiej stronie Mont Blanc, francuskie Chamoinix-Mont-Blanc zastosowało ponad sto lat temu, co z pewnością miało wpływ na rozpoznawalność miejscowości na mapie i skojarzenie położenia.

Autor Mauro A. Fuentes Álvarez. Źródło: Flickr.com

Autor Mauro A. Fuentes Álvarez. Źródło: Flickr.com

Mieszkańcy Courmayeur mogli głosować dziś od 7 do 22, o godzinie 19 głos oddało 657 osób, co stanowiło 28,15 % i co niektórzy twierdzą, że do 22 nie uda się uzyskać kworum. Cóż o tym czy następny urlop na nartach będzie już w Courmayeur-Mont-Blanc dowiecie się jutro.

Czy uważacie, że taka zmiana nazwy miejscowości może rzeczywiście zwiększyć ilość turystów? Znacie podobne przypadki?

Wpis, który może was zaciekawić:

Bookmark the permalink.

One Comment

  1. Agnieszka Stokowiecka

    I już wiadomo, że Courmayeur pozostanie po prostu Courmayeur, gdyż nie osiągnięto kworum, głos w referendum oddało około 40 % uprawnionych. Trochę szkoda, że Mont-Blanc nie dołączy do nazwy miejscowości. Pozdrawiam!

Comments are closed