Mój blog CiekawAosta jest w sieci od 2013 roku, ale przez te wszystkie lata nie poświęciłam ani jednego wpisu miejscowości Pontboset w Dolinie Champorcher. Ta niewielka miejscowość, położona na wysokości około 750 m npm. zamieszkana przez garstkę mieszkańców, bo około 170, jest niezwykle urokliwa i położona z dala od masowej tyrystyki. Czas dziś to nadrobić i zabrać was na jesienny spacer po Ponboset, po jej mostach oraz nad przepaść nad rzekę Ayasse.
Continue readingKategoria: Szlaki górskie
Schronisko Amianthe, jedno z najtrudniejszych w Valle d’Aosta
Dzięki uprzejmości Andrea, dziś opublikuję wam zdjęcia z trekkingu do schroniska Aminathe. Schronisko to należy do najtrudniejszych do zdobycia w Valle d’Aosta, zarówno ze względu na wymagającą trasę jak i czas dotarcia.
Na początek jednak trochę historii schroniska Amianthe, które sięga czasów jeszcze sprzed Pierwszej Wojny Światowej!
Continue readingSchronisko Tetras Lyre w Valsavarenche
Dawno nie byłi wpisu o schronisku górskim i dziś taki właśnie popełnię zabierając was do schroniska Tetras Lyre w Parku Narodowym Gran Paradiso.
Do schroniska Tetras Lyre prowadzi bardzo prosty szlak z Pont, czyli z miejsca, w którym kończy się droga asfaltowa w Valsavarenche. Warto dojechać na ten koniec Doliny Aosty, zostawić samochód i wyruszyć na szlak.
Continue readingSzlaki z Roisod, czyli zwiedzanie na wyciągnięcie ręki
Bardzo często zanim zarezerwujecie mój dom w Roisod, położony na wysokości 1200 m, ale bardzo blisko Aosty, pytacie się mnie czy z samego domu można wyjść na szlak. Postanowiłam opublikować ten wpis i opisać miejsca, które można zwiedzić bezpośrednio z mojego domu zostawiając samochód na miejscu.
Kto był ten wie, że wychodzi się z domu i szlaki zaczynają się 10 metrów dalej. To pozwala na rozpoczęcie urlopu bez konieczności wsiadania do samochodu. Chociaż oczywiście polecam jednak zwiedzić również inne zakątki Valle d’Aosta.
Continue readingTrekking w Valgrisenche wzdłuż jeziora
Dziś zabieram was na fotograficzną relację z trekkingu do miejscowości Valgrisenche, a dokładnie na trekking wzdłuż sztucznego jeziora Beauregard. O samym jeziorze i o tym jak powstała tama zalewając część Doliny Valgrisenche już pisałam kilka lat temu i dziś nie będę ponownie tej historii opowiadała. Pod koniec wpisu podlinkuję wam ten ciekawy i wartościowy wpis, który opowiada o rozwoju energetycznym Doliny Aosty i budownie tamy w Valgrisenche.
Continue readingPrzełęcz Champillon w Doues
Po dojściu do schroniska Champillon na wysokość 2465 m n.p.m. (o samym schronisku pisałam tu: Schronisko Champillon na trasie Tor des Géants) warto jeszcze pokonać trochę przewyższenia i dojść na przełęcz Champillon.
O ile jednak dojście do schroniska czy to szlakiem, czy też drogą szutrową nie wymaga praktycznie żadnego przygotowania, o tyle dojście na przełęcz jest bardziej wymagające pod względem fizycznym.
Continue readingCheneil u stóp Matterhorn, które skradło moje serce
Może i rzeczywiście pierwszy wpis w nowym roku powinnam zacząć od czegoś zimowego, ale wiem, że część z was już myśli o letnich wakacjach i ten trekking w Valtournenche z widokiem na Matterhorn na pewno się wam spodoba!
Dzisiejszy wpis nie będzie długi, ale za to okraszony sporą ilośćą zdjęć z miejscowości Cheneil u stóp Matterhorn. Mała wioska Cheneil znajduje się w Valtournenche na wysokości praktycznie 2.000 m.
Continue readingNoc w Alpach pod gołym niebem
Niepozorne, spartańskie, ale jednocześnie wywołujące ekscytację oraz pozwalające na podziwianie gwiazd przed snem! Takie są własnie Gwiezdne pudełka, a w jednym z nich nocowałam i dziś wam trochę o tym opowiem. Taka noc w Alpach pod gołym niebem może być jednak kosztowna, także na zakończenie podam alternatywę, która jest również ciekawym doświadczeniem.
Co to są Stars Boxy?
Gwiezdne pudełka to instalacje o charakterze architektonicznym i artystycznym zaprojektowane przez pracownię architektoniczną z prowincji Cuneo w Piemoncie. Ich główną cechą jest otwierający się łatwo dach co pozwala na spędzenie nocy podziwiając rozgwieżdżone niebo!
Continue readingMiędzy zimą, a wiosną – szlak tunelem w Doues
Pomiędzy marcem, a kwietniem w niektórych, a wręcz w więkoszości miejsc we Włoszech można cieszczyć się już wiosną. Dolina Aosty należy do tych miejsc, w których owszem mamy już zaczątki wiosny, ale głównie jeszcze jest zimowo! Pamiętajmy, że to region rozciągający się na wysokości od 300 m n.p.m. do ponad 4.000 m. n.p.m. Bardzo dużo miejscowości leży na wysokości pomiędzy 1000, a 2000 m. n.p.m. i wiosna chociaż w marcu czasami już jest widoczna, to jednak sporo jeszcze zimowych widoków.
W marcu wybrałam się na zwiedzenie szlaku Ru du Mont w miejscowości Doues, bocznej dolinie Gran San Bernanrdo i właśnie o tym ciekawym szlaku wam opowiem.