Acque verdi, czyli zielone wody w Saint-Marcel

Minęło sporo czasu od kiedy opublikowałam wpis z nowym szlakiem górskim, na który moim zdaniem warto się wybrać w Valle d’Aosta! Powracam z opisem i zdjęciami ze szlaku w miejscowości Saint-Marcel, który prowadzi do „Acque verdi” czyli Zielonych wód! Idąc dalej tym szlakiem dochodzi się do starej kopalni, która została zwaloryzowana w ramach projektu europejskiego. Nam udało się dotrzeć do Zielonej wody co uważam za duży sukces, ale jeśli się wybierzecie na ten szlak to nie bądźcie jak my i jdźcie dalej 😊.

Trekking do Acque Verdi

Wyrusza się z sanktuarium Plout w miejscowości Saint-Marcel na wysokości 955 m i wspina przez około 435 metrów, żeby dojść na wysokość około 1390. Trekking trwa około 1,5 h i odbywa się w cieniu, co jest dobrym wyborem na letnie wędrówki jeśli nie chcemy iść za wysoko! Tak naprawdę to nie jest to trudny trekking, z tymże my się wybraliśmy z wózkiem dosyć ciężkim i pod górkę nie było łatwo. Daliśmy jednak radę i udało nam się dojść, nawet szybciej niż przewidziane 1,5 h!

Trasa prowadzi przez kilka malowniczych, drewnianych mostów, z któych rozpościera się przepiękny widok na Alpy! Po drodze rosną krzaki malin, poziomek i jagód co może zdecydowanie umilić drogę dzieciom 😊.

Dlaczego Zielone wody?

Kolor tak naprawdę zmienia się z intensywnego turkusu do zieleni, a te odcienie zawdzięczamy minerałom, które kolorują wodę wypływającą ze źródła i przepływającą wewnątrz skał.

Po dojściu do Acque verdi można kontynuować trekking i po około godzinie i 400 metrach przewyższenia dojść do dawnej kopani Servette, otwartej dla zwiedzających! Kopalnia jest przykładem dosyć dobrze zachowanej kultury przemysłowej w Alpach: korytarze, piece, prochownia, kolejka do przewozu wydobytych materiałów. Wszystko to jeszcze dziś można zwiedzić. W kopalni Servette wydobywało się piryt oraz chalkopiryt już od czasów Rzymian, ale szczyt eksploatacji nastąpił w XX wieku i to właśnie z tego okresu pochodzi większość zabudowań możliwych do zwiedzenia.

Kopalnie w Valle d’Aosta

Na stronie Koplania Saint-Marcel możecie sprawdzić jak zwiedzić to miejsce, a ja dodam tylko, że to nie jest jedyna kopalnia w Dolinie Aosty możliwa do zwiedzenia. W Brusson znajdziecie starą kopalnię złota, a w Cogne magnetytu. Te trzy kopalnie w Dolinie Aosty są otwarte dla zwiedzających, a warto dodać, że takiego dziedzictwa jest więcej! Przyznam się, że jeszcze żadnej kopalni nie udało mi się zwiedzić, ale obiecuję sobie, że tego lata to nadrobię.

Na zakończenie trekkingu… Szynka z Saint-Marcel

Na zakończenie, powracając do głównego tematu szlaku Acque verdi, dodam, że na placu obok sanktuarium można zostawić samochód i tam też jest locanda, w której po przejściu trekkingu i przed powrotem można spróbować słynnej szynki z Saint-Marcel! Polecam, bo szynka palce lizać!

Do następnego!

Agnieszka

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *