Sanktuarium Matki Boskiej Śnieżnej i forteca Machaby w Arnad

Dziś zabieram was do miejscowości Arnad, na zwiedzanie pewnego sanktuarium oraz fortecy, która sięga jeszcze czasów Napoleona Bonaparte. Nie jest to zbyt znane miejsce, a moim zdaniem naprawdę warto je zwiedzić! Na końcu wpisu polecam wam również miejsce na obiad w Arnad, gdyż wyruszając rano ta miejscówka może się przydać, szczególnie jeśli akurat nie zdecydujecie się zatrzymać w restauracji w fortecy Machaby lub po prostu będzie zwiedzać to miejsce po sezonie kiedy jest zamknięta.

Dotarcie do Sanktuarium Matki Boskiej Śnieżnej (Madonna delle Nevi) nie przysporzy nikomu kłopotu. Z miejscowości Arnad należy kierować się na Machaby, następnie zostawić samochód na parkingu i kontynuować wyprawę pieszo ścieżką mułów napoleońskich (tzw. mulattiera nepoleonica) do Machaby co zajmie około 15 minut. Droga jest prosta i nie wznosi się za bardzo. Sanktuarium Matki Boskiej Śnieżnej leży na wysokości 696 m w miejscowości Arnad, w lasku pełnym drzew kasztanowca. Budynek sanktuarium sięga XV wieku, a w 1687 roku został całkowicie odnowiony.

Droga do Sanktuarium

Droga do Sanktuarium

Sanktuarium Matki Boskiej Śnieżnej

Sanktuarium jest otwarte tylko jeden dzień w roku, 5 sierpnia, kiedy to celebruje się mszę na cześć Madonna delle Nevi. W pozostałe dni roku można zwiedzić sanktuarium wewnątrz po uprzednim skontaktowaniu się i uzgodnieniu terminu z tutejszą plebanią.

Sanktuarium Matki Boskiej Śnieżnej

 

Sanktuarium na zewnątrz

Sanktuarium na zewnątrz

Na zewnątrz, na placu przy Sanktuarium, jest cała Droga Krzyżowa i co ciekawe na drzwiach wejściowych można zaobserwować ślady po kulach wojska Napoleona, które przeszły przez Dolinę Aosty w 1800 roku.

Droga Krzyżowa obok Sanktuarium

Po dojściu do sanktuarium można kontynuować i po około 15 minutach dojść również do fortecy Machaby.

Forteca Machaby

Fortecę Machaby jaką znamy dziś zrealizowano na gruzach wojskowej fortecy z XVII wieku. Dzieki odbudownie i konserwacji dziś gości hostel (11 pokoi i 50 miejsc noclegowych) oraz restaurację.

Forteca Machaby

Miasteczko Machaby

W okolicy fortecy Machaby znajdziecie również dawne miasteczko Machaby i opuszczone domy. Z tego miejsca można wspiąć się na taras widokowy z panoramą na Niską Dolinę Aosty, w oddali widać między innymi fortecę Bard.

Opuszczone miasteczko Machaby

Taras panoramiczny z Machaby

Zwiedzaliśmy Machaby na początku listopada i niestety niebo było pokryte chmurami, obiecuję sobie wrócić w słoneczny dzień i takiej słonecznej pogody na zwiedzanie również i wam życzę.

Przydatne linki:

Co ciekawego można zwiedzić niedaleko Arnad?

Jadąc w kierunku Aosty zajrzyjcie do miejscowości Issogne i tamtejszego zamku, a jadąc w kierunku Turynu nie przegapcie miejscowości Bard i tamtejszej fortecy Bard.

 

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *