Rowery elektryczne w Valle d’Aosta: porady praktyczne

Od dawna obiecywałam wpis o tym w jaki sposób zorganizować dzień czy również cały urlop przemierzając rowerem elektrycznym region Valle d’Aosta. Postaram się w tym wpisie podzielić się z wami moim doświadczeniem oraz dać wam konkretne rady. Gdzie wynająć rower, jak dołączyć do zorganizowanych wypraw organizowanych już tu na miejscu, gdzie szukać samodzielnie tras do jazdy, gdzie na trasch w górach są dostępne punkty doładowania i jak poruszać się bezpiecznie po górach rówerem!

Pierwszy rower elektryczny zakupiliśmy trzy lata temu, ale moda na jazdę takim rowerem przyszła do Valle d’Aosta jakieś 10 lat temu. Wtedy powstały też pierwsze projekty rowerowe, a pisałam o tym tutaj (rowerem elektrycznym po Alpach) pozwalając również niezbyt wprawionym lub rodzinom z dziećmi na ten rodzaj aktywności.

Jeśli przyjeżdzacie do Doliny Aosty na urlop i chcielibyście również pojeździć rowerem po Alpach to ten wpis może się wam przydać. W ostatnich latach w Valle d’Aosta powstało sporo projektów dotyczących e-bike oraz e-MTB. A co za tym idzie powstało sporo wypożyczalni rowerów, stowarzyszeń organizujących wyprawy czy wycieczki również jednodniowe czy też wyznaczono nieformale trasy, które są polecane dla elektryków (ale i nie tylko). To nie dziwi, w Dolinie Aosty jest około 1000 km dróg o nawierzchni gruntowej, które nadają się bardzo dobrze do jazdy rowerem. Należy jednak pamiętać, że są to drogi niepubliczne często przecinające lasy czy hale należące do osób prywatnych.

Gdzie wynająć rower elektryczny w Dolinie Aosty

Możliwości jest sporo, podaję wam kilka opcji i polecam sprawdzić je wszystkie, tak aby wybrać jak najlepiej. Ceny są różne i wahają się od 40 do 70 euro za dzień wynajęcia w zależności również od sezonu.

– u stóp Matternhorn, w miejscowości Cervinia: Bike Cervinia

– w Aoście VdA Experience, mają bardzo dobre opinie i przystępne ceny: VdA Experience

– poprzez stronę Bike Square, rower można odebrać w Aoście, miejscowości Saint-Vincent lub La Magdeleine: Bike Square

– w Dolinie Lys (Gressoney-Saint-Jean) rowery wypożyczycie w Parku wspinaczki w miejscowości Fontainemore: Park wspinaczki

Gdzie szukać tras dla rowerów elektrycznych w Dolinie Aosty

Sporo tras znajdziecie na oficjalnym portalu turystycznym regionu Lovevda w zakładce MTB.

Również niektóre miejscowości na swoich portalach proponują trasy rowerowe z możliwością ściągnięcia map:

– Mont Blanc w miejscowości Courmayeur.

– Matternhorn – Cervinia: https://www.bikecervinia.it/percorsi

Narodowy Park Gran Paradiso.

Gdzie szukać punktów w górach do doładowania roweru

Takich punktów w Dolinie Aosty jest już około 50 w wysokich Alpach, ale w tym momencie nie ma jeszcze mapy. Radzę wam więc wypożyczając rower wypytać o takie punkty już w konkretnych miejscowościach.

Jak dołączyć do zorganizowanych wypraw organizowanych już tu na miejscu

Sprawdźcie na stronie VdA Experience (tak to ta sama organizacja, która wynajmuje rowery), w zakładce ESPERIENCE. Ich wyprawy są organizowane przez certyfikowanych przewodników MTB.

Również na oficjalnym portalu tyrystycznym regionu Valle d’Aosta znajdziecie wyprawy zorganizowane. Zakładka Eventi – Escursioni e visite guidate i w wyszukiwarce należy wybrać Escursioni in Mountain Bike.

Jak poruszać się bezpiecznie po górach rowerem

Przede wszystkich przed wyprawą w góry sprawdźcie pogodę, możecie to zrobić na oficjalnej stronie Regionu Valle d’Aosta (również w języku angielskim): Pogoda w Valle d’Aosta.

Mierzcie dobrze siły na zamiary i te pierwsze wyprawy niech będą na łatwych trasach. Łatwe nie znaczy mało widokowo! Dobrym rozwiązaniem może być na te pierwsze wyprawy wybrać się z licencjonowanym przewodnikiem MTB.

Koniecznie zaopatrzcie się w mapę szlaków i/lub aplikację. Osobiście polecam wam aplikację Fat Map. Jak widzicie na załączonym zdjęciu siatka dróg szutrowych jest bardzo gęsta i łatwo można się zgubić.

Nie zapomnijcie o prowiancie oraz wodzie! W wysokich górach czy na trasach szutrowych nie ma gwarancji spotkania fontanny. Może być, a może nie być, lepiej liczyć na siebie.

Telefon niech będzie zawsze doładowany, jeśli korzystacie z aplikacji do map to polecam zewnętrzną baterię.

Pozostawiam wam zdjęcia z okolicy mojego domu i wyprawy drogami gruntowymi przez lasy i hale. Całość zajęła nam około 3 godzin (tyle mieliśmy czasu tego dnia). Wyruszyliśmy z Arpuilles (Aosta) w kierunku Roisod (tu gdzie wynajmuje dom), a potem w połownie szlaku wzdłuż kanału Ru Neuf (o nim pisałam tutaj) zaczęlismy wspinać się w górę. Wyruszyliśmy z wysokości 1000 m n.p.m., najwyższy punkt do którego dotarliśmy to było 1800 m.

Rowery elektryczne w Valle d’Aosta i osoby niepełnosprawne

Taki rower okazał się naprawdę dobrym rozwiązaniem na zabieranie mojego synka, który jest niepełnosprawny, w góry. Dzięki rowerowym wyprawom udaje nam się zwiedzić bliższe i trochę dalsze okolice.

Rower z przyczepką dla osób niepełnosprawnych.

Do zobaczenia na trasie!

Bookmark the permalink.

Comments are closed.