Acque verdi, czyli zielone wody w Saint-Marcel

Minęło sporo czasu od kiedy opublikowałam wpis z nowym szlakiem górskim, na który moim zdaniem warto się wybrać w Valle d’Aosta! Powracam z opisem i zdjęciami ze szlaku w miejscowości Saint-Marcel, który prowadzi do „Acque verdi” czyli Zielonych wód! Idąc dalej tym szlakiem dochodzi się do starej kopalni, która została zwaloryzowana w ramach projektu europejskiego. Nam udało się dotrzeć do Zielonej wody co uważam za duży sukces, ale jeśli się wybierzecie na ten szlak to nie bądźcie jak my i jdźcie dalej 😊.

Trekking do Acque Verdi

Wyrusza się z sanktuarium Plout w miejscowości Saint-Marcel na wysokości 955 m i wspina przez około 435 metrów, żeby dojść na wysokość około 1390. Trekking trwa około 1,5 h i odbywa się w cieniu, co jest dobrym wyborem na letnie wędrówki jeśli nie chcemy iść za wysoko! Tak naprawdę to nie jest to trudny trekking, z tymże my się wybraliśmy z wózkiem dosyć ciężkim i pod górkę nie było łatwo. Daliśmy jednak radę i udało nam się dojść, nawet szybciej niż przewidziane 1,5 h!

Trasa prowadzi przez kilka malowniczych, drewnianych mostów, z któych rozpościera się przepiękny widok na Alpy! Po drodze rosną krzaki malin, poziomek i jagód co może zdecydowanie umilić drogę dzieciom 😊.

Dlaczego Zielone wody?

Kolor tak naprawdę zmienia się z intensywnego turkusu do zieleni, a te odcienie zawdzięczamy minerałom, które kolorują wodę wypływającą ze źródła i przepływającą wewnątrz skał.

Po dojściu do Acque verdi można kontynuować trekking i po około godzinie i 400 metrach przewyższenia dojść do dawnej kopani Servette, otwartej dla zwiedzających! Kopalnia jest przykładem dosyć dobrze zachowanej kultury przemysłowej w Alpach: korytarze, piece, prochownia, kolejka do przewozu wydobytych materiałów. Wszystko to jeszcze dziś można zwiedzić. W kopalni Servette wydobywało się piryt oraz chalkopiryt już od czasów Rzymian, ale szczyt eksploatacji nastąpił w XX wieku i to właśnie z tego okresu pochodzi większość zabudowań możliwych do zwiedzenia.

Kopalnie w Valle d’Aosta

Na stronie Koplania Saint-Marcel możecie sprawdzić jak zwiedzić to miejsce, a ja dodam tylko, że to nie jest jedyna kopalnia w Dolinie Aosty możliwa do zwiedzenia. W Brusson znajdziecie starą kopalnię złota, a w Cogne magnetytu. Te trzy kopalnie w Dolinie Aosty są otwarte dla zwiedzających, a warto dodać, że takiego dziedzictwa jest więcej! Przyznam się, że jeszcze żadnej kopalni nie udało mi się zwiedzić, ale obiecuję sobie, że tego lata to nadrobię.

Na zakończenie trekkingu… Szynka z Saint-Marcel

Na zakończenie, powracając do głównego tematu szlaku Acque verdi, dodam, że na placu obok sanktuarium można zostawić samochód i tam też jest locanda, w której po przejściu trekkingu i przed powrotem można spróbować słynnej szynki z Saint-Marcel! Polecam, bo szynka palce lizać!

Do następnego!

Agnieszka

Bookmark the permalink.

One Comment

  1. Pani Agnieszko! Trochę oficjalnie, ale mam 73 lata ,więc dzieli na czasowo pół kosmosu. Cieszę się że blog trwa i na pewno trwać będzie. W ub. roku mieliśmy poważne plany wyprawy, ułatwione przez bezpośrednie loty Poznań – Mediolan. Ale wyszło jak wyszło. Może jeszcze się uda. Podziwiam profesjonalizm i lekkość opisów ciekawych miejsc i tras. Życzę zdrowia i sukcesów życiowych. Pozdrawiam serdecznie Andrzej Binczycki podwójnie zaszczepiony mieszkaniec Wielkopolski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *