Tragedia na Broad Peak i zdjęcia kręcone w Valle d’Aosta

Dziś dzielę się z wami ciekawostką odnośnie filmu polskiej produkcji, ponieważ w tych dniach na lodowcu Mont Blanc w Courmayeur są kręcone zdjęcia do filmu o tragedii jaka zdarzyła się na Broad Peak. 

Broad Peak to nowy film Leszka Dawida, który przedstawi tragiczną historię wyprawy polskiego himalaisty – Macieja Berbeki na ośmiotysięcznik. W rolach głównych zobaczymy Maję Ostaszewską i Ireneusza Czopa, zagrają oni małżeństwo – Ewę i Macieja Berbekę.

Kilka słów o Broad Peak

Broad Peak to dwunasta pod względem wysokości góra na świecie. Szczyt leży na granicy Chin i Pakistanu, a dla polskiego himalaizmu kojarzony jest z wielką tragedią, która wydarzyła się w 2013 roku. Wówczas to grupa polskich wspinaczy dokonała pierwszego udanego wejścia na szczyt zimą, ale z czwórki himalaistów, do obozu wróciło tylko dwóch.

Wejścia na szczyt dokonali Maciej Berbeka, Adam Bielecki, Tomasz Kowalski i Artur Małek. Dwójka z nich, Tomasz Kowalski i Maciej Berbeka, zgineli pomiędzy szczytem a obozem szturmowym.  Kręcony film opowiada o Macieju Berbece, jednym z najbardziej doświadczonych polskich himalaistów, który w 1988 roku przekroczył Karakorum, a w 2013 wrócił na Broad Peak z zamiarem zdobycia szczytu zimą, co mu się udało jako pierwszemu na świecie, ale niestety przypłacił to śmiercią. Film opowiada o pieknej pasji, która doprowadziła do tragedii jak również o trudnej miłości Macieja i jego żony Ewy.
Zdjęcia do filmu były częściowo kręcone w górach Karakorum, ale jak sam Leszek Dawid przyznaje, kręcenie na wysokości 5600 m. było niezwykle trudne i aktualnie są kręcone na Masywie Mont Blanc na wysokości około 3500 m. Tutaj również warunki pogodowe ich nie rozpieszczają, czasami temperatura dochodzi do -26°C, ale na pewno powstają przepiekne zdjęcia.
Miłą niespodzianką jest fakt, że polski film otrzymał wsparcie od Fundacji Komisji Filmowej Regionu Valle d’Aosta (Film Commission Valle d’Aosta)! 
Fundacja wspiera wybrane produkcje, które są realizowane na terenie regionu Valle d’Aosta, gdyż wiedzą, iż to stanowi niezwykłą reklamę dla samego regionu (wyszukuje miejsca na zdjęcia, pomoc w otrzymaniu różnych pozwoleń, wsparcie w otrzymaniu dofinansowania na produkcję, zbieranie danych, wsparcie logistyczne to tylko niektóre z oferowanych usług).
Dodatkowo każdego roku organizuje konkurs na filmy, które otrzymają dofinansowanie!
Jeśli ciekawi was jakie produkcje i filmy wsparła do tej pory to zajrzyjcie na stronę Film Commission Valle d’Aosta.
Wejście filmu do kin przewidziano na marzec 2020 roku! Będę o tym jeszcze pisała, także na pewno nie przegapicie.
Zdjęcia pochodzą ze strony lokalnego dziennika online AostaSera.
Agnieszka
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *