Zamek w Issogne z osobistym akcentem

Zamek w Issogne noca

Zamek w Issogne nocną porą. Widok z ogrodu wewnątrz obwodowych murów zamku.

Zamek w Issogne, sięgający czasów średniowiecza i odrodzenia, należy do najlepiej zakonserwowanych i najchętniej odwiedzanych przez turystów w Dolinie Aosty. Ta piękna budowla rocznie przyciąga tłumy pasjonatów i turystów i zapewniam was, że nie dzieje się tak bez powodu.

Przyjeżdżając do małej miejscowości Issogne wręcz nie spodziewamy się, że za niepozornym i wysokim murem znajduje się była siedziba arystokratycznej rodziny Challant, skrywająca spory kawałek historii.

Historia zamku w Issogne sięga już czasów rzymskich. Różne badania archeologiczne wskazują, iż na terenie obecnego zamku stała prawdopodobnie rzymska willa, na murach której w późniejszym okresie wybudowano fortyfikowany dom biskupi.

W którym roku nie wiadomo, ale pierwsze dokumenty wspominające o ufortyfikowanym domostwie sięgają początków XII wieku. W 1333 roku, w wyniku konfliktów z pobliską miejscowością Verrès, domostwo częściowo spłonęło, a w 1379 przeszło pod władanie arystokratycznej rodziny Challant, która rozpoczęła prace nad częściowo zrujnowanym domostwem, budując elegancką siedzibę z wieżami otoczoną murem.

Zamek w Issogne.

Oświetlony zamek w Issogne, widok z zewnątrz.

Zamek w Issogne przechodził z rąk do rąk, ale do początków XIX wieku mimo wszystko pozostawał w rodzinie Challant. Dopiero po śmierci ostatniego hrabiego i po wygaśnięciu dynastii Challant, zamek stracił na swojej świetności i w 1872 roku ówczesny właściciel baron Marius de Vautheleret był zmuszony wystawić zamek na sprzedaż. Zakupił go pewien malarz z Turynu, który w jakiś sposób odzyskał wyprzedane do antykwariatu meble i ponownie urządził zamek, przywracając mu splendor i urok. W 1907 roku podarował zamek Państwu, a w 1948 właścicielem pięknej siedziby rodu Challant ostatecznie stał się Region Doliny Aosty.

Zamek w Issogne. Na zdjęciu dziedzinieć z freskami na murach oraz słynna fontanna z drzewem granatowym. Źródło Wikimedia.it

Zamek w Issogne. Na zdjęciu dziedzinieć z freskami na murach oraz słynna fontanna z drzewem granatowym. Źródło Wikimedia.it

Budowla z zewnątrz nie zachwyca, nie ma się wręcz wrażenia, że za wysokim murem kryje się ogród, dziedziniec oraz sam zamek z około pięćdziesięcioma pomieszczeniami, z czego dziesięć dostępnych dla zwiedzających. A jednak!

Wizyta na zamku.

Wizytę rozpoczyna się od dziedzińca otoczonego z trzech stron murami zamku, na których znajdują się freski z herbami Challant. Na środku dziedzińca stoi piękna oryginalna z VX wieku fontanna wykonana z kutego żelaza, na środku której jest drzewo granatowe. Zamek ma dwa piętra. Na parterze dostępne dla zwiedzających: jadalnia, kuchnia i salon z pięknym kamiennym kominkiem, na pierwszym piętrze: kaplica ze sklepieniem łukowym, freskami na ścianach i złoconym drewnianym ołtarzem gotyckim oraz pokój hrabiny z oratorium zdobionym malowidłami, na drugim piętrze: komnata zwana „Króla Francji”. Mury wewnątrz zamku są pokryte pięknymi freskami przedstawiającymi codzienne życie mieszkańców Issogne w okresie średniowiecza:

Z zamkiem łączą mnie również wspomnienia ślubne, gdyż to właśnie tam odbyła się nasza sesja zdjęciowa, (pierwsza była dla równowagi nad Bałtykiem). Zdjęcia wyszły piękne i chociaż wymagane było pozwolenie na wykonanie sesji od Regionalnego Ministerstwa Kultury, to naprawdę było warto. Na zdjęciu poniżej słynna komnata, w której ponoć ugoszczono króla Francji Karola VIII w 1494 roku podczas jego podróży do Włoch.

Zamek w Issogne, komnata Krola Francji.

Jedna z komnat zamku, zdjęcie autorstwa Mattia Paladini

Zamek w Issogne jest również elementem, który łączy mieszkańców wioski: kilka lat temu powstała grupa historyczna zwana „Des enfants autour du Chateau”, w tłumaczeniu Dzieci wokół Zamku, która w żywy sposób podczas różnych imprez i festynów zamienia się w średniowiecznych mieszkańców grodu, sprawiając, że historia powraca.

Zamek w Issogne.Wstęp do zamku:

5 euro cały bilet, 3,5 euro zniżkowy (studenci lub grupy powyżej 25 osób). Osoby powyżej 65 roku, dzieci i młodzież do lat 18 wstęp bezpłatny.

Zamek można zwiedzać codziennie (godziny otwarcia w zależności od pory roku, generalnie latem od 9 do 19, zimą od 10 do 16), oprowadza kustosz i wizyta trwa około 30 minut.

Bookmark the permalink.

7 Comments

  1. Pingback: Wododpad w Issogne oazą spokoju | CiekawAOSTA

  2. Pingback: Polscy blogerzy we Włoszech - Agnieszka z Doliny Aosty - Włochy by obserwatore

  3. Strasznie kusisz tymi swoimi Włochami, oh jak mi się marzy taki miesiąc chociaż w twoich okolicach

  4. Lubię takie klimaty, szkoda że do Was tak daleko. Poza tym cudne miejsce na sesję ślubną. U nas pojawił się pomysł by zrobić sesję na ulicach Perugii, ale mój mąż był zdecydowanie przeciwny.

  5. Pingback: Audio przewodniki po zabytkach regionu Valle d'Aosta | CiekawAOSTA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *