Zamek Aymavilles schronieniem dla… nietoperzy

Zamek Aymavilles

Zamek Aymavilles

Jadąc z Aosty do Cogne, mija się po drodze miejscowość Aymavilles. Nie sposób nie zwrócić uwagi na niewielki zamek, który dumnie stoi na wzgórzu w centrum miejscowości. Zamek Aymavilles wybudowano w XII wieku, a cztery charakterystyczne wieże dobudowano w połowie XIII w. Budowla była własnością słynnej w Dolinie Aosty, arystokratycznej rodziny Challand. Po wygaśnięciu rodu przechodziła z rąk do rąk, aż w końcu w 1970 roku zamek zakupił sam Region Doliny Aosty. Aktualnie z powodu prac restauratorskich zamek jest zamknięty dla zwiedzających. Szacuje się, że zostanie oddany do użytku publiczności w 2017 roku.

Tymczasem zamek Aymavilles stał się schronieniem dla niezwykle rzadkiego gatunku nocka dużego z rzędu nietoperzy, który z uwagi na warunki panujące na opuszczonym przez dziesięciolecia zamku, zamieszkał dwie spośród czterech wież.

Zabytek wpisany na regionalną listę rezerwatów przyrody jest również ściśle powiązany z pobliską opuszczoną kopalnią Pompiod, która jest najważniejszym miejscem zimowania niektórych gatunków nietoperzy.

Ciekawe informacje na temat zamku Aymavilles, pobliskich zabytków (m. in Pont d’Ael z okresu rzymskiego) oraz organizowanych w miejscowości Aymavilles imprez znajdziecie na stronie Aymavilles.vda.it (strona w języku włoskim, francuskim i angielskim).

Zamek Aymavilles

Zamek Aymavilles

Tym oto wpisem powracam do pisania po krótkiej urlopowej przerwie. Mam również nadzieję, że wasze wakacyjne plany właśnie się pomyślnie realizują 🙂

 

Bookmark the permalink.

3 Comments

  1. Pingback: Bolek i Lolek w Alpach | CiekawAOSTA

  2. Pingback: Vignes et terroirs – szlaki winne i Rajski koszyk. #EUinmyRegion | CiekawAOSTA

  3. Pingback: Vignes et Terroirs: Wine Trails and the Basket of Paradise | Europe in My Region

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *