Col de Joux pomiędzy Saint-Vincent i Brusson

O przełęczy Col de Joux miałam pisać już dawno temu, ale wprawiłam się w odkładaniu i wpis czeka na publikację od ponad dwóch lat! Przełęcz jest świetnym miejscem na wizytę od wiosny do jesieni także w tym roku się zmobilizowałam i wam ją opiszę.

Przełęcz leży na wysokości 1640 m n.p.m. i pomiędzy dwoma gminami: Saint-Vincent i Brusson. Dojazd na przełęcz nie jest trudny i droga choć jest kręta to warta wysiłku! Trudno wam będzie po prostu dojechać na przełęcz gdyż widoki co chwila będą was zachwycały i zachęcały do zatrzymania się i robienia zdjęć.

Jeszcze do niedawna na przełęczy zimą można było jeździć na nartach. Tymczasowo z powodów tecznicznych wyciąg jest zamknięty, ale może jeszcze narty powrócą na przełęcz!

Widok na Dolinę Aosty z trasy prowadzącej na przełęcz.

Przełęcz dawniej i dziś

Col de Joux było bardzo mała stacją narciarską, około 10 km tras i jeden wyciąg, w sam raz dla rodzin z dziećmi, które szusują po raz pierwszy. Teraz zimą jest dużo spokojniej, bo turyści wybieraja się tam głównie na rakietki śnieżne, jeśli oczywiście są ku temu warunki pogodowe. 

Widok latem na trasę narciarską

Wyciąg krzesełkowy na Col de Joux.

Dziś to miejsce od wiosny do jesieni, ale szczególnie latem jest idealnym miejscem dla rodzin z dziećmi.  

Na samej przełęczy zorganizowano park zabaw, klimat jest bardzo spokojny, wstęp jest bezpłatny (za udział dzieci w ewentualnych warsztatach zapłacicie symboliczną kwotę około 5/8 euro). Teren znajduje się na terenie zalesionym i nawet w najbardziej upalne dni jest bardzo przyjemnie.

Tuż obok jest też jeziorko, można przycupnąć z książką i oddać relaksowi.

Szlak Ru Curthod na Col de Joux

Na przełęczy znajdziecie również bar i restaurację, które serwują dobre i tradycyjne jedzenie. Blisko od przełęczy rusza kilka prostych szlaków, które bardzo wam polecam. Jednym z nich jest szlak Ru Courthod, który prowadzi do Brusson. Widok z tego szlaku na jezioro w Brusson jest naprawdę niesamowity! Jak widzicie my go przeszliśmy z wózkiem, ale ostrzegam, że całość nie jest dostępna dla wózków (ostatni odcinek jest dosyć stromy). Mimo wszystko ten szlak to świetne miejsce na spacer jeśli jesteście w okolicy. 

Col de Joux to również przełęcz na którą sporo osób wybiera się z Saint-Vincent rowerem elektrycznym. To bardzo popularna praktyka w ostatnum czasie w Dolinie Aosty i na ten temat wkrótce opublikuję obszerny wpis.

Jak dostać się na przełęcz Col de Joux z Saint-Vincent? 

W centrum miejscowości Saint-Vincent znajdziecie już znaki drogowe kierujące was na Col de Joux. Droga na przełęcz trwa około 20 minut. 

Zdjęcia, które opublikowałam w tym wpisie są z 2016, 2020 i 2021 roku. W tym roku zapewe ponownie się wybiorę na tę przełęcz, jesli i wam się zdarzy to dajcie znać w komentarzu.

Zdjęcie z trasy na Col de Joux

W Saint-Vincent polecam wam termy! Miejsce na odrobinę relaksu, które na wakacjach nie powinno nigdy brakować.

Wody termalne w Alpach – Spa w Saint-Vincent

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *