Narty latem u stóp Matterhorn / Cervino na lodowcu Plateau Rosa

Kolejka linowa Plateau Rosa. W tle jeden z najpiękniejszych alpejskich szczytów Cervino / Matterhorn. Źródło Funivie.org

Kolejka linowa Plateau Rosa, która w 2011 roku została zastąpiona bardziej nowoczesną. W tle jeden z najpiękniejszych alpejskich szczytów Cervino / Matterhorn. Źródło Funivie.org

Jazda na nartach latem kiedy słońce świeci jak szalone, a większość marzy raczej o rześkiej kąpieli w morzu jest jak najbardziej możliwa i gwarantuje wam, że są tacy, którzy na letnie wakacje wybierają właśnie alpejskie lodowce i białe szaleństwo. Jednym z takich miejsc w Europie i jedynym w całej Dolinie Aosty jest lodowiec Plateau Rosa położony na granicy Włoch i Szwajcarii.

Kolejka linowa ośrodka narciarskiego Breuil – Cervinia, położona u stóp jednego z najpiękniejszych alpejskich szczytów Matterhorn / Cervino, otwarta w sezonie letnim od 28 czerwca do 7 września, zabiera  pasjonatów białego letniego szusowania na wysokość ponad 3500 m n.p.m., właśnie na lodowiec Plateau Rosa, który oferuje 23 km tras narciarskich.

Letnie szaleństwo na nartach to jednak sport dla rannych ptaszków, aby cieszyć się śniegiem trzeba bardzo wcześnie wstać. Kolejka linowa jest bowiem czynna od 7:15 do 13:30, a ostatni zjazd z lodowca jest możliwy do godziny 15:45. Dzienny skipass kosztuje 44 euro, 2 dni 79, tydzień 211 (przewidziane zniżki dla dzieci i seniorów).

Świeże i rześkie powietrze na lodowcu sprawia, że słońce zdaje się nie grzać za mocno, ale jest to tylko złudne wrażenie i nie radzę nikomu wjeżdzać na lodowiec bez kremu z filtrem i osłony na głowę.

Lodowiec Plateau Rosa, w tle schronisko Guide del Cervino. Źródło Wikipedia.it

Lodowiec Plateau Rosa, w tle schronisko Guide del Cervino. Źródło Wikipedia.it

Z tarasu kolejki, która wjeżdza na lodowiec Plateau Rosa można podziwiać alpejskie czterotysięcziniki Mont Blanc, Cervino, Gran Paradiso i Monte Rosa. Przejazd w dwie strony kosztuje 30 euro. Na lodowcu znajduje się również najwyżej położone muzeum w Europie Una Montagna di Lavoro, poświęcone pracownikom, którzy budowali kolejkę na Plateau Rosa w odległych latach trzydziestych XX wieku.

Za pośrednictwem kamery internetowej zainstalowanej w schronisku Guide del Cervino na lodowcu Plateau Rosa można bezpośrednio podejrzeć warunki atmosferyczne panujące na lodowcu.

Bookmark the permalink.

11 Comments

  1. Wow! Przy 32 stopniach trudno jest mi wyobrazić sobie śnieg 🙂

  2. To miejsce każdy narciarz powinien zaliczyć, byłem tam zimą i na pewno kiedyś wybiorę się tam latem. Dodam, że oprócz Plateau Rosa na granicy włosko – szwajcarskiej latem można pojeździć we Włoszech na przełęczy Stelvio, gdzie teren narciarski czynny jest tylko latem.

  3. O rany, narty latem? Ale fajny pomysł! Niestety nie umiem jeżdzić na nartach, ale myslałam, że to rzecz, której można się nauczyć tylko latem, a tu proszę – taka niespodzianka!

  4. Pingback: Cervinia - kurort narciarski u stóp alpejskiego szczytu Matterhorn

  5. Kolejki linowe

    CZy cena 30 euro na lodowiec Plateu Rosa to cena z jakiego miejsca startowego? Jak można dojechać kolejką linową z Breuil Cervinia? jaki to koszt? Nie mogę znależć o tym info. Będe wdzieczny za pomoc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *