Letnie targi rzemiosła Foire d’Eté w Aoście

Letnie targi rzemiosła Foire d'Etè w Aoście. na zdjęciu nietypowe buty.

Letnie targi rzemiosła Foire d’Etè w Aoście. Na zdjęciu para butów wykonana z drewna i skóry.

Letnie targi rzemiosła – Foire d’Eté odbywają się od 1969 roku i są postrzegane jako „młodsze rodzeństwo” słynnych targów rzemiosła i rękodzieła Fiera di Sant’Orso, które od ponad 1000 lat goszczą 30 i 31 stycznia w Aoście.  Letnie targi przyciągają ponad 500 wystawców z regionu Doliny Aosty, którzy prezentują swoje wyroby z najróżniejszych materiałów: drewna, kamienia, żelaza czy tkanin i skóry, wykorzystując przy tym różne techniki wyrabiania. Dla odwiedzających Dolinę Aosty latem, targi są świetną okazją do poznania historii i tradycji regionu.

Z bliska można podziwiać słynne chodaki z Doliny Ayas, arystokratyczne stroje wzorowane na tych, które nosiła Królowa Margherita z rodu Savoia, toaletki wykonane z kutego żelaza wzorowane na tych średniowiecznych i renesansowych, piękne rzeźby z drewna czy kamienia, drewniane plecaki i nosidła używane podczas wypraw w góry i codziennej pracy. Jednym słowem całe mnóstwo wyrobów, które zachwycają oczy.

Na głównym placu w Aoście, Piazza Chanoux, zorganizowano wystawę (wstęp bezpłatny) na której zaprezentowano wyroby nagrodzone w organizowanym przy okazji targów letnich konkursie. W tym roku wystawa odbywa się od 25 lipca do 2 sierpnia. Wystawa po raz kolejny uświadomiła mi w jak bogatym w tradycje rzemieślnicze regionie mieszkam i jak ważną rolę odgrywa tutaj właśnie rzemiosło.

Kilka zdjęć z wystawy.

 

Bookmark the permalink.

2 Comments

  1. Pingback: Vivere la Valle – co ciekawego w sierpniu w regionie Valle d'Aosta? | CiekawAOSTA

  2. Pingback: Valle d'Aosta latem 2019 i wydarzenia warte zobaczenia | CiekawAOSTA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *