Zamek w Saint-Pierre

Dawno wam nie pisałam o żadnym zamku w Valle d’Aosta,  już jakiś czas temu obiecałam napisać o tym w Saint-Pierre, wybudowanym na skale krzemienno-marmurowej, który jest jednym z najstarszych w regionie. Pierwsze wzmianki o zamku sięgają 1191 roku, a  nazwę zawdzięcza swoim właścicielom De Sancto Pietro.

Zamek na przestrzeni wieków zmieniał wielokrotnie właścicieli, przechodził z rąk rodziny Quart, Savoia i Challand, aż w 1600 roku zakupiła go rodzina Roncas (zauważcie, że w Aoście znajduje się plac ich imienia), tworząc z niego prestiżową rezydencję.
 
Ważne zmiany architektoniczne zamku wprowadzono w XIX wieku, kiedy to w 1873 roku zakupił go Emanuele Bollati z Saint-Pierre. Zastał on zamek w kiepskim stanie, poprzedni właściciele nie zadbali zbytnio o jego utrzymanie i potrzebny był nie tylko generalny remont, ale i przebudowa. Zajął się nią architekt z Turynu Camillo Boggio i zamek, który dziś widzimy, łączenie z czterema bajkowymi wieżyczkami, jest efektem ówczesnych prac renowacyjnych.
 

 
Od 1952 roku zamek należy do Gminy Saint-Pierre, a od 1985 roku znajduje się w nim Regionalne Muzeum Nauk Przyrodniczych.
 
W tym moim wpisie znajdziecie relację z wizyty w Muzeum Przyrodniczym w Dolinie Aosty, inaugurowanym w 2023 roku. 
W muzeum znajdują się eksponaty prezentujące walory naturalne regionu Valle d’Aosta: mineralne, geologiczne, klimatyczne, glacjologiczne, botaniczne, ornitologiczne, szkielety mniejszych ssaków, kozic i koziorożców z Narodowego Parku Gran Paradiso.
 
 
Najpiekniejszy widok na zamek jest z drugiej strony rzeki Dora Baltea, z miejscowości Aymavilles (zdjęcie powyżej zrobiłam późną jesienią właśnie z Aymavilles, korzystając z odpowiedniego obiektywu w aparacie) lub z góry, nad zamkiem! W każdym razie jadąc z Aosty do Courmayeur na pewno nie przegapicie zamku i zauważycie przepiękne i charakterystyczne wieżyczki. Przyznam, że zbliżając się do zamku traci on na swoim uroku, ale i tak jest godny uwagi, szczególnie o zmroku lub nocą kiedy jest oświetlony.
 
W tej samej gminie Saint-Pierre możecie zwiedzić, również wewnątrz zamek Sarriod de la Tour, o którym pisałam tutaj.
 
Alla prossima.
Agnieszka
 
—-
Źródło zdjęć:
Pierwsze zdjęcie pochodzi ze strony Regionu Valle d’Aosta, a drugie ze strony Gminy Saint-Pierre.
 
 
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *