Zamek w Issogne z osobistym akcentem

Zamek w Issogne noca

Zamek w Issogne nocną porą. Widok z ogrodu wewnątrz obwodowych murów zamku.

Zamek w Issogne, sięgający czasów średniowiecza i odrodzenia, należy do najlepiej zakonserwowanych i najchętniej odwiedzanych przez turystów w Dolinie Aosty. Ta piękna budowla rocznie przyciąga tłumy pasjonatów i turystów i zapewniam was, że nie dzieje się tak bez powodu.

Przyjeżdżając do małej miejscowości Issogne wręcz nie spodziewamy się, że za niepozornym i wysokim murem znajduje się była siedziba arystokratycznej rodziny Challant, skrywająca spory kawałek historii.

Historia zamku w Issogne sięga już czasów rzymskich. Różne badania archeologiczne wskazują, iż na terenie obecnego zamku stała prawdopodobnie rzymska willa, na murach której w późniejszym okresie wybudowano fortyfikowany dom biskupi.

W którym roku nie wiadomo, ale pierwsze dokumenty wspominające o ufortyfikowanym domostwie sięgają początków XII wieku. W 1333 roku, w wyniku konfliktów z pobliską miejscowością Verrès, domostwo częściowo spłonęło, a w 1379 przeszło pod władanie arystokratycznej rodziny Challant, która rozpoczęła prace nad częściowo zrujnowanym domostwem, budując elegancką siedzibę z wieżami otoczoną murem.

Zamek w Issogne.

Oświetlony zamek w Issogne, widok z zewnątrz.

Zamek w Issogne przechodził z rąk do rąk, ale do początków XIX wieku mimo wszystko pozostawał w rodzinie Challant. Dopiero po śmierci ostatniego hrabiego i po wygaśnięciu dynastii Challant, zamek stracił na swojej świetności i w 1872 roku ówczesny właściciel baron Marius de Vautheleret był zmuszony wystawić zamek na sprzedaż. Zakupił go pewien malarz z Turynu, który w jakiś sposób odzyskał wyprzedane do antykwariatu meble i ponownie urządził zamek, przywracając mu splendor i urok. W 1907 roku podarował zamek Państwu, a w 1948 właścicielem pięknej siedziby rodu Challant ostatecznie stał się Region Doliny Aosty.

Zamek w Issogne. Na zdjęciu dziedzinieć z freskami na murach oraz słynna fontanna z drzewem granatowym. Źródło Wikimedia.it

Zamek w Issogne. Na zdjęciu dziedzinieć z freskami na murach oraz słynna fontanna z drzewem granatowym. Źródło Wikimedia.it

Budowla z zewnątrz nie zachwyca, nie ma się wręcz wrażenia, że za wysokim murem kryje się ogród, dziedziniec oraz sam zamek z około pięćdziesięcioma pomieszczeniami, z czego dziesięć dostępnych dla zwiedzających. A jednak!

Wizyta na zamku.

Wizytę rozpoczyna się od dziedzińca otoczonego z trzech stron murami zamku, na których znajdują się freski z herbami Challant. Na środku dziedzińca stoi piękna oryginalna z VX wieku fontanna wykonana z kutego żelaza, na środku której jest drzewo granatowe. Zamek ma dwa piętra. Na parterze dostępne dla zwiedzających: jadalnia, kuchnia i salon z pięknym kamiennym kominkiem, na pierwszym piętrze: kaplica ze sklepieniem łukowym, freskami na ścianach i złoconym drewnianym ołtarzem gotyckim oraz pokój hrabiny z oratorium zdobionym malowidłami, na drugim piętrze: komnata zwana „Króla Francji”. Mury wewnątrz zamku są pokryte pięknymi freskami przedstawiającymi codzienne życie mieszkańców Issogne w okresie średniowiecza:

Z zamkiem łączą mnie również wspomnienia ślubne, gdyż to właśnie tam odbyła się nasza sesja zdjęciowa, (pierwsza była dla równowagi nad Bałtykiem). Zdjęcia wyszły piękne i chociaż wymagane było pozwolenie na wykonanie sesji od Regionalnego Ministerstwa Kultury, to naprawdę było warto. Na zdjęciu poniżej słynna komnata, w której ponoć ugoszczono króla Francji Karola VIII w 1494 roku podczas jego podróży do Włoch.

Zamek w Issogne, komnata Krola Francji.

Jedna z komnat zamku, zdjęcie autorstwa Mattia Paladini

Zamek w Issogne jest również elementem, który łączy mieszkańców wioski: kilka lat temu powstała grupa historyczna zwana „Des enfants autour du Chateau”, w tłumaczeniu Dzieci wokół Zamku, która w żywy sposób podczas różnych imprez i festynów zamienia się w średniowiecznych mieszkańców grodu, sprawiając, że historia powraca.

Zamek w Issogne.Wstęp do zamku:

5 euro cały bilet, 3,5 euro zniżkowy (studenci lub grupy powyżej 25 osób). Osoby powyżej 65 roku, dzieci i młodzież do lat 18 wstęp bezpłatny.

Zamek można zwiedzać codziennie (godziny otwarcia w zależności od pory roku, generalnie latem od 9 do 19, zimą od 10 do 16), oprowadza kustosz i wizyta trwa około 30 minut.

Bookmark the permalink.

6 Comments

  1. Pingback: Wododpad w Issogne oazą spokoju | CiekawAOSTA

  2. Pingback: Polscy blogerzy we Włoszech - Agnieszka z Doliny Aosty - Włochy by obserwatore

  3. Strasznie kusisz tymi swoimi Włochami, oh jak mi się marzy taki miesiąc chociaż w twoich okolicach

  4. Lubię takie klimaty, szkoda że do Was tak daleko. Poza tym cudne miejsce na sesję ślubną. U nas pojawił się pomysł by zrobić sesję na ulicach Perugii, ale mój mąż był zdecydowanie przeciwny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *